Zakup komputera [ Noob Question ]

Witam, niestety po dość długim użytkowaniu swojego laptoka do gier przyszła pora na zakup komputera stacjonarnego gdyż lapek już nie wyrabia przy większości produkcji. Tutaj następuje dość duży problem, ostatni desktop czy też jakiś komponent do niego ostatni raz kupowałem jakieś 10lat temu, a teraz jak patrzałem to nie mam zielonego pojęcia co by można wybrać. Za moich czasów novum była np. pamięć w Dual-Channel a tu już widzę ,że jest Triple :P Dlatego też zwracam się do was mili forumowicze czy możecie mi coś doradzić? Generalnie znając siebie to pewno bym kupił to co najdroższe ale pewno nie najlepsze. Próbowałem sam sobie coś sklecić ale niestety co teraz z czym się je, czy nie ma problemów np łączeniu kart NVidia np z AMD itd. Komputer głównie służy mi do pracy(obróbka video,Photoshop) jak i do gier,co do ceny to planowałem wydać tak gdzieś kolo 5tyś. zł, chociaż nie jest to granicą ostateczną. Z góry dziękuje za pomoc.

Odpowiedzi: 11

Fakt dzis przeprowadzilem testy na 2 innych laptopach (tez A300-15b) i odziwo pamieci 800MHz nie ruszyly nawet 0.o Dzialaly jako 667MHz .. wiec albo mi sie trafil jakis "dziwny" model albo sam juz nie wiem. Wszystkie komputery mialy owczywiscie biosy 3.90 oraz Windows Vista HP x64. Bardzo dziwne zachowanie... Jednak jesli kupujesz cos w sklepie mysle ze kazdy sprzedawca spokojnie przyjmie dane kosci (chyba ze stwierdzi ze sa uszkodzone przez Ciebie..) Tak wiec mysle ze jesli kolega Yoshiki zlozy kompa w sklepie i cos bedzie nie dzialac to ma prawie 100% szans ze Mu to naprawia.. BTW. Mysle ze to jest zakonczenie tematu
Ukey
Dodano
13.02.2009 00:01:43
Szczerze mówiąc to niektóre opisane przez Ciebie przypadłości związane są z lenistwem ludzi tworzących te strony. Z jednej strony piszą że jest update BIOS'u i piszą co jest poprawione, ale już tych danych nie umieszczają w specyfikacji sprzętu. Twoje "odkrycie" z kościami pamięci wytłumaczę w ten sposób że oni po prostu tych kości nie testowali. Niemożliwością byłoby przetestowanie wszystkich kości dostępnych na rynku. Chwała za to że Tobie akurat te kości chcą współpracować. Ja jestem w tym temacie wyczulony, bo nie dawno zainwestowałem w kości RAM. Później była wymiana płyty głównej i się okazało że z kośćmi klapa. I znów musiałem w RAM inwestować... Wydajność mobo->grafa mogli poprawić poprzez zmianę algorytmu funkcjonowania i komunikacji między nimi. Tak samo jak nowe stery od grafiki poprawiają wydajność karty. Update BIOS'u grafy poprawia jej wydajność i osiągi. Nie będzie to znaczna różnica (bo bez ingerencji w sprzęt nie ma się co cudów spodziewać), ale zawsze coś. P.S. Dla mnie niewiarygodne jest to że takie same płyty główne: jedna obsługuje jakiś sprzęt a inna nie. Dla mnie to jest jakaś metafizyka. Jedyne co mogę powiedzieć żeby ten problem urealnić to to że jedna z nich może mieć jakąś wadę fabryczną albo co. Przecież nie jest to normalnym zachowaniem tego typu sprzętu, nie?
Razorek
Dodano
12.02.2009 23:00:20
Co do DQ6 to nawet na stornie producenta jest brak pamieci GoodRam tych 667 jak i 800MHz a jakos mi dzialaja. Co do procesorow to moge sie zgodzic, ale to troszeczke inna bajka :P Pozornie wiec ten sam model , ten sam producent , ta sama ver. a jednak na 1 bedzie dobrze dzialac a na 2-giej nie.. a przeszly te ich testy serwisowe. Taka prawda .. mobo a mobo to roznica. Odnosnie gwarancji, to Kolega nie okreslil czy sklep internetowy czy sklep u Niego w miescie. Jesli komputer byl kupiony/zlozony w sklepie to takowy sklep wymieni jesli cos by nie dzialalo. Zreszta mozna powiedziec by zrobili tak by bylo wszystko dobrze. Czesto sklepy (wiem bo pracowalem) przed sprzedaniem zamowionego komputera puszczają testy ram/procek/bady etc. Jesli cos zostanie wykryte to powiadamiaja otym klienta. I jesli to sklep odesle do producenta/dostawcy ze pamiec nie dziala jak powinna to musza cos ztym zrobic. Pamieci ram nawet podczas przenoszenia/wkladania mozna uszkodzic. Jest to chyba jeden z najdelikatniejszych podzespolow komputera. Obecnie mam laptopa ktory podobno (strona producenta) max do 4GB pamieci ram i 667MHz a jakos mam 6GB i 800mhz i dziala (to co pisza na stronach producenci nie zawsze jest prawda.. bo co bios to nowe rzeczy , chodz przy tym co teraz mam 3.90 nic nie bylo o ramie , jedynie o poprawie wydajnosci miedzy mobo->grafa) :wtf: Czy potrafisz to jakos wytlumaczyc ? (niechce sie klucic pytam bom ciekaw:))
Ukey
Dodano
11.02.2009 21:32:02
Ja chciałem przestrzec przed sprawdzeniem kompatybilności konkretne kości do konkretnej płyty głównej. Bo jak jes kość dobra, tylko nie kompatybilna to nikt Ci wcale nie musi wymienić. Dodatkowo jeszcze zaostrzyli przepisy odnośnie zwrotów dobrego sprzętu, bo ludzie takich przepisów za bardzo nadużywali.
Razorek
Dodano
10.02.2009 15:23:43
  • Ukey 10.02.2009 15:52:10

