Złe działanie Visty

Mam problem polegający na tym, źe ogólna sprawność Visty jest bardzo zła. System działa skokowo. Np. kursor myszki nie porusza się płynnie, okienka otwierają się powoli. Przy minimalizacji okien np. widać dokładnie wszystkie etapy tego procesu. Ponadto Vista zamyka się koszmarnie długo. Strony internetowe źle się otwierają (wreszcie skonfigurowałem Neostradę – modem Sagem F@st 800!!), chociaź są powaźne problemy z synchronizacją, nie wiem czy nie jest to spowodowane dziwną pracą systemu. Niektóre okienka się zacinają (nie mylić z zawieszaniem) tzn. źe Task manager pokazuje status Running, ale okienko jest zamroźone. Jeźeli chcę je zamknąć, nie ma klasycznego okienka Program is not responding z przyciskami End now i Cancel, tylko okienko od razu się zamyka. Jak ponownie włączę to okienko, na ogół działa juź poprawnie. Było tak w przypadku okna Computer, a takźe podczas instalacji sterowników do modemu Sagem. System nie zawsze reaguje na kliknięcia. Często naleźy kliać na jakiś przycisk 2 razy, zanim system wykona polecenie. Nie chodzi tu o jakiśkonkretny program, tylko ogólnie system źle pracuje. Próbowałem zamknąć Eksplorera, ale to nic nie pomaga. Nie wiem, czy problem ten nie jest wynikiem jakichś wczesnych działań, gdyź złe zachowanie myszki obserwowałem juź podczas instalacji. 4 godzinna instalacja teź wydaje mi się trochę przydługa. Myślałem nawet, źe jedynym wyjściem jest modernizacja komputera. Jednakźe powiem ciekawostkę. Jeźeli instaluje sterowniki do drukarki za pomocą Add Printer Wizard, kreator zawiesza się i system zaczyna pięknie i szybko pracować z szybkością zbliźoną do Windowsa XP albo nawet taką samą. Próbowałem nawet odłączyć drukarkę, gdyź myślałem, źe powoduje konflikty, ale to nic nie dało. Czasem teź system bardzo dobrze pracuje podczas pracy jakiegoś programu (szczególnie instalatora), ale to przez chwilkę. Po zawieszeniu się kreatora dodawania drukarek system pracuje dobrze aź do wyłączenia komputera. Początkowo zamyka się bardzo sprawnie i szybko, ale w trakcie zamykania usług znowu powraca do "normalnej" pracy i dalsza część zamykania trwa bardzo długo. Dodam jeszcze, źe alfa z końca kwietnia działała normalnie, bez większych niespodzianek z szybkością zbliźoną do Win XP. Oto mój sprzęt:

Płyta główna: Soltek SL–75DRV4 Socket A (nie aktualizowałem nigdy BIOSAU jakby to mogło mieć jakieś znaczenie)

Procesor: AMD Athlox XP 2000+

RAM: 256 MB DDR szybkość, te wolniejsze, 266 Mhz chyba

Karta graficzna: GeForce 2 MMX 400 64 MB RAM

Dysk twardy: 60 GB Maxtor zdaje się. Partycja systemowa C NTFS– 3,1 GB (instalacja Windows XP), ok. 0,5 GB wolne, D NTFS– ok. 19 GB, 11,12 GB wolne (zainstalowany Windows Vista), partycja Linuxcowa EXT3 (nie widziana przez Vistę) ponad 30 GB, prawie cała zapełniona. – jakby to miało znaczenie

Napędy płyt – DVD–ROM LG i nagrywarka CD–RW LG (zauwaźcie, źe nie mam nagrywarki DVD, Vistę instalowałem z Windowsa XP, bez źadnych Service Packów, czysta instalacja, później po restarcie juź normalnie).

Bardzo prosiłbym o wszelkie uwagi i sugestie co z tym zrobić. Jeźeli naleźy jakiś element wymienić, proszę powiedzieć kontretnie jaki. Dodam jeszcze raz, źe alfa z końca kwietnia działąła bez większych problemów. Czy to moźe być jakiś problem z płytą główną albo biosem?

Z góry dziękuję za wszelkie rady i pomoc.

Odpowiedzi: 18

piotr.strzeciwilk:
Dziekuje za wyczerpującą podpowiedz :x


Nie rób min tylko z pokorą przyjmij to co się do Ciebie pisze.
Chcesz śmiecić – załóź własne ofrum i tam takie zwyczaje sobie wprowadzasz.
Chcesz korzystać z tego – to się podporzątkuj i nie rezonuj.

