Zakup Visty

Kilka dni temu kupiłem nowy komputer, moje pytania dotyczą starego :) Konfiguracja: Athlon XP 1700+ 1024 MB RAM GeForce 5700 (256 MB) HDD Samsung 120 GB, dokładnego modelu nie pamiętam. Postanowiłem go oddać ojcu... w końcu do nowego mi dołożył. Od jakiś 2-3 lat używałem na nim Debiana i w sumie pozostałby tam gdyby nie oprogramowanie z NFZ które działa tylko pod Windowsem. W związku z tym potrzebny jest OS od M$. I tu się pojawiają moje wątpliwości, czyli vista czy xp. Vistę z tego co widziałem można kupić już za jakieś 200zł, myślałem o wersji Home Premium. Czy ta wersja będzie dobrym wyborem dla osoby która jest laikiem, a komputer spełnia głównie funkcję maszyny do pisania i multimedialne. Jak system będzie chodził na komputerze którego konfiguracją podałem? Czy vista wymaga jakiejś szczególnej uwagi podczas normalnego użytkowania? Czy w systemie jest jakiś spełniający swoją funkcję firewall i natywirus? To chyba tyle, jeśli pojawią się jakieś nowe wątpliwości to napiszę. Aha... ostatnie pytanie, w sumie już tylko z ciekawości. W Viście jest coś takiego jak UAC, czyli rozdzielenie konta uzytkownika od roota. Jak to wygląda w parktyce, z mojej szczątkowej wiedzy wynika że po prostu klika się OK i już ma się uprawnienia roota? Nie wymaga to żadnego hasła?

Odpowiedzi: 1

IMO weź Xp. Po pierwsze nie wiesz (nie piszesz) czy to oprogramowanie NFZ działa poprawnie na Vista. Po drugie Vista to cały czas nowość i jeszcze przez jakiś czas bedą z nią problemy (tzn brak sterowników, pewnie jeszcze jakieś błedy itd) Do maszyny multimedialnej i pisania XP HE wystarczy.
wojtt
Dodano
12.05.2007 01:35:35
rzeżucha
Dodano:
12.05.2007 00:13:44
Komentarzy:
1
Strona 1 / 1