Proszę o pomoc!
Pojawia mi się ciągle okienko "Ochrona plików systemu windows" i napisane jest, źe pliki wymagane do prawidłowego działania systemu windows zostały zastąpione nierozpoznanymi wersjami...format nic nie pomógł bo od razu pojawia się to samo. Prosze o pomoc bo niedziałają przez to prawie źadne programy. :(
Odpowiedzi: 7
Okej, spróbuje dzieki.
Przychodzą mi do głowy jeszcze 2 powody.
1. Zainstalowałeś jakis program który podmienia jakieś pliki chronione na swoją wersję (np. uxtheme patch dzięki któremu mozna stosować inne skórki systemowe).
2. Błędy na dysku. Przeleć dysk scandiskiem.
1. Zainstalowałeś jakis program który podmienia jakieś pliki chronione na swoją wersję (np. uxtheme patch dzięki któremu mozna stosować inne skórki systemowe).
2. Błędy na dysku. Przeleć dysk scandiskiem.
No i cóź, zrobiłem skanowanie dysku, znalazł jakiś tam wirus, wyleczył, ale Ochrona plików pojawia mi się nadal :( i co tu począć...
Przeskanuj dyski programem antyvirusowym. Moźliwe, źe jakiś wirus dopisuje się do plików systemowych, przez co załącza się ochrona plików (bo wykryło zmienoną wersję pliku).
hm, no tak, z tym ze niewiele mi to mówi, jeśli mógłbyś to napisz mi normalnymi słowami (wersję dla opornych :oops: ) co zrobić zeby to naprawić.. dzięki z góry
Opis funkcji Ochrona plików systemu Windows
Ochrona plików systemu Windows (WFP) uniemoźliwia programom zastąpienie najwaźniejszych plików systemu Windows. Programom nie wolno zastąpić tych plików, poniewaź są one uźywane przez system operacyjny i przez inne programy. Ochrona tych plików zapobiega problemom z programami i z systemem operacyjnym.
Funkcja WFP chroni najwaźniejsze pliki systemowe instalowane z systemem Windows (na przykład pliki z rozszerzeniem dll, exe, ocx i sys oraz pewne czcionki True Type). Funkcja WFP korzysta z podpisów plików i plików wykazów generowanych przez podpisywanie kodu, weryfikując, czy chronione pliki systemowe są poprawnymi wersjami produkcji firmy Microsoft. Zastąpienie chronionych plików systemowych jest obsługiwane tylko w wypadku zastosowania następujących mechanizmów:
instalacja dodatku Windows Service Pack przy uźyciu programu Update.exe;
poprawki instalowane przy uźyciu programu Hotfix.exe lub Update.exe;
uaktualnienia systemu operacyjnego przy uźyciu programu Winnt32.exe;
funkcji Windows Update.
Jeśli program uźyje innej metody do zastąpienia chronionych plików, funkcja WFP przywróci oryginalne pliki. Instalator Windows przestrzega zasad WFP podczas instalacji najwaźniejszych plików systemowych i wywołuje funkcję WFP z źądaniem instalacji lub zastąpienia chronionego pliku, zamiast bezpośrednio instalować lub zastępować plik chroniony.
Zasady działania funkcji WFP
Funkcja WFP chroni pliki systemowe za pomocą dwóch mechanizmów. Pierwszy z nich działa w tle. Ta ochrona jest wywoływana, kiedy funkcja WFP otrzyma powiadomienie o zmianie katalogu dla pliku w chronionym katalogu. Po otrzymaniu tego powiadomienia przez funkcję WFP określa ona, który plik został zmieniony. Jeśli plik jest chroniony, funkcja WFP sprawdza sygnaturę pliku w pliku wykazu, aby określić, czy nowy plik ma właściwą wersję. Jeśli jego wersja jest niewłaściwa, funkcja WFP zastępuje nowy plik plikiem pochodzącym z folderu buforu podręcznego (jeśli znajduje się on w folderze buforu podręcznego) lub ze źródła instalacji. Funkcja poszukuje poprawnego pliku w następujących lokalizacjach we wskazanej kolejności:
folder buforu podręcznego (domyślnie %systemroot%system32dllcache);
ścieźka instalacji sieciowej, jeśli system został zainstalowany w trybie instalacji sieciowej;
dysk CD–ROM systemu Windows, jeśli system został zainstalowany z dysku CD–ROM.
Jeśli funkcja WFP odnajdzie plik w folderze buforu podręcznego lub jeśli źródło instalacji zostanie automatycznie zlokalizowane, funkcja WFP w trybie cichym zastąpi plik. Jeśli zaś funkcja WFP nie moźe automatycznie odnaleźć pliku w źadnej ze wskazanych lokalizacji, pojawi się jeden z następujących komunikatów, gdzie nazwa_pliku jest nazwą zastąpionego pliku, a produkt jest nazwą uźywanego produktu Windows:
Ochrona plików systemu Windows
Pliki wymagane do prawidłowego działania systemu Windows zostały zastąpione nie rozpoznanymi wersjami. Aby zapewnić stabilność systemu, system Windows musi przywrócić oryginalne wersje tych plików. Włóź teraz dysk CD–ROM produkt .
Ochrona plików systemu Windows
Pliki wymagane do prawidłowego działania systemu Windows zostały zastąpione nie rozpoznanymi wersjami. Aby zapewnić stabilność systemu, system Windows musi przywrócić oryginalne wersje tych plików. Lokalizacja sieciowa \serwerudział, z której powinny zostać skopiowane pliki, nie jest dostępna. Skontaktuj się z administratorem systemu lub włóź teraz dysk produkt .
