Najczęściej zadawane pytania

Windows Vista FAQ

 

 

  • Wymagania systemowe Windows Vista

Microsoft na swoich stronach opublikował już jakiś czas temu wymagania następcy XP. Zostały one podane w dwóch typach.

1. Windows Vista Capable PC (minimalne wymagania stawiane komputerom):

  • procesor nowej generacji (minimum 800 MHz),
  • 512 MB pamięci systemowej,
  • karta graficzna zgodna z programem DirectX 9.

2. Windows Vista Premium Ready PC (wymagania zalecane):

  • 32-bitowy (x86) lub 64-bitowy (x64) procesor o szybkości 1 GHz,
  • 1 GB pamięci systemowej,
  • obsługa grafiki DirectX 9 ze sterownikiem WDDM, 128 MB pamięci na karcie graficznej (minimum), Pixel Shader 2.0 i 32-bitowa paleta kolorów,
  • dysk twardy o pojemności 40 GB oraz 15 GB wolnego miejsca,
  • stacja dysków DVD-ROM,
  • karta dźwiękowa,
  • dostęp do Internetu.

 

Jeśli mamy jakiekolwiek wątpliwości, czy Windows Vista będzie działał na naszym komputerze (w końcu nie każdy musi wiedzieć co znajduje się pod maską), możemy skorzystać z bezpłatnego narzędzia Microsoft Doradca uaktualnienia systemu Windows Vista, który po zainstalowaniu przeskanuje nasz komputer i doradzi z czym ewentualnie możemy mieć kłopoty, przy przesiadce na nowy system.

 

O dostępnych wersjach Windows Vista i ich porównaniu możemy poczytać tutaj.

 

  • Instalacja Vista obok istniejącego systemu.

Wielu z nas używa wielu systemów operacyjnych na jednym komputerze. Także najnowsze dziecko Microsoft można instalować w sąsiedztwie innych systemów. Pamiętać należy tylko aby nie instalować Visty na partycji zajętej przez inny system, gdyż zostanie on zarchiwizowany i zastąpiony przez Windows Vista i jego uruchomienie nie będzie już możliwe.

 

Jeśli po instalacji starszego systemu operacyjnego Windows, znikła nam możliwość wyboru Windows Vista, należy wykonać następujące kroki:

  • Wkładamy płytę instalacyjną do napędu optycznego i z niej uruchamiamy komputer. W module Instalowanie systemu Windows (Install Windows), klikamy Napraw komputer (Repair your computer).
  • Jeśli system wykryje nieprawidłowości z uruchomieniem Windows, zostanie wyświetlone okno Opcje odzyskiwania systemu (System Recovery Options), należy skorzystać z kontrolki Rozpocznij naprawę (Startup Repair). Windows Vista sprawdzi z czym jest problem i spróbuje go samodzielnie naprawić.
  • Resetujemy komputer i sprawdzamy, czy możemy uruchomić system, jeśli nie, to powtarzamy kroki 1 i 2. Należy przejrzeć komunikaty i upewnić się, że wszystkie błędy zostały wyeliminowane.
  • Uruchamiamy Windows Vista i wykonujemy następujące czynności, aby dodać do bootloadera starsze systemy Windows. Uruchamiamy Wiersz polecenia (Command Prompt) na prawach administratora. Wpisujemy x:\boot\bootsect.exe –NT60 All (x – litera przypisana do CD-ROM’u). Następnie dodajemy wpisy uruchamiające starsze systemy operacyjne. Na przykład dla Windows XP robimy to tak: bcdedit.exe  -create {ntldr}  -d "Windows XP". Określamy partycję z zainstalowanym systemem bcdedit.exe -set {ntldr} device partition=y: (y – partycja aktywna). Na końcu określamy ścieżkę pliku ntldr: bcdedit.exe -set {ntldr} path \ntldr, oraz ustawiamy kolejność wyświetlania wpisując bcdedit.exe -displayorder {ntldr} -addlast.

 

Aby dostać się do konsoli Windows Vista, należy, podczas instalacji, w momencie wyboru partycji, wcisnąć klawisze SHIFT + F10.

 

Po instalacji Windows Vista jest on domyślnie uruchamianym OS'em przy starcie komputera, a co jeśli korzystamy także z innego systemu (np. Windows XP) i chcemy aby on był domyślnie uruchamiany? Klikamy PPM na Komputer (Computer) i dajemy Właściwości (Properties). W nowo otwartym module przechodzimy do Zaawansowane (Advanced) i klikamy na Zaawansowane ustawienia systemu (Advanced system properties). Odszukujemy Uruchamianie i odzyskiwanie (Startup and recovery) i klikamy na Ustawienia (Settings). Zobaczymy Uruchamianie systemu (System startup) i listę Domyślny system operacyjny: (Default operating system:). Po jej rozwinięciu pokażą nam się zainstalowane systemy Windows. Ten który wskażemy, będzie uruchamiany jako pierwszy.

