Pentium 4 Northwood 2Ghz - podkręcanie
Witam posiadam procesor Pentium 4 2Ghz, podaję link do loga z CPU-Z 1.41, który dużo więcej powie o moim procku tym którzy dobrze się znają na OC: http://up.wklej.org/download.php?id=8303a7...1875981be5bdb6f
Posiadam płytę główną Mercury Kobian KOB P4X266 NFSX, czyli bardzo stara i chciałbym na niej przetaktować wyżej wymieniony procesor. mam trochę nietypowy bios bez blokady napięcia AGP i PCI a pentium 4 można podkręcić tylko poprzez FSB.
Napiszę jeszcze, że w czasie spoczynku temperatura procka wynosi około 40-42stopni, podczas stresu jest to około 50-53stopnie, ale mam zamiar dać z tyłu obudowy wiatraczek wyciągający ciepłe powietrze więc temp. powinna jeszcze trochę spaść. (temperatury mierzone czujnikiem. wiem, że mało wiarygodne ale lepsze to niż nic)
Otóż wchodze do BIOS-u i wybieram opcję:
Frequency/Voltage Control i mam tam następujące opcje (w kwadratowym nawiasie zaznaczone są moje ustawienia):
Auto Detect PCI/DIMM Clk:
[ENABLED]
Spreas Spectrum:
[Spectrum +/- 0,5%]
Spectrum +/- 0,3%
Disabled
CPU Host/AGP/PCI Clock:
[Default] (czyli pewnie 100/66/33Mhz
100/66/33 Mhz
103/69/34 Mhz
107/71/36 Mhz
110/73/37 Mhz
133/66/33 Mhz
137/69/34 Mhz
140/70/35 Mhz
143/71/36 Mhz
145/73/35 Mhz ( mogę wybrać tylko takie opcje nie mogę dowolnie zmieniać tych wartości)
Mam kartę graficzną Radeon x1050 na agp która także jest podkręcona z domyślnych 250GPU 200 pamięci na 350GPU 250pamięci i chciałbym aby tak pozostało.
Posiadam 1024MB DDR Ramu Geila w dwóch kościach pamięci (2x 512MB)
jak myślicie czy da się go wykręcić tak aby działał stabilnie i dało to wymierne rezultaty? Nie stać mnie na nowego kompa a ten procek nie daje już niestet rady tymbardziej, że jest na FSB 100MHz ale zaletą niewątpliwie jest wysokie mnożnik (20x) no chyba, że się mylę to mnie poprawcie bo jestem laikiem w tych sprawach.
Ewentualnie czy opłacałoby mi się wymienić płytę główną? Np. na jakiegoś używanego asrocka p4i65G, biostara P4TPT, lub Gigabyte GA-8SG667 z allegro. Czy mój procesor bedzie pasował na te płyty główne? - socket niby ten sam. Co o tym myślicie?
Z góry dziękuję za porady
Pozdrawiam
Odpowiedzi: 13
Może i się nadaje tylko co z tego ?
Czeka Cię wąskie gardło w postaci pamięci. Czort wie - po obrazkach nie widać - jak jest z kontrolerami innymi niż AGP/PCI( czy będa trzymać taktowanie , czy je podniosą ).
Sceptycznie podchodze do takich zabaw - nie jest to kwestia wątpliwości w wiedzę i umiejętności, a wyłacznie znajomość z Murphym i jego prawami.
Nadto sam CPU to jest ledwie ułamek tego co do szczęscia Ci zapewne - gry - może być potrzebne, a tego przez samą moc procresora nie uzyskasz.
A co powiedzielibyście o tej płycie głównej?:
http://overclock.pl/forum/viewtopic.php?id=479
nadaje się do oc?
Właśnie się dowiedziałem, że ten procek ma zablokowany mnożnik, więc nici z tego genialnego planu. Szkoda tylko, że ta płyta główna nie ma zablokowanego taktowania agp/pci, bo to sporo mnie ogranicza.
Trudno.
Dzięki za pomoc
Chciałbym jeszcze tylko dodać, że w oryginalnej, książkowej instrukcji do płyty mam identyczy rysunek jak w tej zapodanej przez Ciebie i także jest tam opcja "CPU Ratio".
[b][EDIT][/b]
Podczas rozruchu nigdzie nie ma wesji biosu. Wchodzilem tez do biosy i naciskałem skrót ctrl+F1 ale żadne dodatkowe opcje sie nie odblokowały, chyba że na biosie award jest jakis inny skrót.
Klawisz Pause wcisnij sobie podczas uruchamiania ;)
wszystko dzieje sie tak szybko, że nie da rady przyuważyć ;P . W rejestrze mam napisaną taką wersję:
HKEY_LOCAL_MACHINE --> HARDWARE --> System -->SystemBiosVersion - VIAP4X - 42302e31 Award Modular BIOS v6.00PG
A podczas uruchamiania nie wypisana jest wersja na ekranie ??
http://www.mercury-pc.com/downloads_list.php?productid=79 tutaj jest niby najnowszy bios do mojej płyty głównej.
Natomiast w evereście mam napisaną datę Biosu: 06/10/2002. Nie ma żadnego numeru
W jaki sposób mogę sprawdzić wersję mojego biosu? na tej stronie jest podana wersja 1.2a.
Pozdrawiam po raz kolejny ;D
[url]http://www.mercury-pc.com/download/uploaded/drivers/KOB_P4X266_NFSX(1.0).pdf[/url] - strona 45 - tam stoi, że mnoznik mozna zmieniać. Może jakis nowszy bios od tego co Ty masz ...
Wszystkie opcje, które są dostępne w zakładce Frequency/Voltage Conrol są opisane w pierwszym poście, nie ma tam więcej opcji chyba, że sa one ukryte, nie pamiętam skrótu klawiaturowego który uaktywnia ukryte opcje. Chyba, że ustawienia mnożnika można znaleźć jeszcze w innej lokalizacji.
Pozdrawiam i dzięki za zainteresowanie
Mnoznikiem zjedź troche do dołu po ustawieniu 133/66/33 tak, by zblizona wartość do nominalnej była. Potem powoli podnoś mnożnik.
O ile się da cos z mnoznikiem zrobić.
Teoretycznie kiedy ustawię FSB na wartości 133/66/33 taktowanie procesora będzie wynosiło 2660Mhz (20x 133), no jest to gromny skok w taktowaniu i pewnie procek będzie się już mocno grzał. i czy taki skok taktowania jest bezpieczny, czy istnieje ryzyko spalenia procesora lub płyty głównej?
opóźnienia fabryczne to 2,5-3-3-6 ale na tej płycie głównej udało mi się ustawić opóźnienia 2-2-2-5 i działają stabilnie
Wiec chyba pozostało jeszcze przemęczenie się na tym kompie no i kupienie nowego, bo z tym raczej już nic nie da się zrobić.
Pozdrawiam
Jedyne sensowne ustawienie to 133/66/33 - o ile CPU da radę. W innych kombinacjach podniesienie taktowania AGP/PCI itp. moż prowadzić do niestabilności - wersja soft, a w skrajnych sytuacjach uszkodzenia podzespołó - wersja hard.
Oczywiściem ozna próbować wartości pośrednich, ale po pierwsze brak danych o pamięciach - nie wielkość, a opóźnienia fabryczne są istotne, po drugie zaś reakcja karty graficznej na OC szyny AGP jest nieznana ( moze przyjmowac każdą wartość, am oze już przy 2-3 MHz podniesionych sprawiać kłopoty.
Wymiana płyty ? - Chyba bez sensu, bo całość i tak jest mocno "nieświeża" więc .....
Strona 1 / 1