UWAGA: Jeśli administrator nie jest zalogowany, funkcja WFP nie moźe wyświetlić źadnego z tych okien dialogowych. W takim wypadku funkcja WFP wyświetla okno dialogowe po zalogowaniu się administratora. Funkcja WFP rejestruje takźe zdarzenie w dzienniku zdarzeń systemowych, odnotowując próbę zastąpienia pliku. Jeśli administrator anuluje zastąpienie pliku przez funkcję WFP, jest rejestrowane zdarzenie oznaczające anulowanie. Naleźy zauwaźyć, źe funkcja WFP nie zastępuje odpowiednich ograniczeń kont uźytkowników i odpowiednich zasad zabezpieczeń.
Drugi mechanizm ochrony, zapewniany przez funkcję WFP, to narzędzie o nazwie Kontroler plików systemowych (Sfc.exe). Przy końcu instalacji w trybie graficznym Kontroler plików systemowych skanuje wszystkie chronione pliki, aby sprawdzić, czy nie zostały zmodyfikowane przez programy, które zainstalowano w trybie bez nadzoru. Kontroler plików systemowych sprawdza równieź wszystkie pliki wykazu słuźące do śledzenia prawidłowych wersji plików. Jeźeli brakuje któregoś z plików wykazu albo jest on uszkodzony, funkcja WFP zmienia nazwę odpowiedniego pliku wykazu i pobiera buforowaną wersję tego pliku z folderu buforu podręcznego. Jeźeli w folderze buforu podręcznego brakuje buforowanej kopii pliku wykazu, funkcja WFP źąda włoźenia odpowiedniego nośnika, z którego pobiera następnie nową kopię pliku wykazu.
Kontroler plików systemowych daje administratorowi moźliwość skanowania wszystkich chronionych plików w celu sprawdzenia prawidłowości ich wersji. Kontroler plików systemowych sprawdza równieź, a w razie konieczności takźe ponownie wypełnia, folder buforu podręcznego (domyślnie %SystemRoot%System32Dllcache). Jeźeli folder buforu podręcznego jest uszkodzony albo nie nadaje się do uźytku, moźna wydać polecenie sfc /scanonce albo sfc /scanboot w wierszu polecenia, aby naprawić jego zawartość.
Wartość SfcScan w następującym kluczu rejestru ma trzy moźliwe ustawienia:
HKEY_LOCAL_MACHINESOFTWAREMicrosoftWindows NTCurrentVersionWinlogon
Oto ustawienia wartości SfcScan:
0x0 = pliki chronione nie są skanowane po ponownym uruchomieniu (wartość domyślna);
0x1 = wszystkie pliki chronione są skanowane po kaźdym ponownym uruchomieniu (wartość ustawiana po uruchomieniu polecenia sfc /scanboot);
0x2 = wszystkie pliki chronione są skanowane po ponownym uruchomieniu (wartość ustawiania po uruchomieniu polecenia sfc /scanonce).
Domyślnie wszystkie pliki systemowe są buforowane w folderze buforu systemowego, a domyślny rozmiar buforu wynosi 400 MB. Ze względu na oszczędność miejsca na dysku przechowywanie buforowanych wersji wszystkich plików systemowych w folderze buforu podręcznego moźe być niepoźądane. Aby zmienić rozmiar buforu, zmień ustawienie wartości SFCQuota w następującym kluczu rejestru:
HKEY_LOCAL_MACHINESoftwareMicrosoftWindows NTCurrentVersionWinlogon
Funkcja WFP zapisuje zweryfikowane wersje plików w folderze Dllcache na dysku twardym. Liczba buforowanych plików jest określana przez ustawienie wartości SFCQuota (domyślny rozmiar to 0xFFFFFFFF, czyli 400 MB). Administrator moźe dowolnie zmniejszyć lub zwiększyć ustawienie wartości SFCQuota. Naleźy zauwaźyć, źe jeśli wartość SFCQuota zostanie ustawiona na 0xFFFFFFFF, funkcja będzie buforować wszystkie chronione pliki systemowe (około 2700 plików).
Zachodzą dwa wypadki, w których folder buforu podręcznego moźe nie zawierać kopii wszystkich plików, bez względu na wartość SFCQuota:
Za mało miejsca na dysku
W systemie Windows XP funkcja WFP przestaje zapełniać folder buforu podręcznego, gdy na dysku jest mniej wolnego miejsca niź 600 MB plus maksymalny rozmiar pliku stronicowania.
W systemie Windows 2000 funkcja WFP przestaje zapełniać folder buforu podręcznego, gdy na dysku jest mniej wolnego miejsca niź 600 MB.
Instalacja sieciowa
Jeźeli system Windows 2000 lub Windows XP był instalowany przez sieć, pliki w katalogu i386lang nie zostaną przekazane do folderu Dllcache.
Poza tym wszystkie sterowniki w pliku Driver.cab są chronione, lecz nie są przekazywane do folderu Dllcache. Funkcja WFP moźe przywrócić te pliki bezpośrednio z pliku Driver.cab bez monitowania uźytkownika o nośnik źródłowy. Wykonanie jednak polecenia sfc /scannow powoduje przekazanie plików z pliku Driver.cab do folderu Dllcache.
