Zewn. dysk USB nie działa ot tak sobie. Jak się ratować?

Dzisiaj, właśnie przed chwilą wracam do domu, włączam komputer. Chcę przejść na swój 300GB dysk USB i... nie mogę. Wyświetla się tylko komunikat: [quote][b]Dysk nie jest sformatowany[/b] Dysk w stacji dysków O jest niesformatowany. Czy chcesz sformatować go teraz?[/quote] Sprawdzałem inne kable USB, również sprawdzałem różne gniazdka USB w komputerze - ten sam efekt. Nie działa. Jest to w ogóle jakaś kpina ponieważ na tym dysku zrobiłem BACKUP jaki musiałem zrobić gdyż padł mi inny dysk, Seagate 2TB i przed odesłaniem go na gwarancji przerzuciłem bardzo dużo danych i bardzo ważnych gdzie się dało. A dziś niespodzianka! [b]Pytanie do Was co robić.[/b] Ten dysk stanowił BACKUP z dysku 2 TB, są to dla mnie SZALENIE ważne pliki (w końcu backup!). Danych było tak wiele, że upchałem je wszystkie takL 1. Laptop ojca 2. Inne dyski w tym samym kompie (upchane gdzie się da) 3. [b]Właśnie ten dysk USB[/b]. Tych plików nie mogę stracić ponieważ był tam backup z plikami rozpoczętych projektów. Własne "scenariusze".Do tego miałem tam [b]gigantyczną[/b] bazę sampli dźwiękowych zbieraną przez lata. A jest mi to potrzebne bardzo. Miałem tam nawet własne autorskie sample dźwiękowe (dźwięk deszczu, ulicy, lasu itp) co zajęło mi dużo czasu by sporządzić. Tak wygląda ten dysk, zewnętrzny na USB. [img]http://wowphilippines.com/catalog/images/samsung_s2_portable_hard_drive_news.jpg[/img] Samsung S2 Portable 320 GB SEC - [b]HXMU 032DA[/b] (B) E20RJ10Z905089 Nie ma opcji bym mógł zrobić cokolwiek bez tych danych, a dysk nie działa. Jeszcze ta wiadomość chyba do mnie dotarła bo jestem spokojny to pisząc.... [b][color=red][size=6] Proszę o pomoc. Jest to dla mnie NAJWAŻNIEJSZA rzecz o jaką kiedykolwiek chodziło mi w pytaniach tutaj na forum.[/size][/color][/b]

Odpowiedzi: 10

System plików FAT, NTFS i tak dalej. Skoro sprawa się wyjaśniła, zamykam.
XanTyp
Dodano
02.08.2012 04:06:54
Dziwne, że można pominąć komunikat by jednak dostać się do zasobów. Skoro da się dostać to nie powinien ten komunikat się pojawiać. Dziękuje Wam za pomoc. To była ważna sprawa, więc postanowiłem oddać dysk fachowcom. Jeden powiedział, że dysk padł i nic z tego nie będzie a drugi naprawił w mgnieniu oka za "co łaska". Błąd był z systemami plików. Nie wiem co to do końca oznacza, no ale się udało.
h1183596
Dodano
02.08.2012 01:49:45
Ok. Czekamy na wyniki.
XanTyp
Dodano
23.07.2012 01:02:24
Zgoda, że się nie powinno, ale w przypadku sytuacji, kiedy nie jesteś w stanie dostać się do urządzenia, to jak zrobisz kopię zawartości? Czytam sobie link, który podałeś i zastanawia mnie, co da zablokowanie tego komunikatu. Jak ma to pomóc w dostępie do zawartości dysku?
XanTyp
Dodano
22.07.2012 14:07:14
  • Goner 22.07.2012 16:10:25

    [quote=XanTyp]Zgoda, że się nie powinno, ale w przypadku sytuacji, kiedy nie jesteś w stanie dostać się do urządzenia, to jak zrobisz kopię zawartości?[/quote] Jeśli program będzie miał z tym problem, to zgoda - kopii nie da się zrobić. Uważam jednak, że warto spróbować. Dlaczego? Poniżej wyjaśniam. [quote=XanTyp]Czytam sobie link, który podałeś i zastanawia mnie, co da zablokowanie tego komunikatu. Jak ma to pomóc w dostępie do zawartości dysku?[/quote] Czasami Windows rzuca tym komunikatem, choć do dysku można się dostać. Kilka razy udało mi się skopiować dane z poziomu 'nixa (dystrybucji linuxa). Można to zrobić wchodząc do katalogu, gdzie 'nix zamontował sobie dysk zewnętrzny (przeważnie w katalogach /media lub /mnt), a następnie użyć polecenia (z tym, że nie będzie to kopia binarna): cp -r * /mnt/dysk-lub-katalog_na_który_chcemy_skopiować_dane (inny niż z tego, z którego kopiujemy) Jeśli chcesz wykonać kopię binarną, to używasz do tego dd (z tym narzędziem ostrożnie - bo dysk można wyłożyć na amen jak się nie doczyta). Musisz wtedy znać miejsce, gdzie dysk jest zamontowany. Możesz to sprawdzić za pomocą polecenia fdisk -p

  • XanTyp 22.07.2012 16:58:33

    [quote=Goner][quote=XanTyp]Czytam sobie link, który podałeś i zastanawia mnie, co da zablokowanie tego komunikatu. Jak ma to pomóc w dostępie do zawartości dysku?[/quote] Czasami Windows rzuca tym komunikatem, choć do dysku można się dostać. Kilka razy udało mi się skopiować dane z poziomu 'nixa (dystrybucji linuxa). [/quote]Zatem, co da zablokowanie komunikatu w Windowsie, skoro do dysku dobierasz się spod innego systemu?