    [quote=Razorek]Ja chciałem przestrzec przed sprawdzeniem kompatybilności konkretne kości do konkretnej płyty głównej. Bo jak jes kość dobra, tylko nie kompatybilna to nikt Ci wcale nie musi wymienić. Dodatkowo jeszcze zaostrzyli przepisy odnośnie zwrotów dobrego sprzętu, bo ludzie takich przepisów za bardzo nadużywali.[/quote] Jesli kupujesz komputer a cos powoduje bledy (ram, grafa procek) to MUSZA to wymienic w ramach gwary... Zreszta pamieci to troszke inna historia. Bo 1 kosc moze roznie dzialac na 2 pozornie takich samych plytach. Tak wiec jesli chodzi o RAM to niema sie czego bac. Podobno na 965P-DQ6 nie dzialaja pamieci GoodRam i Kingston 800MHz a jakos mi dzialaja. Tak wiec to tez nie jest wyznacznikiem. Komputer to komputer czasami dziala czasami nie. Sami producenci tez nie zagwarantuja Ci ze wszystko bedzie ok. Tak wiec jak nie kupisz to nie zobaczysz. Niemasz tez pewnosci ze pamieci za 200zl beda dzialaly lepiej niz te za 100zl , lub te za 200zl nie rusza a te za 100zl rusza i beda stabilnie dzialac na ostrym oc (mhz i timingi)