Jeśli funkcja WFP wykryje zmianę, a oryginał zmienionego pliku nie znajduje się w folderze buforu podręcznego, funkcja WFP zbada wersję zmienionego pliku, której aktualnie uźywa system operacyjny. Jeśli aktualnie uźywany plik ma poprawną wersję, plik jest kopiowany przez funkcję WFP do folderu buforu podręcznego. Jeśli plik będący aktualnie w uźyciu nie ma poprawnej wersji lub jeśli nie jest on przechowywany w folderze buforu podręcznego, funkcja WFP próbuje zlokalizować źródło instalacji. Jeśli funkcja WFP nie moźe znaleźć źródła instalacji, monituje administratora o włoźenie odpowiedniego nośnika w celu zastąpienia pliku lub buforowanej wersji pliku.
Wartość SFCDllCacheDir (REG_EXPAND_SZ) w następującym kluczu rejestru określa lokalizację folderu Dllcache.
HKEY_LOCAL_MACHINESoftwareMicrosoftWindows NTCurrentVersionWinlogon
Domyślna wartość danych SFCDllCacheDir to %SystemRoot%System32. Wartość SFCDllCacheDir moźe określać ścieźkę lokalną. Domyślnie wartość SFCDllCacheDir nie jest wymieniona w kluczu rejestru HKEY_LOCAL_MACHINESoftwareMicrosoftWindows NTCurrentVersionWinlogon. Aby zmienić lokalizację buforu, naleźy dodać tę wartość.
Ochrona plików systemu Windows (WFP) uniemoźliwia programom zastąpienie najwaźniejszych plików systemu Windows. Programom nie wolno zastąpić tych plików, poniewaź są one uźywane przez system operacyjny i przez inne programy. Ochrona tych plików zapobiega problemom z programami i z systemem operacyjnym.
Funkcja WFP chroni najwaźniejsze pliki systemowe instalowane z systemem Windows (na przykład pliki z rozszerzeniem dll, exe, ocx i sys oraz pewne czcionki True Type). Funkcja WFP korzysta z podpisów plików i plików wykazów generowanych przez podpisywanie kodu, weryfikując, czy chronione pliki systemowe są poprawnymi wersjami produkcji firmy Microsoft. Zastąpienie chronionych plików systemowych jest obsługiwane tylko w wypadku zastosowania następujących mechanizmów:
instalacja dodatku Windows Service Pack przy uźyciu programu Update.exe;
poprawki instalowane przy uźyciu programu Hotfix.exe lub Update.exe;
uaktualnienia systemu operacyjnego przy uźyciu programu Winnt32.exe;
funkcji Windows Update.
Jeśli program uźyje innej metody do zastąpienia chronionych plików, funkcja WFP przywróci oryginalne pliki. Instalator Windows przestrzega zasad WFP podczas instalacji najwaźniejszych plików systemowych i wywołuje funkcję WFP z źądaniem instalacji lub zastąpienia chronionego pliku, zamiast bezpośrednio instalować lub zastępować plik chroniony.
Zasady działania funkcji WFP
Funkcja WFP chroni pliki systemowe za pomocą dwóch mechanizmów. Pierwszy z nich działa w tle. Ta ochrona jest wywoływana, kiedy funkcja WFP otrzyma powiadomienie o zmianie katalogu dla pliku w chronionym katalogu. Po otrzymaniu tego powiadomienia przez funkcję WFP określa ona, który plik został zmieniony. Jeśli plik jest chroniony, funkcja WFP sprawdza sygnaturę pliku w pliku wykazu, aby określić, czy nowy plik ma właściwą wersję. Jeśli jego wersja jest niewłaściwa, funkcja WFP zastępuje nowy plik plikiem pochodzącym z folderu buforu podręcznego (jeśli znajduje się on w folderze buforu podręcznego) lub ze źródła instalacji. Funkcja poszukuje poprawnego pliku w następujących lokalizacjach we wskazanej kolejności:
folder buforu podręcznego (domyślnie %systemroot%system32dllcache);
ścieźka instalacji sieciowej, jeśli system został zainstalowany w trybie instalacji sieciowej;
dysk CD–ROM systemu Windows, jeśli system został zainstalowany z dysku CD–ROM.
Jeśli funkcja WFP odnajdzie plik w folderze buforu podręcznego lub jeśli źródło instalacji zostanie automatycznie zlokalizowane, funkcja WFP w trybie cichym zastąpi plik. Jeśli zaś funkcja WFP nie moźe automatycznie odnaleźć pliku w źadnej ze wskazanych lokalizacji, pojawi się jeden z następujących komunikatów, gdzie nazwa_pliku jest nazwą zastąpionego pliku, a produkt jest nazwą uźywanego produktu Windows:
Ochrona plików systemu Windows
Pliki wymagane do prawidłowego działania systemu Windows zostały zastąpione nie rozpoznanymi wersjami. Aby zapewnić stabilność systemu, system Windows musi przywrócić oryginalne wersje tych plików. Włóź teraz dysk CD–ROM produkt .
Ochrona plików systemu Windows
Pliki wymagane do prawidłowego działania systemu Windows zostały zastąpione nie rozpoznanymi wersjami. Aby zapewnić stabilność systemu, system Windows musi przywrócić oryginalne wersje tych plików. Lokalizacja sieciowa \serwerudział, z której powinny zostać skopiowane pliki, nie jest dostępna. Skontaktuj się z administratorem systemu lub włóź teraz dysk produkt .
UWAGA: Jeśli administrator nie jest zalogowany, funkcja WFP nie moźe wyświetlić źadnego z tych okien dialogowych. W takim wypadku funkcja WFP wyświetla okno dialogowe po zalogowaniu się administratora. Funkcja WFP rejestruje takźe zdarzenie w dzienniku zdarzeń systemowych, odnotowując próbę zastąpienia pliku. Jeśli administrator anuluje zastąpienie pliku przez funkcję WFP, jest rejestrowane zdarzenie oznaczające anulowanie. Naleźy zauwaźyć, źe funkcja WFP nie zastępuje odpowiednich ograniczeń kont uźytkowników i odpowiednich zasad zabezpieczeń.
