problem z HDD
Witam i proszę o poradę. Mam dwa dyski jeden Seagate Barracuda 7200.10 250GB 16MB (ST3250620AS) partycja C: i D:
oraz drugi WDC WD800JB-00JJC0 80gb partycja E: i F:. W podglądzie zdarzeń są następujące wpisy:
[URL=http://img527.imageshack.us/my.php?image=zdarzeniaka9.jpg][IMG]http://img527.imageshack.us/img527/7416/zdarzeniaka9.th.jpg[/IMG][/URL]
A w logu info: W urządzeniu \Device\Harddisk1\D wystąpił zły blok.
W trakcie korzystania z kompa wyskakuje od czasu do czasu gdy wychodze z aplikacji lub gry błąd typu" pamięć nie może być read", co się dzieję z moim dyskiem i to którym? Chodzi o partycje D ? proszę o wskazówki. pozdrawiam
System Windows XP Prof.
Pentium D 2,66
Płyta Gigabyte GA-8I945PL-G
2 GB Ram
Odpowiedzi: 2
Dzieki za naprowadzenie, mam dzisiaj troche wolnego czasu to zajme sie krok po kroku tym co napisałeś, oczywiscie wyniki przedstawie na forum, pozdrawiam.
Dobra chkdsk z konsoli odzyskiwania znalazł i naprawił conajmniej jeden błąd - tak było na każdej partycji. Tasmy sygnałowe zmienione na oby dwóch dyskach. Załączam odczyty ze SMART :
Dla Seagate:
[URL=http://img91.imageshack.us/my.php?image=smart1tc6.jpg][IMG]http://img91.imageshack.us/img91/5996/smart1tc6.th.jpg[/IMG][/URL]
Dla WD:
[URL=http://img91.imageshack.us/my.php?image=smart2cc8.jpg][IMG]http://img91.imageshack.us/img91/4827/smart2cc8.th.jpg[/IMG][/URL]
Narazie nie ma wpisów w zdarzeniach systemowych , zobaczymy po całym dniu pracy. Czy ktoś wie jak zinterpretować odczyty ze SMART, są dobre?
Błąd "złego bloku" moze być spowodowany kilkoma przyczynami - dalej o nich będzie. Trudno jednak ustalić, która konkretnie w Twoim wypadku w gręwchodzi . sam więc będziesz musiał przeanalizować czy sytuacja ulegnie zmianie pod dokonaniu kroków sprawdzających:
1. Wymiana taśm sygnałowych ( ew. sprawdzenie ich docisków - dysk-płyta )
2. Diagnostyka narzedziami producenta ( dostępne na stronach WD i Seagate'a ), ew. uzycie jakiegoś programu do sprawdzania stanu S.M.A.R.T.
3. Temperatura urządzeń - tę podają byle benchmarki tak dedykowane dyskom jak i jakieś ogólne.
4. Chkdsk przeprowadzony - ja wybieraz zawsze poziom konsoli odzyskiwania, ale można wymusić opcję po restarcie odpalając program z poziomu wiersza polecenia w systemie - dla dysków.
5. Test pamięci RAM - to jest najmniej prawdopodobna, po komunikatach sądząc, ewentualność.
To, z grubsza tak wygląda.
Który to dysk ? - Cóz nie znając ustawień BIOS-u mogę tylko gdybnąć, że raczej ATA niż S-ATA czyli ten WD. To jednak tylko sugestia i może być błędna.
Strona 1 / 1