  • Razorek 10.02.2009 23:09:14

    [quote=Ukey]Jesli kupujesz komputer a cos powoduje bledy (ram, grafa procek) to MUSZA to wymienic w ramach gwary...[/quote] Ja rozumiem że kolega zakładając ten temat myślał o skompletowaniu zestawu komputerowego na własną rękę, a nie kupnie go w całości. W takim układzie nie masz czegoś takiego jak gwarancja zbiorcza, tylko masz gwarancję na poszczególne podzespoły. W takim układzie jak będą niekompatybilne kości z płytą główną albo coś będzie kolidować to to jest ból Twojej kieszeni. Dobrego sprzętu na gwarancji Ci nie mają obowiązku wymienić. Wszystko jest ich dobrą wolą. Chyba że to jest sklep (internetowy), który określa że daje np. tydzień na sprawdzenie sprzętu. Nawias dałem po to żę sklepy stacjionarne piszą: Po odejściu od kasy reklamacji nie uwzględniamy" mają do tego pełne prawo. Nie tyczy się to tylko kości RAM, ale całokształtu. [quote=Ukey]Sami producenci tez nie zagwarantuja Ci ze wszystko bedzie ok.[/quote] Bzdura. Nie po to jest rozwijany algorytm testowania żeby oni działali na zasadzie: może tak, może nie... Wszystko zaczęło się od tabeli obsługiwanych procesorów. Ostatnio doszły tabele obsługiwanych pamięci RAM, które są uzupełnieniem do typu pamięci. Wiadomo jeżeli jest coś podane ogólnikiem to nie zawsze musi to się pokrywać z rzeczywistośą, ale jak masz podany producent, pojemność, modół i konfigurację to nie ma bata szeby to nie poszło. Oni za to ręczą. [quote=Ukey]Bo 1 kosc moze roznie dzialac na 2 pozornie takich samych plytach.[/quote] Co rozumiesz pod słowem "pozornie"? Albo są takie same, albo nie są. Życie... Jeżeli na jednej działa a na innej nie to znaczy że nie są takie same. [quote=Ukey]Podobno na 965P-DQ6 nie dzialaja pamieci GoodRam i Kingston 800MHz a jakos mi dzialaja.[/quote] Podobno powiadasz...to co jeden internauta napisał na forum drugiemu internauci nie zawsze jest prawdą. Oni nie biorą na siebie żadnej odpowiedzialności w ten sposób. Może temu nie obsłużyło bo kości były fajtnięte albo Bóg wie co jeszcze z nimi było. Jak producent Ci pisze na swojej oficjalnej stronie że obsługuje to nie może być inaczej. Tak samo jak się w sklepie dogadujesz ze sprzedawcą. Jak mówi że obsługuje to musi obsługiwać, a jak nie to to jest jego problem. Tylko musisz mu przy zakupie o tym wspomnieć, że jako coś to on bierze odpowiedzialność.

Może i GoodRam dobrze się podkręca, ale mają problemy z kompatybilnością z płytą główną. Ja miałem dwie gości 2GB P5300 i zmieniałem płytę główną na jedną z najnowszych serii Gigabyte. Z 4 GB zrobiło się 512MB. Kości zdrowe. Żadna ze stron nie była w stanie logicznie wytłumaczyć tego zjawiska. Ba - pisałem do wsparcia technicznego jednych i drugich i nikt się nie odezwał. Więc zanim sobie narobisz nadziei z podkręcaniem sprawdź kompatybilność. Piszę o tym bo Gigabyte podał bardzo mało dużych (1-2GB) kości zarówno Kingstona jak i GoodRam'u, które obsługują. Dlatego może od razu należy zainwestować w częstotliwość, a nie w markę?
Razorek
Dodano
09.02.2009 18:07:03
  • Ukey 10.02.2009 15:14:37

    [quote=Razorek]Może i GoodRam dobrze się podkręca, ale mają problemy z kompatybilnością z płytą główną. Ja miałem dwie gości 2GB P5300 i zmieniałem płytę główną na jedną z najnowszych serii Gigabyte. Z 4 GB zrobiło się 512MB. Kości zdrowe. Żadna ze stron nie była w stanie logicznie wytłumaczyć tego zjawiska. Ba - pisałem do wsparcia technicznego jednych i drugich i nikt się nie odezwał. Więc zanim sobie narobisz nadziei z podkręcaniem sprawdź kompatybilność. Piszę o tym bo Gigabyte podał bardzo mało dużych (1-2GB) kości zarówno Kingstona jak i GoodRam'u, które obsługują. Dlatego może od razu należy zainwestować w częstotliwość, a nie w markę?[/quote] Osobiscie nie mialem nigdy problemow z goodramem a tym bardziej z kingstonem... zreszta jak cos bedzie nie dzialac to wramach gwarancji sprzedawca musi wymienic ram ;] Ja uwalilem ram po 2 dniach powiedzialem ze to wina chyba plyty glownej i mi wymienili od reki na inne. Na pamieci ram chyba jest dozywotnia gwarancja .. a jak nie to z 5 lat , tak wiec niema co sie martwic tym.