Drugi mechanizm ochrony, zapewniany przez funkcję WFP, to narzędzie o nazwie Kontroler plików systemowych (Sfc.exe). Przy końcu instalacji w trybie graficznym Kontroler plików systemowych skanuje wszystkie chronione pliki, aby sprawdzić, czy nie zostały zmodyfikowane przez programy, które zainstalowano w trybie bez nadzoru. Kontroler plików systemowych sprawdza równieź wszystkie pliki wykazu słuźące do śledzenia prawidłowych wersji plików. Jeźeli brakuje któregoś z plików wykazu albo jest on uszkodzony, funkcja WFP zmienia nazwę odpowiedniego pliku wykazu i pobiera buforowaną wersję tego pliku z folderu buforu podręcznego. Jeźeli w folderze buforu podręcznego brakuje buforowanej kopii pliku wykazu, funkcja WFP źąda włoźenia odpowiedniego nośnika, z którego pobiera następnie nową kopię pliku wykazu.
Kontroler plików systemowych daje administratorowi moźliwość skanowania wszystkich chronionych plików w celu sprawdzenia prawidłowości ich wersji. Kontroler plików systemowych sprawdza równieź, a w razie konieczności takźe ponownie wypełnia, folder buforu podręcznego (domyślnie %SystemRoot%System32Dllcache). Jeźeli folder buforu podręcznego jest uszkodzony albo nie nadaje się do uźytku, moźna wydać polecenie sfc /scanonce albo sfc /scanboot w wierszu polecenia, aby naprawić jego zawartość.
Wartość SfcScan w następującym kluczu rejestru ma trzy moźliwe ustawienia:
HKEY_LOCAL_MACHINESOFTWAREMicrosoftWindows NTCurrentVersionWinlogon
Oto ustawienia wartości SfcScan:
0x0 = pliki chronione nie są skanowane po ponownym uruchomieniu (wartość domyślna);
0x1 = wszystkie pliki chronione są skanowane po kaźdym ponownym uruchomieniu (wartość ustawiana po uruchomieniu polecenia sfc /scanboot);
0x2 = wszystkie pliki chronione są skanowane po ponownym uruchomieniu (wartość ustawiania po uruchomieniu polecenia sfc /scanonce).
Domyślnie wszystkie pliki systemowe są buforowane w folderze buforu systemowego, a domyślny rozmiar buforu wynosi 400 MB. Ze względu na oszczędność miejsca na dysku przechowywanie buforowanych wersji wszystkich plików systemowych w folderze buforu podręcznego moźe być niepoźądane. Aby zmienić rozmiar buforu, zmień ustawienie wartości SFCQuota w następującym kluczu rejestru:
HKEY_LOCAL_MACHINESoftwareMicrosoftWindows NTCurrentVersionWinlogon
Funkcja WFP zapisuje zweryfikowane wersje plików w folderze Dllcache na dysku twardym. Liczba buforowanych plików jest określana przez ustawienie wartości SFCQuota (domyślny rozmiar to 0xFFFFFFFF, czyli 400 MB). Administrator moźe dowolnie zmniejszyć lub zwiększyć ustawienie wartości SFCQuota. Naleźy zauwaźyć, źe jeśli wartość SFCQuota zostanie ustawiona na 0xFFFFFFFF, funkcja będzie buforować wszystkie chronione pliki systemowe (około 2700 plików).
Zachodzą dwa wypadki, w których folder buforu podręcznego moźe nie zawierać kopii wszystkich plików, bez względu na wartość SFCQuota:
Za mało miejsca na dysku
W systemie Windows XP funkcja WFP przestaje zapełniać folder buforu podręcznego, gdy na dysku jest mniej wolnego miejsca niź 600 MB plus maksymalny rozmiar pliku stronicowania.
W systemie Windows 2000 funkcja WFP przestaje zapełniać folder buforu podręcznego, gdy na dysku jest mniej wolnego miejsca niź 600 MB.
Instalacja sieciowa
Jeźeli system Windows 2000 lub Windows XP był instalowany przez sieć, pliki w katalogu i386lang nie zostaną przekazane do folderu Dllcache.
Poza tym wszystkie sterowniki w pliku Driver.cab są chronione, lecz nie są przekazywane do folderu Dllcache. Funkcja WFP moźe przywrócić te pliki bezpośrednio z pliku Driver.cab bez monitowania uźytkownika o nośnik źródłowy. Wykonanie jednak polecenia sfc /scannow powoduje przekazanie plików z pliku Driver.cab do folderu Dllcache.
Jeśli funkcja WFP wykryje zmianę, a oryginał zmienionego pliku nie znajduje się w folderze buforu podręcznego, funkcja WFP zbada wersję zmienionego pliku, której aktualnie uźywa system operacyjny. Jeśli aktualnie uźywany plik ma poprawną wersję, plik jest kopiowany przez funkcję WFP do folderu buforu podręcznego. Jeśli plik będący aktualnie w uźyciu nie ma poprawnej wersji lub jeśli nie jest on przechowywany w folderze buforu podręcznego, funkcja WFP próbuje zlokalizować źródło instalacji. Jeśli funkcja WFP nie moźe znaleźć źródła instalacji, monituje administratora o włoźenie odpowiedniego nośnika w celu zastąpienia pliku lub buforowanej wersji pliku.