  • Goner 22.07.2012 18:08:40

    [quote=XanTyp]Zatem, co da zablokowanie komunikatu w Windowsie, skoro do dysku dobierasz się spod innego systemu?[/quote] Może to być tak skonstruowane, że najpierw pojawia się komunikat, później jest dostęp do zasobów. Stąd warto sprawdzić, czy pominięcie komunikatu zda egzamin. Jak się nie uda, to można spod innego systemu sprawdzić, czy jest bezpośredni dostęp. Tak jak mówiłem: stricte odzyskiwanie danych powinno się pozostawić na sam koniec, kiedy wszystkie inne metody zawiodą.

Pytanie tylko, co mu po zwalonej kopii plików? Tu chodzi odzysk plików a nie o obraz partycji. Podepnij dysk po kompa i zrób użytek z GetDataBack. Z tak "zablokowanego" pendriva udało mi się odzyskać 70% danych. To lepsze niż nic, jeśli pozostałe powyższe sposoby, jakie pisałem wyżej - zawiodą.
XanTyp
Dodano
22.07.2012 03:30:30
  • Goner 22.07.2012 12:39:59

    Spróbuj też tego rozwiązania, dopiero później myśl o odzyskiwaniu danych: http://moblog.wiredwings.com/archives/20090903/Disable-Annoying-Disk-not-formatted-Dialog-on-VistaWindows-7.html [quote=XanTyp]Pytanie tylko, co mu po zwalonej kopii plików? Tu chodzi odzysk plików a nie o obraz partycji. Podepnij dysk po kompa i zrób użytek z GetDataBack. Z tak "zablokowanego" pendriva udało mi się odzyskać 70% danych. To lepsze niż nic, jeśli pozostałe powyższe sposoby, jakie pisałem wyżej - zawiodą.[/quote] Prawda, ale nie powinno się odzyskiwać plików bezpośrednio z dysku - o zapisie, formacie, działaniu na nim dopóki dane nie są odzyskane - nie powinno być mowy. Programy do odzyskiwania różnie działają, czasem potrafią się wyłożyć, więc lepiej operować na bezpiecznej kopii. Zalecany jest wręcz taki schemat: 1. Zrobienie obrazu dysku, 2. Zgranie samego obrazu dysku na inny nośnik - bez przywracania (kopia zapasowa), 3. Wgranie danych z obrazu dysku na inny dysk - i odzyskiwanie danych z niego.

Możesz ewentualnie zrobić lustrzaną kopię dysku twardego, czyli tzw. mirroring. Wtedy będziesz miał pewność, że cokolwiek z tym dyskiem zrobisz, to i tak danych nie utracisz. Służą do tego programy EASEUSE Disc Copy i XXClone.
Goner
Dodano
22.07.2012 02:41:35
No ale inne gniazda USB też próbowałem. Napisałem że próbowałem też i inne gniazda. Jakoś musze rozwiązać ten problem, nie ma innej opcji niż odzyskanie danych w tym wypadku.
h1183596
Dodano
21.07.2012 10:02:41
Możesz jeszcze spróbować innego gniazda USB. One mają swoje chimery...
XanTyp
Dodano
21.07.2012 09:05:22
  • h1183596 21.07.2012 20:29:00

    Sprawdziłem na kolejnych 2-ch kablach na laptopie kolegi z nowszym systemem. I to samo - "dysk musi być sformatowany". [b]Co mam czynić? [/b]

No dobrze, sprawdzę jak wstanę ja i domownicy, na ich kompach to zrobię. Ale nie rozumiem dlaczego DZIŚ działa u mnie a JUTRO nie działa. Nigdy nie było problemów. Nie spadł mi dysk, nie był na słońcu - nic podobnego. Dobrze, że nie mam siły się na to wkurzać w tym momencie. Dziś wieczorem dam znać czy pomogło. Jestem tylko ciekaw co będzie jak pomoże. Bo mój komp dalej nie będzie widział.
h1183596
Dodano
21.07.2012 08:33:30
1. Spróbuj uruchomić go na innym kompie. 2. Spróbuj pod innym systemem (miniXP czy też Linux).
XanTyp
Dodano
21.07.2012 07:17:28
h1183596
Dodano:
21.07.2012 06:53:22
Komentarzy:
10
Strona 1 / 1