CD boot XP prof

witam proszę o podanie sposobu wykonania CD boot w XP prof.

Odpowiedzi: 6

Mam samołuczek do Nero i CDR Win działa napewno Jeaźeli chcesz prześlę ci. Podam ci równieź więcej informacji.
marrze
Dodano
21.07.2002 02:03:25
walnal bys chociaz znaki " lub
zacytowal

...

pozdroofki
Eximius
Dodano
07.07.2002 19:06:33
http://www.chip.pl/arts/n/article_23958.html

MIŁEJ LEKTURY!!!!
B3T0N
Dodano
05.07.2002 00:38:40
Jezeli ten material zaczerpnales z jakiejs strony to podaj link.
Weron
Dodano
04.07.2002 20:48:24
Dla systemów MS–DOS i Windows 9x łatwo jest przygotować startowe płyty CD–ROM. W takim przypadku korzystamy z moźliwości emulacji napędu dyskietek przy uruchamianiu peceta. Z Windows XP jest inaczej – po prostu nie da się wykonać obrazu dyskietek startowych.





Jeźeli chcemy mieć krąźek startowy, musimy skorzystać z innego rozwiązania i przygotować nośnik CD bez emulacji. Nie jest to skomplikowana czynność, a po przeczytaniu tego artykułu wszystko stanie się jeszcze prostsze.


Do przygotowania naszej płyty będziemy potrzebowali bootsektora, który wydobędziemy z oryginalnej płyty CD. Jeźeli nie macie startowego krąźka z systemem Windows XP, to plik zawierający sektor startowy trzeba pobrać z Sieci – na przykład ze strony internetowej http://www.xs4all.nl/ ~binkbv/ xpboot.bin. Uzyjemy tu programu CDRWIN. Aplikacja ta zostanie równieź wykorzystana do przygotowania krąźka startowego.
Po umieszczeniu oryginalnej płyty zawierającej system MS Windows XP w napędzie CD–ROM uruchamiamy aplikację CDRWin i wybieramy opcję Odczytaj dysk / ścieźki / sektory (trzecia ikona w górnym rzędzie). W celu zapisania na dysku sektora startowego zaznaczamy opcję Wybrane sektory i w polu Plik obrazu określamy lokalizację oraz nazwę dla pobranego bootsektora. W sekcji Selekcja sektorów w pola Początek oraz Koniec wpisujemy natomiast liczbę 20. Liczba ta wskazuje sektor, w którym zgodnie ze specyfikacją El Torito znajduje się obszar startowy. Na koniec pozostaje jeszcze określenie typu pobieranych danych – w polu Typ Danych ustawiamy wartość Data Mode1 (2048). Pozostałe opcje pozostawiamy bez zmian i klikamy przycisk Start. Zapis sektora startowego trwa zaledwie moment, a po zakończeniu tej operacji powinniśmy znaleźć na dysku plik o rozmiarze 2048 bajtów – jest to właśnie sektor startowy.

Przygotowanie płyty startowej z systemem MS Windows XP nie kończy się, niestety, na zgraniu sektora startowego. Na krąźku trzeba jeszcze umieścić kilka niezbędnych, dodatkowych plików.
Jeźeli dokładnie przyjrzymy się oryginalnemu nośnikowi z systemem MS Windows XP, to w głównym folderze znajdziemy dwa zbiory o rozmiarze 10 bajtów: noszą one nazwy WIN51 i WIN51I*. Pliki te są wymagane do startu komputera z płyty i bez nich nie uruchomi się instalator systemu. Wymienione zbiory moźemy przygotować własnoręcznie za pomocą Notatnika. W tym celu wystarczy utworzyć dokument tekstowy i wpisać w nim ciąg znaków "Windows" (bez cudzysłowu), a następnie nacisnąć klawisze [Spacja] i [Enter]. Oczywiście jeźeli dysponujemy oryginalnym nośnikem, nic nie stoi na przeszkodzie, by pliki te skopiować bezpośrednio z dysku CD.
Gwiazdka w nazwie drugiego zbioru jest na oryginalnej płycie zastąpiona literą odpowiadającą konkretnej wersji systemu operacyjnego. W przypadku Windows XP Professional nasz plik trzeba zapisać jako win51IP. Natomiast przygotowując krąźek dla Windows XP Home Edition, w nazwie powinniśmy wpisać na końcu literę C.
Na płycie muszą się jeszcze znaleźć dwa zbiory. Pierwszy z nich nosi nazwę BOOTCAT.BIN (rozmiar 2048 bajtów, pusty w środku). Plik ten moźemy przygotować sami. W tym celu skorzystamy z programu WinHex, który pobierzemy z Internetu (http://www.winhex.com/ lub http://www.cdrinfo.pl/ cdr/porady/ bootcd/). Uzupełnieniem całości powinien być plik o nazwie BOOTFONT.BIN znajdujący się na oryginalnej płycie MS Windows XP. Zbiór ten odpowiada za poprawne wyświetlanie polskich znaków w czasie startu instalacji systemu. W ostateczności moźemy się bez niego obejść.