Wartość SFCDllCacheDir (REG_EXPAND_SZ) w następującym kluczu rejestru określa lokalizację folderu Dllcache.
HKEY_LOCAL_MACHINESoftwareMicrosoftWindows NTCurrentVersionWinlogon
Domyślna wartość danych SFCDllCacheDir to %SystemRoot%System32. Wartość SFCDllCacheDir moźe określać ścieźkę lokalną. Domyślnie wartość SFCDllCacheDir nie jest wymieniona w kluczu rejestru HKEY_LOCAL_MACHINESoftwareMicrosoftWindows NTCurrentVersionWinlogon. Aby zmienić lokalizację buforu, naleźy dodać tę wartość.
Opis funkcji Ochrona plików systemu Windows
Ochrona plików systemu Windows (WFP) uniemoźliwia programom zastąpienie najwaźniejszych plików systemu Windows. Programom nie wolno zastąpić tych plików, poniewaź są one uźywane przez system operacyjny i przez inne programy. Ochrona tych plików zapobiega problemom z programami i z systemem operacyjnym.
Funkcja WFP chroni najwaźniejsze pliki systemowe instalowane z systemem Windows (na przykład pliki z rozszerzeniem dll, exe, ocx i sys oraz pewne czcionki True Type). Funkcja WFP korzysta z podpisów plików i plików wykazów generowanych przez podpisywanie kodu, weryfikując, czy chronione pliki systemowe są poprawnymi wersjami produkcji firmy Microsoft. Zastąpienie chronionych plików systemowych jest obsługiwane tylko w wypadku zastosowania następujących mechanizmów:
instalacja dodatku Windows Service Pack przy uźyciu programu Update.exe;
poprawki instalowane przy uźyciu programu Hotfix.exe lub Update.exe;
uaktualnienia systemu operacyjnego przy uźyciu programu Winnt32.exe;
funkcji Windows Update.
Jeśli program uźyje innej metody do zastąpienia chronionych plików, funkcja WFP przywróci oryginalne pliki. Instalator Windows przestrzega zasad WFP podczas instalacji najwaźniejszych plików systemowych i wywołuje funkcję WFP z źądaniem instalacji lub zastąpienia chronionego pliku, zamiast bezpośrednio instalować lub zastępować plik chroniony.
Zasady działania funkcji WFP
Funkcja WFP chroni pliki systemowe za pomocą dwóch mechanizmów. Pierwszy z nich działa w tle. Ta ochrona jest wywoływana, kiedy funkcja WFP otrzyma powiadomienie o zmianie katalogu dla pliku w chronionym katalogu. Po otrzymaniu tego powiadomienia przez funkcję WFP określa ona, który plik został zmieniony. Jeśli plik jest chroniony, funkcja WFP sprawdza sygnaturę pliku w pliku wykazu, aby określić, czy nowy plik ma właściwą wersję. Jeśli jego wersja jest niewłaściwa, funkcja WFP zastępuje nowy plik plikiem pochodzącym z folderu buforu podręcznego (jeśli znajduje się on w folderze buforu podręcznego) lub ze źródła instalacji. Funkcja poszukuje poprawnego pliku w następujących lokalizacjach we wskazanej kolejności:
folder buforu podręcznego (domyślnie %systemroot%system32dllcache);
ścieźka instalacji sieciowej, jeśli system został zainstalowany w trybie instalacji sieciowej;
dysk CD–ROM systemu Windows, jeśli system został zainstalowany z dysku CD–ROM.
Jeśli funkcja WFP odnajdzie plik w folderze buforu podręcznego lub jeśli źródło instalacji zostanie automatycznie zlokalizowane, funkcja WFP w trybie cichym zastąpi plik. Jeśli zaś funkcja WFP nie moźe automatycznie odnaleźć pliku w źadnej ze wskazanych lokalizacji, pojawi się jeden z następujących komunikatów, gdzie nazwa_pliku jest nazwą zastąpionego pliku, a produkt jest nazwą uźywanego produktu Windows:
Ochrona plików systemu Windows
Pliki wymagane do prawidłowego działania systemu Windows zostały zastąpione nie rozpoznanymi wersjami. Aby zapewnić stabilność systemu, system Windows musi przywrócić oryginalne wersje tych plików. Włóź teraz dysk CD–ROM produkt .
Ochrona plików systemu Windows
Pliki wymagane do prawidłowego działania systemu Windows zostały zastąpione nie rozpoznanymi wersjami. Aby zapewnić stabilność systemu, system Windows musi przywrócić oryginalne wersje tych plików. Lokalizacja sieciowa \serwerudział, z której powinny zostać skopiowane pliki, nie jest dostępna. Skontaktuj się z administratorem systemu lub włóź teraz dysk produkt .
UWAGA: Jeśli administrator nie jest zalogowany, funkcja WFP nie moźe wyświetlić źadnego z tych okien dialogowych. W takim wypadku funkcja WFP wyświetla okno dialogowe po zalogowaniu się administratora. Funkcja WFP rejestruje takźe zdarzenie w dzienniku zdarzeń systemowych, odnotowując próbę zastąpienia pliku. Jeśli administrator anuluje zastąpienie pliku przez funkcję WFP, jest rejestrowane zdarzenie oznaczające anulowanie. Naleźy zauwaźyć, źe funkcja WFP nie zastępuje odpowiednich ograniczeń kont uźytkowników i odpowiednich zasad zabezpieczeń.