Poczytaj o Dragonie. Mysle ze do gier wystarczy na jakis rok moze 2
Ukey
Dodano
09.02.2009 13:25:03
Skończy się chyba na AMD i Phenom II. Budżet ostatnio mi zmalał a na AMD można tańszym kosztem niż Intel postawić dość dobrego kompa.
Yoshiki
Dodano
09.02.2009 11:47:10
i7 hymm nie mialem okazji testowac wiec sie nie ywpowiem. Fakt sa wydajne.. jednak boje sie jakis chorob wieku dzieciecego. Ja bym jeszcze poczekal na i7. Jesli chodzi o ram to nie wiem czy nie lepiej 2x2GB albo 3x2GB, kingstona lub GoodRama (podkrecaja sie dobrze , jednak nie tak jak OCZ... ale czy warto przeplacac?)
Ukey
Dodano
08.02.2009 18:48:49
Intel Core i7-920 cpu: Asus P6T /intel X58 ram: OCZ 3GB (3x1GB gpu: GTX 295 psu: Corsair 650W A coś takiego? Generalnie jak tak przeglądam różne fora to ludzie bardziej za Intelem przemawiają niż AMD. Jest jeszcze Q**** ale nie wiem czy jest sens pchania się w niego jeżeli wszedła nowa podstawka do I7. Jak by nie patrzeć im więcej czytam tym większy mam mętlik w głowie.
Yoshiki
Dodano
07.02.2009 18:53:12
Czy oplaca ? To sie okaze za pare lat ... Tak jak z DDR3 niby to to nowe ale ciagle drogie a wzrosty wydajnosci dosc znikome ;/
Ukey
Dodano
07.02.2009 12:55:01
A jakiego producenta preferujesz INTEL czy AMD ? Bo obecnie jesli chodzi o gry to chyba AMD-ATI wygrywa. Moja propozycja CPU - AMD Phenom II Quad-Core 940 BOX (Socket AM2+,125W) 1100zł MOBO- Asus M3N78 ok.350 zł RAM - Kingston 2x2GB 800 MHz HyperX 190 zł GRAFA - MSI GeForce GTX 295 1792MB OC 1999 zł / Radeon 4870 X2 Gigabyte 2GB 2xDVI (PCI-E) 1834zł Chlodzenie - Pentagram HP-120 ALCu Karakorum 79 zł Dyski + nagrywarke mozesz dobrac sobie sam. Czemu pamiec tylko 800mhz ? Bo to kingSton spokojnie poleci na 1000mhz ;]
Ukey
Dodano
06.02.2009 20:20:25
  • Yoshiki 06.02.2009 21:33:46

    [quote=Ukey]A jakiego producenta preferujesz INTEL czy AMD ? Bo obecnie jesli chodzi o gry to chyba AMD-ATI wygrywa. Moja propozycja CPU - AMD Phenom II Quad-Core 940 BOX (Socket AM2+,125W) 1100zł MOBO- Asus M3N78 ok.350 zł RAM - Kingston 2x2GB 800 MHz HyperX 190 zł GRAFA - MSI GeForce GTX 295 1792MB OC 1999 zł / Radeon 4870 X2 Gigabyte 2GB 2xDVI (PCI-E) 1834zł Chlodzenie - Pentagram HP-120 ALCu Karakorum 79 zł Dyski + nagrywarke mozesz dobrac sobie sam. Czemu pamiec tylko 800mhz ? Bo to kingSton spokojnie poleci na 1000mhz ;][/quote] Generalnie Amd, mam jeszcze w pamięci świetną wydajność Athlona. A tak a propo pamięci, jak sprawdzałem gotowe zestawy, często oferowane są 3x*Gb w Triple-Channel?Czy opłaca się w to pchać?

Yoshiki
Dodano:
06.02.2009 18:23:54
Komentarzy:
11
Strona 1 / 1