 

Czasami możliwe jest, że skasujemy sobie nieumyślnie ikonę kosza z pulpitu naciskając Usuń (Delete) zamiast Opróżnij Kosz (Empty Recycle Bin). Na szczęście możemy ją w prosty sposób przywrócić. Wystarczy że klikniemy PPM na pulpicie i damy Personalizuj (Personalize) -> Zmień ikony pulpitu (Change desktop icons), w nowo otwartym oknie zaznaczymy Kosz (Recycle Bin), a następnie zatwierdzimy przez naciśnięcie OK.

 

Menu Start -> Wszystkie programy (All programs) -> Akcesoria (Accessories). Tam odnajdujemy Wiersz polecenia (Command Prompt). Uruchomienie w trybie administratora polega na kliknięciu tego skrótu PPM i wyborze z menu Uruchom jako administrator (Run as administrator).

 

Klikamy PPM na aplikacji (lub jej skrócie) i wchodzimy w Właściwości (Properties), przechodzimy do zakładki Zgodność (Compatybility). Zaznaczamy Uruchom ten program w trybie zgodności z: (Run this program in compatibility mode for:) i wybieramy system z listy.

 

Jeśli z jakiegoś powodu nasz pendrive nie jest kompatybilny z funkcją ReadyBoost, to spróbujmy wykonać następujące czynności:

  • Podłączamy klucz do portu USB i pozwalamy aby Vista poddała go testowi. Następnie go odłączamy.
  • Uruchomiamy edytor rejestru (polecenie regedit w polu Uruchom) i przechodzimy do gałęzi:[HKLM\SOFTWARE\Microsoft\Windows NT\CurrentVersion\EMDMgmt] i odnajdujemy klucz, w którym występuje nazwa naszego pendrive'a.
  • Ustalamy parametry urządzenia w rejestrze następująco:

DeviceStatus (wartość 2),

DoRetestDevice oraz HasSlowRegions (wartość 0)

ReadSpeedKBs oraz WriteSpeedKBs (wartość 4096)

  • Podłączamy klucz do portu USB, a następnie ustalamy wartość w MB dla funkcji ReadyBoost.

Warto jednakże upewnić się czy nasze urządzenie jest na tyle wydajne, że poradzi sobie z tą funkcją, w przeciwnym wypadku możemy uzyskać efekt odwrotny do zamierzonego. Zamiast przyspieszyć system, to go spowolnimy. Parametry z wartościami odczytu i zapisu odnajdziemy w tym samym kluczu, a są to odpowiednio ReadSpeedKBs oraz WriteSpeedKBs. Parametry te nie powinny wynosić mniej niż 1024 (oczywiście robimy to jeszcze przed modyfikacją ustawień Wink).

 

Jeśli nasza karta graficzna spełnia wymagania Aero Glass, a mimo to tryb ten nie jest aktywny i nie da się go uruchomić w menu Personalizacja (Personalization) to wykonajmy następujace czynności:

1. Sprawdzamy poprawność kluczy w rejestrze: HKEY_CURRENT_USER\Software\Microsoft\Windows\DWM\Composition (wartość 1) oraz HKEY_CURRENT_USER\Software\Microsoft\Windows\DWM\CompositionPolicy (wartość 2).

2. Uruchamiamy Wiersz polecenia (Command Prompt) z prawami administratora i wpisujemy: "net stop uxsms", a następnie "net start uxsms".

 

  • Nowy tryb przełączania okienek (Flip 3D).

Aby można było z niego skorzystać to musimy mieć aktywne Aero Glass. Tryb ten uruchamiamy naciskając na klawiaturze Logo Windows + Tab.

 

  • Jak wyłączyć hibernację?

Uruchamiamy Wiersz polecenia (Command Prompt) na prawach administratora. Wydajemy komende "powercfg -h off". Potwierdzamy klawiszem Enter i zamykamy wiersz poleceń.

 

Przywracanie systemu (System Restore) na dyskach wyłączamy klikając PPM na Komputer (Computer) i wejściu w menu Właściwości (Properties) -> Ochrona systemu (System Protection) i odznaczając ikony dysków.

 

Usługa Kontrola konta użytkownika (User Account Control) ma na celu lepsze zabezpieczenie systemu, lecz jest czasami denerwująca. Wyłączymy ją przechodząc do Panel sterowania (Control Panel) -> Konta użytkowników i bezpieczeństwo rodzinne (User Accounts and Family Safety) -> Konta uzytkowników (User Accounts). Wchodzimy w Włącz lub wyłącz funkcję Kontrola konta użytkownika (Turn User Account Control On or Off). Odznaczamy Użyj funkcji Kontrola konta użytkownika, aby pomóc w ochronie komputera (Use User Account Control (UAC) to help protect your computer). Osobiście jednakże nie polecam wyłączania tej funkcji Wink

 

Domyślnym przyciskiem w menu Start są Wstrzymaj (Sleep) oraz Zablokuj ten komputer (Lock this computer). Dopiero po kliknięciu strzałki obok mamy możliwość wyłączenia komputera. Aby umieścić przycisk Zamknij (Shutdown) w miejsce Wstrzymaj (Sleep) należy wykonać następująca czynności: Przechodzimy do Panel sterowania (Control Panel) -> System i konserwacja (System and Maintenance) -> Opcje zasilania (Power Options) i klikamy Zmień ustawienia planu (Change plan settings) przy zaznaczonym schemacie. Następnie klikamy Zmień zaawansowane ustawienia zasilania (Change advanced power settings). Odnajdujemy Przyciski zasilania i pokrywa (Power buttons and lid) -> Przycisk zasilania w menu Start (Start menu power button) i zmieniamy na Zamknij (Shut down).