Drugi mechanizm ochrony, zapewniany przez funkcję WFP, to narzędzie o nazwie Kontroler plików systemowych (Sfc.exe). Przy końcu instalacji w trybie graficznym Kontroler plików systemowych skanuje wszystkie chronione pliki, aby sprawdzić, czy nie zostały zmodyfikowane przez programy, które zainstalowano w trybie bez nadzoru. Kontroler plików systemowych sprawdza równieź wszystkie pliki wykazu słuźące do śledzenia prawidłowych wersji plików. Jeźeli brakuje któregoś z plików wykazu albo jest on uszkodzony, funkcja WFP zmienia nazwę odpowiedniego pliku wykazu i pobiera buforowaną wersję tego pliku z folderu buforu podręcznego. Jeźeli w folderze buforu podręcznego brakuje buforowanej kopii pliku wykazu, funkcja WFP źąda włoźenia odpowiedniego nośnika, z którego pobiera następnie nową kopię pliku wykazu.
Kontroler plików systemowych daje administratorowi moźliwość skanowania wszystkich chronionych plików w celu sprawdzenia prawidłowości ich wersji. Kontroler plików systemowych sprawdza równieź, a w razie konieczności takźe ponownie wypełnia, folder buforu podręcznego (domyślnie %SystemRoot%System32Dllcache). Jeźeli folder buforu podręcznego jest uszkodzony albo nie nadaje się do uźytku, moźna wydać polecenie sfc /scanonce albo sfc /scanboot w wierszu polecenia, aby naprawić jego zawartość.
Wartość SfcScan w następującym kluczu rejestru ma trzy moźliwe ustawienia:
HKEY_LOCAL_MACHINESOFTWAREMicrosoftWindows NTCurrentVersionWinlogon
Oto ustawienia wartości SfcScan:
0x0 = pliki chronione nie są skanowane po ponownym uruchomieniu (wartość domyślna);
0x1 = wszystkie pliki chronione są skanowane po kaźdym ponownym uruchomieniu (wartość ustawiana po uruchomieniu polecenia sfc /scanboot);
0x2 = wszystkie pliki chronione są skanowane po ponownym uruchomieniu (wartość ustawiania po uruchomieniu polecenia sfc /scanonce).
Domyślnie wszystkie pliki systemowe są buforowane w folderze buforu systemowego, a domyślny rozmiar buforu wynosi 400 MB. Ze względu na oszczędność miejsca na dysku przechowywanie buforowanych wersji wszystkich plików systemowych w folderze buforu podręcznego moźe być niepoźądane. Aby zmienić rozmiar buforu, zmień ustawienie wartości SFCQuota w następującym kluczu rejestru:
HKEY_LOCAL_MACHINESoftwareMicrosoftWindows NTCurrentVersionWinlogon
Funkcja WFP zapisuje zweryfikowane wersje plików w folderze Dllcache na dysku twardym. Liczba buforowanych plików jest określana przez ustawienie wartości SFCQuota (domyślny rozmiar to 0xFFFFFFFF, czyli 400 MB). Administrator moźe dowolnie zmniejszyć lub zwiększyć ustawienie wartości SFCQuota. Naleźy zauwaźyć, źe jeśli wartość SFCQuota zostanie ustawiona na 0xFFFFFFFF, funkcja będzie buforować wszystkie chronione pliki systemowe (około 2700 plików).
Zachodzą dwa wypadki, w których folder buforu podręcznego moźe nie zawierać kopii wszystkich plików, bez względu na wartość SFCQuota:
Za mało miejsca na dysku
W systemie Windows XP funkcja WFP przestaje zapełniać folder buforu podręcznego, gdy na dysku jest mniej wolnego miejsca niź 600 MB plus maksymalny rozmiar pliku stronicowania.
W systemie Windows 2000 funkcja WFP przestaje zapełniać folder buforu podręcznego, gdy na dysku jest mniej wolnego miejsca niź 600 MB.
Instalacja sieciowa
Jeźeli system Windows 2000 lub Windows XP był instalowany przez sieć, pliki w katalogu i386lang nie zostaną przekazane do folderu Dllcache.
Poza tym wszystkie sterowniki w pliku Driver.cab są chronione, lecz nie są przekazywane do folderu Dllcache. Funkcja WFP moźe przywrócić te pliki bezpośrednio z pliku Driver.cab bez monitowania uźytkownika o nośnik źródłowy. Wykonanie jednak polecenia sfc /scannow powoduje przekazanie plików z pliku Driver.cab do folderu Dllcache.
Jeśli funkcja WFP wykryje zmianę, a oryginał zmienionego pliku nie znajduje się w folderze buforu podręcznego, funkcja WFP zbada wersję zmienionego pliku, której aktualnie uźywa system operacyjny. Jeśli aktualnie uźywany plik ma poprawną wersję, plik jest kopiowany przez funkcję WFP do folderu buforu podręcznego. Jeśli plik będący aktualnie w uźyciu nie ma poprawnej wersji lub jeśli nie jest on przechowywany w folderze buforu podręcznego, funkcja WFP próbuje zlokalizować źródło instalacji. Jeśli funkcja WFP nie moźe znaleźć źródła instalacji, monituje administratora o włoźenie odpowiedniego nośnika w celu zastąpienia pliku lub buforowanej wersji pliku.
Wartość SFCDllCacheDir (REG_EXPAND_SZ) w następującym kluczu rejestru określa lokalizację folderu Dllcache.
