Zatrzymania za PIRACTWO komputerowe

:!: :!: ACHTUNG PANOWIE :!: :!:

serwis www.gazeta.pl:


Angelika Swoboda 12–11–2003

Na uźytkowników internetu w Rudzie Śląskiej padł blady strach. Policjanci, którzy dostali informację, źe w jednej z lokalnych sieci internetowych wykorzystuje się i rozpowszechnia nielegalne oprogramowanie, rozpoczęli kontrole. – Wystarczy, źe ktoś jest podłączony do internetu, a juź go traktują jak złodzieja – mówią ludzie.

Łapanka na piratów rozpoczęła się w Rudzie Śląskiej kilka dni temu. Wcześniej policjanci z sekcji do walki z przestępczością gospodarczą miejscowej komendy dostali informację, źe przez jedną z lokalnych sieci internetowych rozpowszechnia się nielegalne oprogramowanie komputerowe. Żeby nie szukać po omacku, na początek odwiedzili firmę Elsat, która montowała internet, a teraz go obsługuje.

– Mieli nakaz prokuratora, który zobowiązywał mnie do udostępnienia adresów naszych klientów internetowych. Przekazałem więc listę z nazwiskami, adresami oraz umowami półtora tysiąca osób. Policjanci będą mieli sporo pracy, ale jak podejrzewam, sprawdzą pewnie tych najaktywniejszych oraz najczęściej publikujących w sieci – mówi Michał Moś, wiceprezes firmy Elsat.

Internauci są przeraźeni. – Mam płyty, które przegrała mi koleźanka. Nie wiem, czy je wyrzucać, czy nie. Słyszałam, źe jedna kopia nie jest zabroniona, gorzej jak się ma kilka – denerwuje się studentka z Halemby.

Niektórzy mówią, źe podczas policyjnej rewizji czują się jak przestępcy.

– Policjanci mają nakazy rewizji z prokuratury i wystarczy, źe ktoś jest podłączony do internetu, a juź traktują go jak złodzieja. To skandaliczne, bo takie zezwolenie powinno być wydawane, jeśli istnieje pewność, źe złamano prawo – oburza się inny rudzianin.

Komisarz Piotr Palion, rzecznik policji w Rudzie Śląskiej, tłumaczy, źe policjanci prowadzą postępowanie w sprawie rozpowszechniania nielegalnego oprogramowania przez jedną z miejscowych sieci internetowych, więc zbierają dowody. – Mamy nakaz prokuratora i działamy zgodnie z przepisami – mówi Palion. – Na razie nikogo nie zatrzymaliśmy, ale zabezpieczyliśmy kilkadziesiąt komputerów oraz kilkaset płyt CD i dyskietek. Całość jest warta około 200 tys. zł – dodaje.

Wiadomo, źe osoby, u których znaleziono pirackie programy, to m.in. abonenci Elsatu. Wiceprezes Moś: – Ściąganie nielegalnych programów komputerowych czy filmów i muzyki z internetu oraz ich rozpowszechnianie nie jest zgodne z prawem. Co prawda sam bym czuł się dziwnie, gdyby policja zrobiła mi w domu rewizję, ale gdybym nie miał nic do ukrycia, nie denerwowałbym się. Poza tym świadkowie, a tylko tacy na razie występują w tej sprawie, mają obowiązek współpracować z policją.


co to ma znaczyc ? pierwszy raz sie z tym spotkalem... :roll:

Odpowiedzi: 20

Gość:
Mam nadzieje źe jeśli będe miał jedną gre na dysku, win98 nielegalnego, źadnych programów zcrackowanych, po prostu goły win98 z jedną grą to mi nic nie zrobią :?:


jak mozna przeczytac w linku ktory podal dexter, robia naloty tylko na hurtownie, kawiarenki i piratow ktorzy sprzedaja nielegalne oprogramowanie. wiec moim zdaniem niemamy sie oco martwic. no chyba ze masz przed domem strragan z filmami albo mp3, to moze cie sprzatna :lol:
gieras
Dodano
30.11.2003 19:30:59
Mam nadzieje źe jeśli będe miał jedną gre na dysku, win98 nielegalnego, źadnych programów zcrackowanych, po prostu goły win98 z jedną grą to mi nic nie zrobią :?:
Anonymous
Dodano
30.11.2003 19:23:07
jakies zbiorowe naloty na domy to ploty :P
jak juz wchodza to z jakiegos powodu a nie ot tak sobie bo "czesza cale osiedle" :lol:
takze nietrzeba CHowac Windowsa Do Piwnicy :P
Pawel_k
Dodano
30.11.2003 10:36:33
jakies zbiorowe naloty na domy to ploty :P
jak juz wchodza to z jakiegos powodu a nie ot tak sobie bo "czesza cale osiedle" :lol:
takze nietrzeba CHowac Windowsa Do Piwnicy :P
Pawel_k
Dodano
30.11.2003 10:36:33
widze ze polprezes wszystko wytlumaczyl. :lol:
gieras
Dodano
30.11.2003 09:34:57
Te informacje, które dotyczą osób prywatnych są wyssane z palca. Jedynie policja robiła naloty na kawiarenki i hurtownie. Fakt, do niektórych osób udała się do domów, ale w zupełnie innym celu. Mianowicie – w celu poszukiwania informacji. W najgorszym wypadku konczyło się na konfiskacie kilku płyt jeźeli osoba była bardzo roztrzepana :mrgreen:
Pawek
Dodano
29.11.2003 23:55:01
EL NINO:
gieras:
heh podobno juz u mnie na osiedlu sprawdzaja. ale czy w to wierzyc ?? :?
Byli u mnie i pytali pod ktorym numerem mieszkasz. Powiedzialem, ze gdzies kolo Biedronki :mrgreen: :P .