PS.
Kolejny betatester z boźej łaski.
Rebe
Dodano
12.10.2005 16:44:52
Dziekuje za wyczerpującą podpowiedz :x
piotr.strzeciwilk
Dodano
12.10.2005 16:39:37
To, źe masz problem nie oznacza, źe moźesz o tym pisac w liku tematach – post powielony w innym w kosmosie wylądował.
Rebe
Dodano
12.10.2005 16:25:39
Hej! Mam taki sam problem jak kolega wyźej. Ale, ja mam 768MB RAM i Radeona 9600 Pro. Więc nie wiem czego tomoze byc wina? moźe ktoś podpowie? Z góry dziekuje za podpowiedzi :wink:
piotr.strzeciwilk
Dodano
12.10.2005 16:17:09
Niewiem czy jest taka opcja ale formata nieda sie zrobic .. Dysk byl przyniesiony domnie i nic z Live–Cd tez nic nie widac te j partycji czyli dysk idzie do serwisu moze jakis uszkodzony a moze jakies zabezpieczenie sam juz niewiem :? Ciagle przy formatowaniu sie wiesza albo wywala programy i reset :/
Ukey
Dodano
04.09.2005 23:14:23
Ukey:
dyskietka startowa 98se i Fdisk niewidzi tej partycji
Bo kurna pewnie NTFS jest. Ukey, kopa postow na ten temat. Wpisz np. "delpart".

P.S. W Viscie nie ma "zarzadzania dyskami" ?
EL NINO
Dodano
04.09.2005 19:25:17
Pytam w imieniu kumpla po instalacji tegoz windowsa wyskoczyl dziwny blad po czym system wlonczyl sie z 1 partycja... Pod XP widac wszystkie partycje ale Vista widzi tylko 1 ta systemowa. I nieda sie jej sformatowac wyskakuje ze ta partycja jest jakos zabezpieczona czy uszkodzona juz niepamietam. Dysk najwyrazniej bedzie oddany do serwisu ale jest obawa ze sie zapytaja z kad taki system znalazl sie na dysku. Pomocy jest jeszcze jakas forma formatowania niz z plytki botowania XP i z systemu XP. dodam ze dyskietka startowa 98se i Fdisk niewidzi tej partycji
Ukey
Dodano
04.09.2005 18:46:06
Rebe:

Tego pryszcza pod lewą łopatką

Co za kosmiczna bzdura, ja nie mam źadnych przyszczy :!:

yy, no więc o czym my tu gadaliśmy? o Windows Viście?
Kuba
Dodano
04.09.2005 13:18:26
Kuba:
Rebe:

Zamiast swoją "galerię zdjęć" pokazywać mój awatar oddaj :wink:

Zazrościsz, nie? 8)


Tego pryszcza pod lewą łopatką /
Nie, ale mam dla Ciebie radę – puścisz się raz i drugi to zniknie :mrreen:
Rebe
Dodano
04.09.2005 13:14:03
Rebe:

Zamiast swoją "galerię zdjęć" pokazywać mój awatar oddaj :wink:

Zazrościsz, nie? 8)
Kuba
Dodano
04.09.2005 13:09:40
Kuba:
Taka sama sytuacja była po premierze Windows 2003 Server. Wszyscy pościągali i poinstalwoali, a potem się okazało, źe gry nie chodzą, źe pulpit nie ładny, jeden serwis opubliował nawet artykuł "Co zrobić aby na Windows 2003 dało się pracować jak na XP"... ;–)


e...tam, Kuba – toź jak ktoś uwaźa, źe wie wszystko, bo konto sobie "Administrator" nazwał to i takie efekty miał.
My laicy jakoś sobie radzilim, ale to pewnei dlatego, źe nie wiedzielim, iź coś moze źle działać :lol:

