Znalazłem taki txt...

Znalazłem taki tekst w necie.

Sam nie wiem dlaczego piszę ten art, ale tak mi wpadło do łba źeby coś naskrobać.
Większość "zwykłych" uźytkowników uźywa popularnego systemu operacyjnego, jakim jest odpłatny micro$oft łindołz.
Jeśli jesteś takim uźytkownikem i czytasz ten artykuł, a do tego nie masz zainstalowanego Linucha to weź się za to
jaknajszybciej. Piszę po to aby choć trochę zabezpieczyć swoją windę przed atakami hakerów, najczęściej z sieci LAN.
Sam mam na kompie 2 systemy: Linuxa Debiana i win XP prof. Odpowiednie skonfigurowanie systemu potrafi
stworzyć nawet z windy w miarę bezpieczny system. Skupię się głównie na zabezpieczeniu komputera w sieci LAN
i nie będę tu pisał źe przydałby Ci się jakis anty–virus bo to oczywiste.
Na początek kilka porad odnośnie wstępnych konfiguracji:


0. Nie nazywaj katalogu windowsa WINDOWS. Jest to zbyt popularne i wiele programów opiera się na tej ścieźce.Nazwij go
inaczej, np. TRUSKAWKA. Poza tym nadaj folderom SYSTEM i SYSTEM32 status folderów ukrytych.
1. Nazwa komputera i uźytkowników,loginy. Jeśli masz nazwę kompa,login lub coś podobnego np.
Marek to dopisz trochę znaków i cyfr, np. Marek–dt6q5xc78. Niektóre programy łamią i login w formacie
login:hasło. Takie nazwanie pozwoli na nieznalezienie loginu maetodą słownikową.
2. Hasło. Wszędzie napotkasz artykuły dotyczące hasła, ale tego nigdy za wiele. Hasło musi być długie,
zawierać cyfry i znaki.
Nie dawaj hasła takiego jak login, bo to czysta głupota. Pomęcz się ale nie pisz nigdzie hasła, masz je zpamiętać.
Dobre hasło samo w sobie jest dosyć cięźkim zabezpieczeniem do złamania.
3. Odwiedzaj strony hackerskie w celu ściągnięcia patchy do windowsów. Normalnie odesłałbym Cie do strony
micro$oftu ale łatwiej łatki trafić na stronach z tematyki HACK niź firmy Gates'a.Łatki do windowsów moźesz znaleźć
m.in. na stronie www.Grzegorz.net w dziale download.
4. Poczta e–mail. Osobiście nie uźywam programu MS Outlook tylko The Bat, ale jeśli jesteś przyzwyczajony
do outlooka to przynajmniej ściągnij ze strony www.Grzegorz.net OE Firewall. Program zabezpiecza klienta e–mail i
podnosi jego funkcjonalność. OE Firewall jest napisany przez autora tej strony i choć go nie uźywałem myślę źe jest
naprawdę dobry.
5. Porty. Jeśli masz na swoim kompie postawiony serwer FTP to zmień mu port przez który się komunikuje.
Najczęściej jeśli ktoś wie źe masz FTP uźywa portu 20 aby się włamać, więc zmień go na jakiś inny (tylko nie 21).
6. Sniffing. Jeśli jesteś uźytkownikiem sieci LAN musisz się liczyć z tym źe ktoś w twoim otoczeniu
uźywa sniffera. Jest to program słuźący do nasłuchu. Pozwala przechwytywać rozmowy z Gadu–Gadu czy TLENu,
a nawet posłuchu haseł. Obecnie dotępne są wtyczki do szyfrowania rozmów komunikatorami więc zaopatrz się w nie
jak najszybciej.
7. Grupa robocza. Stwórz swoją własną grupę roboczą i uczyń ją niedostępną dla innych uźytkowników. Chodzi o
to, aby inni nie mogli do niej nawet wejść. W WinXP słuźy do tego zakładka zaawansowane we właściwościach
połączenia lokalnego. Naleźy tam zaznaczyć ptaszka przy "Chroń mój komputer...". Juz grupa jest niedostępna.
8. Ponadto stań się "niewidzialny". Słuźy do tego polecenie net config server /HIDDEN:YES wpisane w wierszu poleceń.
9. Firewall. Koniecznie zaistaluj firewall'a. Obojętnie jaki (osobiście polecam Kerio).
10. Jeśli masz łindołza XP koniecznie wyłącz (lub ewentualnie załóź hasło) konto administratora.
Jeśli tego nie zrobisz wejście do Twojego komputera to kwestia wpisania
słowa Administrator w pustym polu logowania.
Te kilka zasad pomoźe Ci wstępnie zabezpieczyć komputer przed niechcianymi gościami na twojej maszynie.
Oczywiście to nie koniec ale na razie wystarczy. A poza tym to poznaj swój system na którym pracujesz.
Poprzeglądaj folder windowsa, pliki systemowe, ukryte, tylko jeśli nie jesteś pewien co się stanie to nie usuwaj
nic. Poprzeglądaj rejestry, moźe znajdziesz coś ciekawego. Jeśli masz fajne pomysły to pisz do mnie: crx3@op.pl .
Odwiedzaj strony hackerskie i czytaj artykuły. Z nich moźna się naprawde wiele dowiedzieć.

Pozdrowienia:
Soprano


Co o tym myślicie?

Odpowiedzi: 6

ad2 – hasło:

musi być długie i skomplikowane(...)

Kiedyś krąźył taki dowcip o trzech informatykach i ich filozofii haseł:
1) uźytkownik komputera – Hasło? A kto mi się będzie chciał do komputera włamywać...
2) lamer – min 128 znaków, kombinacje małych i duźych liter, cyfr i znaków pseudospecjalnych, byle nie diakrytyczne. Zmiana min raz w tygodniu.
3) admin – hasło? byle nietrywialne, ale jak będą chcieli złamać to i tak złamią...

No i taka niestety prawda...
Anonymous
Dodano
17.03.2004 12:33:12
Pawek:
Niby gościu mysli prawidłowo, ale ta strowa www.grzegorz.net wygląda mi podejrzanie.


Dokladnie.To narmalnie jest ciemna strona mocy.
theboss78
Dodano
27.01.2004 20:57:30
Wszystkie punkty wymienione w tym "artykule" to nic nowego a o wiekszosci pisano tutaj juz n–razy. Co do pkt 1 – login nie musi byc skomplikowany. Wystarczy aby byl nietuzinkowy a nie jakis tam "Admin", "Administrator". No i najwazniejsze jest haslo.
Pkt 7 – bzdura. Facet myli pojecia. Nie da sie zablokowac Grupy roboczej.
Pkt 8 – w ten sposob mozna sie jedynie ukryc w otoczeniu sieciowym "wizualnie". Dostep do tak "ukrytego" kompa jest normalny.
EL NINO
Dodano
27.01.2004 20:55:39
Niby gościu mysli prawidłowo, ale ta strowa www.grzegorz.net wygląda mi podejrzanie.
Pawek
Dodano
27.01.2004 20:16:53
Niby gościu mysli prawidłowo, ale ta strowa www.grzegorz.net wygląda mi podejrzanie.
Pawek
Dodano
27.01.2004 20:16:53
Truskakwka zamiast windows :? hmm brzmi iezle :mrgreen:
gieras
Dodano
27.01.2004 19:30:36
danielzywczak
Dodano:
27.01.2004 19:22:56
Komentarzy:
6
Strona 1 / 1