Zerowanie dysku twardego z poziomu innego komputera.

Witam Serdecznie. Mam do Was takie pytanie. Czy istnieje możliwość przywrócenia dysku do ustawień fabrycznych z poziomu innego komputera? Wytłumaczę po krótce o co chodzi. Otóż sprawa wygląda następująco. Pewnego wieczora wyłączyłem swojego laptopa. Na drugi dzień włączyć się go już nie dało ponieważ komputer zaczął się domagać hasła do dysku. Jest to o tyle dziwne że nigdy w życiu żadnego hasła nie zakładałem. Podejrzewam że musiałem złapać jakiegoś wirusa który założył mi to hasło. Efekt jest taki że nie mogę teraz dostać się do komputera a sformatować też nie mogę bo to żądanie o hasło pojawia się przed bootowaniem płyty. Na szczęście nie mam tam mega ważnych danych dlatego mogę poświęcić to co tam było. Pewnie bym odpuścił ale szkoda dysku bo ma 500GB a nie mam teraz pieniędzy żeby kupić nowy. Pomyślałem że może dało by radę podpiąć go pod drugi komputer, PC i z jego poziomu, z zainstalowanego na nim system XP, wyzerować jakoś ten wadliwy dysk. Gdyby ktoś potrafił pomóc to byłbym wdzięczny. Od razu nadmienię, bo na innym forum jak zapytałem co mogę z tym zrobić to zostałem posądzony o kradzież zabezpieczonego dysku i chęć włamania się na niego, dlatego mówię jasno, dysk jest moją własnością tak samo jak komputer w którym był zainstalowany. Nie zależy mi na danych tam zawartych bo wiem co tam miałem i nie było to nic ważnego, trochę filmów, jakiejś muzyki. Zależy mi tylko i wyłącznie na odratowaniu dysku, żebym mógł na nim ponownie postawić system i używać laptopa.

Odpowiedzi: 8

Dysk jaki posiadam jest marki Fujitsu. Taki był zamontowany fabrycznie z moim laptopie samsung. Czyli mówisz że nie da się nic z nim zrobić? A jakbym chciał go sformatować np spod linuxa podłączając go jako dysk dodatkowy to też podczas formatu będzie krzyczał o hasło?
lukpio3
Dodano
28.10.2011 21:31:06
  • BlaSOFT 29.10.2011 01:16:44

    [quote=lukpio3]A jakbym chciał go sformatować np spod linuxa podłączając go jako dysk dodatkowy to też podczas formatu będzie krzyczał o hasło?[/quote] Nie ma szans, bo informacja o haśle nie jest zapisana na samym dysku, a jest zaszyta także gdzieś w elektronice. Bez obejścia blokady na poziomie elektroniki żaden program nie jest w stanie uzyskać dostępu do zawartości dysku. Być może jakieś specjalistyczne firmy zajmujące się odzyskiwaniem danych poradziłyby sobie z czymś takim, ale cena tego typu usługi na pewno przewyższyłaby znacząco koszt zakupu nowego dysku.

Jeżeli masz w BIOSie ustawioną kolejność bootowania taką, że napęd DVD jest przed HDD i komputer mimo wszystko prosi o hasło, to jednak masz hasło sprzętowe na dysk. Teraz doczytałem, że w przypadku 2.5 calowych dysków firm Seagate, IBM lub Hitachi absolutnie nie ma szans na ich odblokowane przy pomocy wyłącznie oprogramowania. Nie ma żadnego magicznego sposobu. Niestety musisz pogodzić się z koniecznością zakupu nowego dysku.
BlaSOFT
Dodano
28.10.2011 02:24:30
Nic to niestety nie da bo w ogóle nie dochodzi do momentu w którym zaczyna się bootowanie płyty. Po włączeniu komputera wyświetla mi się logo samsung z informacją na samym dole że przy pomocy F2 mogę wejść do biosu a przy użyciu F4 na partycję recovery po czym od razu wyświetla się niebieska ramka "Enter HDD user password" Na partycję recovery też wejść nie mogę bo jak chcę to zrobić to prosi o podanie hasła. Jedyne co działa to wejście do biosu i nic poza tym.
lukpio3
Dodano
27.10.2011 23:53:51
A jak ustawisz w BIOSie płytę jako first boot device to też nie da się w żaden sposób uruchomić komputera z płyty?
BlaSOFT
Dodano
27.10.2011 23:43:45
Bardzo możliwe że jest tak jak mówisz. Naprawdę nic nie robiłem. Normalnie tak jak zawsze wyłączyłem komputer i nagle zaczął prosić o hasło. Nic tego dnia nie ściągałem, nic nie instalowałem. Nie mam pojęcia skąd to się wzięło. W każdym razie do komputera wejść nie mogę. Bios chodzi bez problemowo. Mogę do niego wejść i konfigurować wszystko.
lukpio3
Dodano
27.10.2011 23:31:15
Nawet, jak podłączysz dysk jako dodatkowy, to nic to nie da. Żądanie hasła i tak będzie się pojawiać. A może jednak to nie jest tamto "prawdziwe" hasło do dysku? Może jakiś wirus wpisał Ci coś do MBR i zamiast normalnego OS-a pokazuje się programik proszący o hasło. A da się wejść do ustawień BIOSu?
BlaSOFT
Dodano
27.10.2011 23:19:12
Niestety mojego dysku nie ma na tej liście. Też mi się to wydało dziwne ale zaręczam że nie robiłem nic przy dysku, nie kombinowałem nic w biosie w ogóle się do tego nie dotykałem. Wyłączyłem kompa jak zawsze i po włączeniu żąda hasła. Czytałem trochę w internecie na ten temat i wiem że są wirusy które zakładają hasła na dyski. Znaczy się trochę mnie źle zrozumiałeś. Mi nie chodzi o to aby podłączyć do PC-ta tego dysku jako dysk główny bo to oczywiste że wtedy też będzie mnie prosił o hasło. Myślałem o podłączeniu tego dysku jako dysk dodatkowy, czasem podłączałem tak inne dyski jak przynosiłem coś od kumpla. I wtedy odpalić normalnie komputer ze swojego dysku z WIN XP i z jego poziomu wyzerować ten dysk dodatkowy.
lukpio3
Dodano
27.10.2011 23:07:09
Jakoś nie wierzę, że to stało się samo z siebie. Z tego co wiem, żaden program nie może grzebać przy "sprzętowym" haśle do dysku (tym, które konfiguruje się wchodząc do ustawień BIOSu). Albo jakiś dowcipny znajomy ustawił Ci je pod Twoją nieobecność, albo samemu to zrobiłeś (być może nieświadomie). Tak czy owak, nie istnieje żaden znany mi "domowy" sposób na darmowe pozbcie się hasła. Jak podłączysz dysk do innego komputera, to i tak trzeba będzie podać hasło, żeby dostać się do dysku. Możesz sprawdzić, czy posiadany przez Ciebie model znajduje się na [url=http://www.hddunlock.com/drives/]tych listach[/url]. Jeżeli tak, to może za $30 uda się go odblokować.
BlaSOFT
Dodano
27.10.2011 22:59:59
lukpio3
Dodano:
27.10.2011 21:55:42
Komentarzy:
8
Strona 1 / 1