PS.
Zamiast swoją "galerię zdjęć" pokazywać mój awatar oddaj :wink:
Rebe
Dodano
04.09.2005 13:05:09
Juź wiecie dlaczego Microsoft przeznaczył ten system (Windows Vista Beta 1) dla deweloperów i specjalistów IT (ITProsów). Jeśli macie problem "nie umiem zainstalować sterownika" miejcie pewność, źe nie nie jesteście ani deweloperem ani ITPro, więc ten system po prostu nie jest dla was. Taka sama sytuacja była po premierze Windows 2003 Server. Wszyscy pościągali i poinstalwoali, a potem się okazało, źe gry nie chodzą, źe pulpit nie ładny, jeden serwis opubliował nawet artykuł "Co zrobić aby na Windows 2003 dało się pracować jak na XP"... ;–)
Kuba
Dodano
04.09.2005 12:57:47
No cóź. Z tym kreatorem to dziwna sprawa. Cięźko powiedzieć co moźe być przyczyną tego. Ale jak juź wspomniałem jest to beta. Takie rzeczy to standard.
Dawka7
Dodano
03.09.2005 13:39:29
Ok. A jak to wyjaśnicie, źe za kaźdym razem po zawieszeniu się Kreatora drukarek jest wszystko pięknie? Czyźby Microsoft włączył do Windowsa nową funkcję obniźowej wydajności systemu aź do zawieszenia się kreatora? Po nim wszystkiego moźna się spodziewać...
kzez1986
Dodano
03.09.2005 13:16:55
Vista tuź po instalacji zajmuje 350 MB Ramu więc nie wiem czy tu teź nie tkwi problem. Jeśli chodzi o to ACPI to jest to kontroler zarządzania energią na płycie głównej. W sumie dziwne dlaczego się u ciebie nie zainstalował. Zresztą takie problemy jak masz są całkiem normalne na tym systemie. To jest dopiero beta 1 i zrozumiałe jest źe do doskonałości jeszcze daleko. No cóź miejmy nadzieję źe grudniowa beta 2 będzie doskonalsza.
Dawka7
Dodano
03.09.2005 11:14:27
Przedstawię jeszcze kilka uwag i zaobserwowanych objawów problemu, ze względu na którę myślę, źe to nie RAM i nie karta graficzna.

1. Nie rozumiem dlaczego, zawsze po próbie instalacji sterowników drukarki przez Add Printer Wizard i po zawiszeniu się tego kreatora, Vista zaczyna działać rewelacyjnie. Przecieź nie zmienia się ani karta graficzna, ani ilość pamięci RAM, a Vista działa konkretnie wtedy, gdy to sięzawiesi i konkretnie zawsze do czasu zamknięcia systemu. Przecieź skoro w pewnym momencie jest wszystko OK (tak długo, aź nie zamknę systemu!), to znaczy, źe Vista potrafi pracować na tym sprzęcie bardzo dobrze. Systemy beta no i inne jeźeli jest za mało RAMU pracują na poctku szybciej (mniejsza ilość uruchomionych aplikacji = mniejsze zapotrzebowanie na pamięć RAM), a u mnie jest odwrotnie. Zawieszone zadanie moźe destabilozować pracę systemu, u mnie jext na odwrót. Dlatego teź nie dziewię się, źe to jest po prostu RAM. Karta graficzna? W zasadzie część rzeczy na to wskazuje. Tyle źe, jak wyłączam Elsplorera albo ustawiam schemat graficzny Windows Classic, wydajność systemu nie zmienia się, a przecieź nic więcej ine wymaga nowej karty graficznej (szczególnie mówiąc o instalatorze). A tak wogóle to nie dostałem źadnego komunikatu o braku pamięci RAM, a plik wymiany zaraz po starcie systemu jest na poziomie Windowsa XP więc dlaczego miałoby mi brakować Ramu?

2. Czy instalator teź wymaga takiej karty graficznej i tyle RAMU. Pisałem, źe ten problem występuje takźe w czasie instalacji.

3. Mam polecaną i zgodną z systemem Windows Vista kartę dźwiękową Via Ac'97. Jednakźe jeźeli uruchomię Audio CD przed zawieszeniem się kreatora drukarki, lepszym stwierdzeniem byłoby muzyka nie gra niź gra. Po zawieszeniu się kretora drukarki, muzyka gra płnnie bez najmniejszych problemów. A przecieź Windows Media Player nie wymaga nai specjalnie duźo Ramu, ani mocnej karty graficznej. To tylko sźwięk.

4. I jeszcze jedno pytanie. Menedźer urządzeń wykrywa mi jedno niezidentyfikowane urządzenie. Widoczne jest jako Unknown Device, a w danych wuświetla się doś związanego z ACPI. Czy to ma wpływ na wydajność?

Podsumowując: przed próbą instalacji sterowników do mojej drukarki za pomocą kreatora źadne urządzenie nie działa prawidłowo, po zawieszeniu się kreatora, wszysko działa tak jak naleźy.
kzez1986
Dodano
03.09.2005 11:02:25
No ja bym się upatrywał takźe tego źe dysponujesz zbyt małą ilością Ramu jak na ten system. 1 GB to tutaj rozsądne minimum.
Dawka7
Dodano
03.09.2005 10:53:22
kzez1986:
Bardzo prosiłbym o wszelkie uwagi i sugestie co z tym zrobić.
Skoro to system Beta, nalezaloby te "bledy" zglosic w odpowiedniej komorce M$ ? Chyba sie nie myle ?

Na marginesie – Twoj dysk pracuje w UDMA ?
EL NINO
Dodano
03.09.2005 04:02:02
kzez1986
Dodano:
03.09.2005 00:46:49
Komentarzy:
18
Strona 1 / 1