Przygotowanie płyty startowej rozpoczynamy od utworzenia dowolnego katalogu (na przykład XPCD) na dysku komputera. Dla tego folderu musimy zarezerwować co najmniej kilkaset megabajtów wolnego miejsca. Do przygotowanego katalogu kopiujemy wszystkie uprzednio wymienione zbiory – oprócz naszego bootsektora. Na koniec dodajemy folder i386 z oryginalnego nośnika MS Windows XP.
Nietrudno zauwaźyć, źe po zapisaniu wszystkich tych informacji na krąźku CD–RW zostanie jeszcze trochę miejsca. Nie warto go marnować, a zatem spróbujmy nagrać na startową płytę naszej produkcji dodatkowe dane. Mogą to być na przykład dowolne programy.






Przed wypalaniem
Teraz moźemy wreszcie przystąpić do tworzenia płyty startowej. W tym celu uruchamiamy CDRWina i wybieramy opcję Narzędzia i Zapis plików (czwarta ikona w pierwszym rzędzie).
W polu Operacje Na Plikach ustawiamy opcję Nagraj katalogi/pliki od razu na dysk (w locie) jako ISO9660. Jeźeli chcemy przygotować tylko obraz płyty, powinniśmy wybrać opcję Stwórz plik obrazu ISO9660. Po naciśnięciu przycisku Katalog wskazujemy folder XPCD, który przygotowaliśmy wcześniej. Klikając klawisz Dodaj, umieścimy go na liście plików przeznaczonych do nagrania.
Naleźy pamiętać, źe CDRWin zapisze dane znajdujące się w katalogu XPCD, czyli na płycie będziemy znajdą się tylko pliki oraz folder i386 i nasze dodatkowe programy. Dla kompilacji płyty startowej powinniśmy włączyć następujące opcje, znajdujące się pod listą plików do nagrania:
– Dołącz Pliki Ukryte,
– Długie Nazwy (Joliet),
– Dołącz Pliki Systemowe,
– Dołącz Podkatalogi.
Pola Pełne Ścieźki Dostępu oraz Dołącz Tylko Pliki Archiwalne powinny być natomiast wyłączone. Kolejnych zmian musimy dokonać w sekcji Obraz Typu ISO9660, gdzie uaktywniamy jedynie opcję Włącz Numer Wersji.
Pola znajdujące się w zakładce Deskryptor dysku powinniśmy opisać zgodnie z przykładem widocznym na rysunku u dołu strony. Następnie przechodzimy do zakładki Dysk Bootowalny i tam wprowadzimy kilka bardzo istotnych zmian.
Przede wszystkim powinniśmy włączyć opcję Stwórz Dysk Bootowalny. W polu Rodzaj Emulacji wybieramy opcję Inny, a później określamy lokalizację bootsektora (opcja Plik Obrazu Startowego).
Informacja Startowa powinna zawierać dane na temat producenta oraz produktu, dlatego znajdzie się tam ciąg znaków "Microsoft Windows XP". Zawartość pola Wczytaj od ... (hex) nie moźe być przez nas zmieniona, gdyź sugerowana wartość 07C0 jest poprawna. Na koniec modyfikujemy wartość w polu Liczba Sektorów z 1 na 4. Wprowadzone ustawienia zatwierdzamy, klikając przycisk OK. Następnie wracamy do głównego okna programu CDRWin.







Zanim rozpoczniemy zapis na płycie, powinniśmy jeszcze sprawdzić ustawienia sekcji Opcje Nagrywania. Przypomnę tylko, źe odpowiednie ustawienia to: Typ Dysku – CD–ROM, Typ Ścieźki – MODE1, włączona opcja Zamknij dysk/sesję oraz Nagraj Postgap. Jeźeli nasz napęd obsługuje technologię BURN–Proof lub inną podobną, to powinna ona zostać uaktywniona.
Przed kliknięciem przycisku Start i zapisaniem danych na płycie CD warto jeszcze raz sprawdzić, czy o niczym nie zapomnieliśmy (dane w katalogu XPCD, dodatkowe ustawienia itp.). Gdy jesteśmy pewni, źe wykonaliśmy wszystkie potrzebne zmiany i czynności, rozpoczynamy zapis.
Jeźeli zdecydowaliśmy się na przygotowanie jedynie obrazu płyty, którą nagramy w przyszłości, to w polu Plik Obrazu powinniśmy określić jego nazwę i lokalizację. Z kolei w sekcji Operacja na plikach naleźy uaktywnić opcję Stwórz Plik Obrazu ISO9660.
Po kilku lub kilkunastu minutach proces nagrywania zostanie zakończony, a my będziemy mogli sprawdzić, czy przygotowana przez nas płyta działa prawidłowo. Trzeba pamiętać o zmianie w BIOS–ie kolejności przeszukiwania napędów przy starcie komputera, tak by na pierwszym miejscu znajdował się napęd CD–ROM.
Opisana metoda przygotowania dysku startowego dla systemu MS Windows XP na pewno okaźe się bardzo przydatna – zwłaszcza w chwili oficjalnej publikacji dodatku Service Pack dla tego wydania Okienek. Wtedy wszyscy właściciele pierwszych wersji będą mogli dokonać aktualizacji posiadanego wydania systemu bezpośrednio na plikach instalacyjnych, dzięki czemu umieszczony na dysku system od razu będzie zawierał wspomniany dodatek.
B3T0N
Dodano
04.07.2002 18:17:28
u mnie to samo...

pozdroofki
Eximius
Dodano
15.06.2002 18:37:13
mszkudlarek
Dodano:
21.05.2002 12:00:16
Komentarzy:
6
Strona 1 / 1