HKEY_LOCAL_MACHINESoftwareMicrosoftWindows NTCurrentVersionWinlogon
Domyślna wartość danych SFCDllCacheDir to %SystemRoot%System32. Wartość SFCDllCacheDir moźe określać ścieźkę lokalną. Domyślnie wartość SFCDllCacheDir nie jest wymieniona w kluczu rejestru HKEY_LOCAL_MACHINESoftwareMicrosoftWindows NTCurrentVersionWinlogon. Aby zmienić lokalizację buforu, naleźy dodać tę wartość.
Ochrona plików systemu Windows (WFP) uniemoźliwia programom zastąpienie najwaźniejszych plików systemu Windows. Programom nie wolno zastąpić tych plików, poniewaź są one uźywane przez system operacyjny i przez inne programy. Ochrona tych plików zapobiega problemom z programami i z systemem operacyjnym.
Funkcja WFP chroni najwaźniejsze pliki systemowe instalowane z systemem Windows (na przykład pliki z rozszerzeniem dll, exe, ocx i sys oraz pewne czcionki True Type). Funkcja WFP korzysta z podpisów plików i plików wykazów generowanych przez podpisywanie kodu, weryfikując, czy chronione pliki systemowe są poprawnymi wersjami produkcji firmy Microsoft. Zastąpienie chronionych plików systemowych jest obsługiwane tylko w wypadku zastosowania następujących mechanizmów:
instalacja dodatku Windows Service Pack przy uźyciu programu Update.exe;
poprawki instalowane przy uźyciu programu Hotfix.exe lub Update.exe;
uaktualnienia systemu operacyjnego przy uźyciu programu Winnt32.exe;
funkcji Windows Update.
Jeśli program uźyje innej metody do zastąpienia chronionych plików, funkcja WFP przywróci oryginalne pliki. Instalator Windows przestrzega zasad WFP podczas instalacji najwaźniejszych plików systemowych i wywołuje funkcję WFP z źądaniem instalacji lub zastąpienia chronionego pliku, zamiast bezpośrednio instalować lub zastępować plik chroniony.
Zasady działania funkcji WFP
Funkcja WFP chroni pliki systemowe za pomocą dwóch mechanizmów. Pierwszy z nich działa w tle. Ta ochrona jest wywoływana, kiedy funkcja WFP otrzyma powiadomienie o zmianie katalogu dla pliku w chronionym katalogu. Po otrzymaniu tego powiadomienia przez funkcję WFP określa ona, który plik został zmieniony. Jeśli plik jest chroniony, funkcja WFP sprawdza sygnaturę pliku w pliku wykazu, aby określić, czy nowy plik ma właściwą wersję. Jeśli jego wersja jest niewłaściwa, funkcja WFP zastępuje nowy plik plikiem pochodzącym z folderu buforu podręcznego (jeśli znajduje się on w folderze buforu podręcznego) lub ze źródła instalacji. Funkcja poszukuje poprawnego pliku w następujących lokalizacjach we wskazanej kolejności:
folder buforu podręcznego (domyślnie %systemroot%system32dllcache);
ścieźka instalacji sieciowej, jeśli system został zainstalowany w trybie instalacji sieciowej;
dysk CD–ROM systemu Windows, jeśli system został zainstalowany z dysku CD–ROM.
Jeśli funkcja WFP odnajdzie plik w folderze buforu podręcznego lub jeśli źródło instalacji zostanie automatycznie zlokalizowane, funkcja WFP w trybie cichym zastąpi plik. Jeśli zaś funkcja WFP nie moźe automatycznie odnaleźć pliku w źadnej ze wskazanych lokalizacji, pojawi się jeden z następujących komunikatów, gdzie nazwa_pliku jest nazwą zastąpionego pliku, a produkt jest nazwą uźywanego produktu Windows:
Ochrona plików systemu Windows
Pliki wymagane do prawidłowego działania systemu Windows zostały zastąpione nie rozpoznanymi wersjami. Aby zapewnić stabilność systemu, system Windows musi przywrócić oryginalne wersje tych plików. Włóź teraz dysk CD–ROM produkt .
Ochrona plików systemu Windows
Pliki wymagane do prawidłowego działania systemu Windows zostały zastąpione nie rozpoznanymi wersjami. Aby zapewnić stabilność systemu, system Windows musi przywrócić oryginalne wersje tych plików. Lokalizacja sieciowa \serwerudział, z której powinny zostać skopiowane pliki, nie jest dostępna. Skontaktuj się z administratorem systemu lub włóź teraz dysk produkt .
UWAGA: Jeśli administrator nie jest zalogowany, funkcja WFP nie moźe wyświetlić źadnego z tych okien dialogowych. W takim wypadku funkcja WFP wyświetla okno dialogowe po zalogowaniu się administratora. Funkcja WFP rejestruje takźe zdarzenie w dzienniku zdarzeń systemowych, odnotowując próbę zastąpienia pliku. Jeśli administrator anuluje zastąpienie pliku przez funkcję WFP, jest rejestrowane zdarzenie oznaczające anulowanie. Naleźy zauwaźyć, źe funkcja WFP nie zastępuje odpowiednich ograniczeń kont uźytkowników i odpowiednich zasad zabezpieczeń.