no to podales im zle dane :wink: ale to nawet spoko. a co ty wszystko legalne ze jeszcze masz kompa :mrgreen:??
gieras
Dodano
29.11.2003 18:51:47
EL NINO:
gieras:
heh podobno juz u mnie na osiedlu sprawdzaja. ale czy w to wierzyc ?? :?
Byli u mnie i pytali pod ktorym numerem mieszkasz. Powiedzialem, ze gdzies kolo Biedronki :mrgreen: :P .


no to podales im zle dane :wink: ale to nawet spoko. a co ty wszystko legalne ze jeszcze masz kompa :mrgreen:??
gieras
Dodano
29.11.2003 18:51:47
gieras:
heh podobno juz u mnie na osiedlu sprawdzaja. ale czy w to wierzyc ?? :?
Byli u mnie i pytali pod ktorym numerem mieszkasz. Powiedzialem, ze gdzies kolo Biedronki :mrgreen: :P .
EL NINO
Dodano
29.11.2003 17:44:31
Ja pytałem się admina pewnej sieci.
Twierdzi źe 90% tych informacji to kit.
Ponoć było sporo przypadków podszywania się pod gliny i wyłudzania pieniędzy.
Ale to jest w poscie dextera.
MarcinX
Dodano
29.11.2003 17:42:24
heh podobno juz u mnie na osiedlu sprawdzaja. ale czy w to wierzyc ?? :?
gieras
Dodano
29.11.2003 15:39:45
Witam

Coraz głośniej robi się o tych nalotach Policji na uźytkowników sieci. Ja mam takie pytanie, jeźeli kolega posiada nielegalny soft na swoim komputerze np. Windows i inne programy ktore sciagnal z netu, ma równieź plyte instalacyjną do windows, ale to jest przecieź wszystko na swój uźytek, to czy czy za to Policja teź moźe zrobić nalot (czytaj kazać zapłacić kare lub podobną rzecz)?

Pozdrawiam
run_DNA
Dodano
29.11.2003 15:21:44
Witam

Coraz głośniej robi się o tych nalotach Policji na uźytkowników sieci. Ja mam takie pytanie, jeźeli kolega posiada nielegalny soft na swoim komputerze np. Windows i inne programy ktore sciagnal z netu, ma równieź plyte instalacyjną do windows, ale to jest przecieź wszystko na swój uźytek, to czy czy za to Policja teź moźe zrobić nalot (czytaj kazać zapłacić kare lub podobną rzecz)?

Pozdrawiam
run_DNA
Dodano
29.11.2003 15:21:44
dexter:
Polecam przeczytac :)
:arrow: http://www.radio.com.pl/jedynka/sygnaly/default.asp?ivID=2019


trtoch emnie to uspokoilo, ale i tak stawiam na swieta Linuxa :lol:
gieras
Dodano
28.11.2003 20:38:58
Polecam przeczytac :)
:arrow: http://www.radio.com.pl/jedynka/sygnaly/default.asp?ivID=2019
dexter
Dodano
28.11.2003 20:25:24
Gagman:
Ściągając i oglądając film z netu czerpiesz korzyści materialne, bo nie wydajesz pieniędzy na zakup tego filmu, czy chociaźby biletu do kina...

Absolutnie.
Równie sensowne :wink: jest stwierdzenie, źe jakaś firma straciła x mln $ z powodu piractwa.
Nie stracili nic bo zdecydowana większoć ludzi którzy korzystają z piratów nigdy nie kupiliby tego oprogramowania za normalną cenę.
krecik
Dodano
27.11.2003 22:52:48
a co to porymowac se niemozna ?? :D :wink:
gieras
Dodano
27.11.2003 17:43:31
wszystko fajnie tylko źe powoli schodzicie z topicu :twisted: nie zmuszajcie mnie bym uźył siły :D
The_judge
Dodano
27.11.2003 16:28:11
ja z biologi wciaz mam troje
bo na forum przesiaduje,

po topicach sobie latam,
i swe slowa do nich wplatam,

swa mala wiedza rzucam wszedzie,
lecz jak jest, niech dalej bedzie,

gieras pomoca sluzy wszedzie !
gieras
Dodano
27.11.2003 16:18:35
a ją cały czas jedynie kiszę.


Z bioli poszło jak myślałem,
czyli całą ją oblałem.
O ocenę nie pytajcie,
bo Was atak serca najdzie.


PS. tak na serio oceny jeszcze nie znam, ale cudów nie oczekujcie :wink:

PS2. Mam faceta nauczyciela od bioli.
Pawek
Dodano
27.11.2003 15:50:00
gieras
Dodano:
13.11.2003 21:57:08
Komentarzy:
20
Strona 5 / 7