Zatrzymywanie działania udziału sieciowego (share) - trudne

W sieci działa ok. 8 komputerów (większość XP + 2xWin9x) + WinXP Pro pełniący rolę serwera. Co jakiś czas (czasami co drugi dzień, czasami kilka razy dziennie) pojawia się sytuacja, w której komputery tracą możliwość logowania się do zasobu. Dzieje się to w trakcie normalnej pracy z zasobem, w czasie jego użytkowania. Aplikacja pracujaca w sieci przestaje działać, a zamapowany zasób na stacjach klienckich staje się niedostępny. Przy próbie podłączenia się do zasobu pojawia się komunikat, że zasób nie jest juz dostępny. Przy próbie ponownego mapowania stosowane sa metody dostępne z interfejsu graficznego, jak i z wykorzystaniem polecenia net use - bezskutecznie. Co najdziwniejsze, serwer odpowiada na ping, czyli interfejs sieciowy serwera działa, a problem dotyczy samego mechanizmu udostępniania zasobów. Pomaga restart serwera lub wyłączenie i włączenie interfejsu sieciowego, na ktory przychodza żądania do udziałów z sieci. Zauważyłem również, że w przystawce zarządzania komputerem->foldery udostępnione->udziały, do niektórych udziałów jest więcej podłączeń niż można zliczyć w gałęzi "Sesje" (np. pokazuje, że do zasobu XXXX istnieje 7 połączeń, zaś w sesjach widnieje 5 sesji). Czytałem w internecie o tzw. null sessions, ale połączenia anonimowe zostały w założeniach lokalnych wyłączone. Zauwazyłem również, że przy zawieszeniu dostępu do zasobu zawsze występuje warunek związany z tymi sesjami. Odłączenie i włączenie interfejsu sieciowego na serwerze powoduje zmniejszenie liczby połączeń jedynie o tą ilość sesji, które istnieją jako jawne, zaś sesje niewiadomego pochodzenia pozostają. Dopiero restart serwera rozwiązuje całkowicie problem. Z moich obserwacji wynika, że problem związany jest z samą usługą udostępniania zasobu, a nie z siecią jako taką (ping działa, najprawdopodobniej inne usługi w stylu zdalny pulpit też). Czy ktoś ma jakieś sugestie, co do powodów takiego działania sieci? Na niektórych stacjach kliencjich pracują WinXP Home z SP1. Nie wiem, czy nie rodzi to jakichś problemów z działaniem sieci lokalnej. Wszystkie stacje pracują w oparciu jedynie o protokół IP.

Odpowiedzi: 0

PiracyOEM
Dodano:
05.09.2008 09:05:35
Komentarzy:
0
Strona 0 / 0