Drugi mechanizm ochrony, zapewniany przez funkcję WFP, to narzędzie o nazwie Kontroler plików systemowych (Sfc.exe). Przy końcu instalacji w trybie graficznym Kontroler plików systemowych skanuje wszystkie chronione pliki, aby sprawdzić, czy nie zostały zmodyfikowane przez programy, które zainstalowano w trybie bez nadzoru. Kontroler plików systemowych sprawdza równieź wszystkie pliki wykazu słuźące do śledzenia prawidłowych wersji plików. Jeźeli brakuje któregoś z plików wykazu albo jest on uszkodzony, funkcja WFP zmienia nazwę odpowiedniego pliku wykazu i pobiera buforowaną wersję tego pliku z folderu buforu podręcznego. Jeźeli w folderze buforu podręcznego brakuje buforowanej kopii pliku wykazu, funkcja WFP źąda włoźenia odpowiedniego nośnika, z którego pobiera następnie nową kopię pliku wykazu.
Kontroler plików systemowych daje administratorowi moźliwość skanowania wszystkich chronionych plików w celu sprawdzenia prawidłowości ich wersji. Kontroler plików systemowych sprawdza równieź, a w razie konieczności takźe ponownie wypełnia, folder buforu podręcznego (domyślnie %SystemRoot%System32Dllcache). Jeźeli folder buforu podręcznego jest uszkodzony albo nie nadaje się do uźytku, moźna wydać polecenie sfc /scanonce albo sfc /scanboot w wierszu polecenia, aby naprawić jego zawartość.
Wartość SfcScan w następującym kluczu rejestru ma trzy moźliwe ustawienia:
HKEY_LOCAL_MACHINESOFTWAREMicrosoftWindows NTCurrentVersionWinlogon
Oto ustawienia wartości SfcScan:
0x0 = pliki chronione nie są skanowane po ponownym uruchomieniu (wartość domyślna);
0x1 = wszystkie pliki chronione są skanowane po kaźdym ponownym uruchomieniu (wartość ustawiana po uruchomieniu polecenia sfc /scanboot);
0x2 = wszystkie pliki chronione są skanowane po ponownym uruchomieniu (wartość ustawiania po uruchomieniu polecenia sfc /scanonce).
Domyślnie wszystkie pliki systemowe są buforowane w folderze buforu systemowego, a domyślny rozmiar buforu wynosi 400 MB. Ze względu na oszczędność miejsca na dysku przechowywanie buforowanych wersji wszystkich plików systemowych w folderze buforu podręcznego moźe być niepoźądane. Aby zmienić rozmiar buforu, zmień ustawienie wartości SFCQuota w następującym kluczu rejestru:
HKEY_LOCAL_MACHINESoftwareMicrosoftWindows NTCurrentVersionWinlogon
Funkcja WFP zapisuje zweryfikowane wersje plików w folderze Dllcache na dysku twardym. Liczba buforowanych plików jest określana przez ustawienie wartości SFCQuota (domyślny rozmiar to 0xFFFFFFFF, czyli 400 MB). Administrator moźe dowolnie zmniejszyć lub zwiększyć ustawienie wartości SFCQuota. Naleźy zauwaźyć, źe jeśli wartość SFCQuota zostanie ustawiona na 0xFFFFFFFF, funkcja będzie buforować wszystkie chronione pliki systemowe (około 2700 plików).
Zachodzą dwa wypadki, w których folder buforu podręcznego moźe nie zawierać kopii wszystkich plików, bez względu na wartość SFCQuota:
Za mało miejsca na dysku
W systemie Windows XP funkcja WFP przestaje zapełniać folder buforu podręcznego, gdy na dysku jest mniej wolnego miejsca niź 600 MB plus maksymalny rozmiar pliku stronicowania.
W systemie Windows 2000 funkcja WFP przestaje zapełniać folder buforu podręcznego, gdy na dysku jest mniej wolnego miejsca niź 600 MB.
Instalacja sieciowa
Jeźeli system Windows 2000 lub Windows XP był instalowany przez sieć, pliki w katalogu i386lang nie zostaną przekazane do folderu Dllcache.
Poza tym wszystkie sterowniki w pliku Driver.cab są chronione, lecz nie są przekazywane do folderu Dllcache. Funkcja WFP moźe przywrócić te pliki bezpośrednio z pliku Driver.cab bez monitowania uźytkownika o nośnik źródłowy. Wykonanie jednak polecenia sfc /scannow powoduje przekazanie plików z pliku Driver.cab do folderu Dllcache.
Jeśli funkcja WFP wykryje zmianę, a oryginał zmienionego pliku nie znajduje się w folderze buforu podręcznego, funkcja WFP zbada wersję zmienionego pliku, której aktualnie uźywa system operacyjny. Jeśli aktualnie uźywany plik ma poprawną wersję, plik jest kopiowany przez funkcję WFP do folderu buforu podręcznego. Jeśli plik będący aktualnie w uźyciu nie ma poprawnej wersji lub jeśli nie jest on przechowywany w folderze buforu podręcznego, funkcja WFP próbuje zlokalizować źródło instalacji. Jeśli funkcja WFP nie moźe znaleźć źródła instalacji, monituje administratora o włoźenie odpowiedniego nośnika w celu zastąpienia pliku lub buforowanej wersji pliku.
Wartość SFCDllCacheDir (REG_EXPAND_SZ) w następującym kluczu rejestru określa lokalizację folderu Dllcache.
HKEY_LOCAL_MACHINESoftwareMicrosoftWindows NTCurrentVersionWinlogon
Domyślna wartość danych SFCDllCacheDir to %SystemRoot%System32. Wartość SFCDllCacheDir moźe określać ścieźkę lokalną. Domyślnie wartość SFCDllCacheDir nie jest wymieniona w kluczu rejestru HKEY_LOCAL_MACHINESoftwareMicrosoftWindows NTCurrentVersionWinlogon. Aby zmienić lokalizację buforu, naleźy dodać tę wartość.
Strona 1 / 1