 

Jeśli z jakiegoś powodu chcemy pozbyć się interfejsu Aero z systemu to klikamy PPM na pulpicie. Przechodzimy do Personalizuj (Personalize) -> Kolor i wygląd okien (Window Color and Appearance) -> Otwórz klasyczne właściwości wyglądu dla większych ustawień opcji kolorów (Open classic appearance properties for more color options) i tutaj mamy do wyboru w Schemat kolorów (Color scheme) zarówno uproszczony interfejs Vista Basic jak i ten znany z poprzednich wydań okienek (Klasyczny Windows).

 

Jeżeli chcemy zmienić grubość ramek otwartych okien to musimy wykonać następujące czynności: PPM na pulpicie -> Personalizuj (Personalize) -> Kolor i wygląd okien (Window Color and Appearance) -> Otwórz klasyczne właściwości wyglądu dla większych ustawień opcji kolorów (Open classic appearance properties for more color options). W nowo otwartym oknie klikamy Zaawansowane (Advanced) i wybieramy Obramowanie aktywnego okna (Active Window Border) i tutaj zmieniamy grubość ramki (domyślnie 1). Zapisujemy nowe ustawienia poprzez kliknięcie OK i Zastosuj (Apply), a następnie zamykamy moduł.

 

W Windows Vista znajduje się nowy bootscreen. Jeżeli chcemy zamienić standardowy na ten ukryty to wystarczy, że uruchomimy msconfig i w zakładce Rozruch (Boot) zaznaczymy opcję Rozruch bez interfejsu GUI (No GUI boot). Następnie zamykamy moduł i restartujemy komputer.

 

  • Jak wydłużyć okres aktywacji w Windows Vista.

Podczas instalowania Windows Vista nie musimy podawać klucza produktu, jest on niezbędny dopiero podczas aktywacji systemu, na którą mamy 30 dni. Okres ten jednakże możemy, w pełni legalnie, wydłużyć. Uruchamiamy Wiersz polecenia (Command Prompt) na prawach administratora, a następnie wpisujemy polecenie slmgr -rearm. Następnie uruchamiamy ponownie komputer. Polecenie to możemy użyć maxymalnie 3 razy, przez co wydłużymy okres aktywacji nawet do 120 dni (każde wydanie polecenia to kolejne 30 dni).

 

  • Jak zlikwidować problemy z wyświetlaniem obrazu?

Często podczas pracy z systemem Windows Vista może wystąpić błąd, który objawia się zanikaniem elementów na pulpicie. Doraźnym wyjściem jest restart procesu explorer.exe. Jednakże została udostępniona już stosowna poprawka. Aktualizacja dla Windows Vista oraz Windows Vista x64.

 

  • Aktualizacja Windows XP do Windows Vista.

Obecnie kiedy Windows Vista nie jest jeszcze w sprzedaży dla użytkowników domowych, Microsoft zaproponował program Express Upgrade, który pozwoli nam już dzisiaj na zakup nowego OS'u. Więcej info na ten temat znajdziemy tutaj. Poniżej natomiast znajduje się zestawienie, które pozwoli nam dowiedzieć się jaką edycją Windows Vista możemy uaktualnić daną wersję XP.

Home Basic

Home Premium

Business

Ultimate

Windows XP Professional

Nie

Nie

Tak

Tak

Windows XP Home

Tak

Tak

Tak

Tak

Windows XP Media Center

Nie

Tak

Nie

Tak

Windows XP Tablet PC

Nie

Nie

Tak

Tak

Windows XP Professional x64

Nie

Nie

Nie

Nie

 

Usługa Windows Anytime Upgrade pozwala na zmianę obecnie posiadanej edycji Vista na inną. Pod tym adresem znajdziemy odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania związane z tą usługą.

 

Jeśli z jakiegoś powodu chcemy się pozbyć Windows Vista, a na dysku posiadamy także inne, starsze systemy Windows, to wykonajmy następujące czynności:

  • Uruchamiamy w Windows Vista Wiersz polecenia na prawach administratora. Wpisujemy następujące polecenie: x:boot\bootsect.exe /nt52 ALL /force (x – litera przypisana do CD-ROM’u). 
  • Następnie usuwamy partycję, gdzie zainstalowany był Windows Vista, lub ją formatujemy, ale tylko pod warunkiem, że nie jest to partycja aktywna.

Odpowiedzi: 0

Anathema
Dodano:
13.10.2006 16:21:04
Komentarzy:
0
Strona 0 / 0