xp "kradnie" 1GB ramu.

Witam ...mam blaszaka z procesorami Q 4x620 i RAMEM DDR3 4GB na win7 jest wszystko ok!...3 dni temu zainstalowałem xp prof.... 3SP i system widzi tylko 3GB (czyli gubi 1GB) czy ktoś się z tym spotkał? Na graficznych programach np. AfterEffects muli i wentylatory dość mocno pracują.

Odpowiedzi: 7

Gwarancja z plombami na pudle - przekleństwo aż się na usta ciśnie. Współczuję, bo nic innego nie mogę ci doradzić. Nie wydaje mi się, aby obarczanie winą systemu miało podstawy na poprawność/lub nie - działania wentylatorów. Z czasem każdy wentylator czy radiator obrośnie kurzem i będzie wymagał czyszczenia. Nawet, jeśli będzie stał w najczystszym pomieszczeniu. No, chyba, że kompa masz od paru dni/tygodni. Tak czy inaczej: jeśli masz dwa systemy na jednym dysku - było by dobrze przetestować temperatury benchmarkiem - na obu. I porównać wyniki. Tylko dla samej ciekawości nawet.
XanTyp
Dodano
29.05.2010 17:33:33
Dziękuję za błyskawiczną odpowiedź...mam kości DDR3 oryginalnie było w nim 3GB ale przed zakupem zadzwoniłem i prosiłem aby dołożyli tą 4 kość nie otwierałem bo gwarancja . komp na 100% nie jest zasyfiony instalacja xp z biosu formaty nowych partycji domyślam się że problem tkwi gdzieś indziej po lekturze twoich i kolegi postów. Komp używany jest głównie do tworzenia spotów i banerów wiec pakiet Adobe na nim jest zainstalowany. Przypomnę że na win7 było spoko bez problemów. Ram karty graf to 1GB ster nówka wczoraj zassany.
bannershop
Dodano
29.05.2010 12:39:21
  • Veers 30.05.2010 12:52:36

    [quote=bannershop]...Przypomnę że na win7 było spoko bez problemów. [/quote] Nasuwa się wniosek, że wbrew niektórym opiniom - Win XP jednak JEST przestarzałym systemem. Co do "mulenia" w programach graficznych - to IMHO CPU się przegrzewa (zresztą wybór Athlona do Adobe AE jest co najmniej dziwny).

Zastanawiam się, jakie kości pamięci masz wpięte w mobo, i ile ich tam masz, że z czterech giga chcesz wyjąć jeden. Zazwyczaj mamy tam dwa gniazda na dwie kości. Suma 4GB powinna składać się z dwóch kości po 2GB... wątpię, abyś miał jedną kość 1GB i jedną 3GB. Tych ostatnich chyba nikt nigdy nie wyprodukował. Fakt, że system nie obsłuży ci tego "czwartego giga", bo go nie widzi - nie ma raczej istotnego wpływu na wydajność wiatraków. Po prostu nie widzi tej nadwyżki. Poszukał bym przyczyny gdzie indziej. Ale gdzie? Zacznij może od uruchomienia jakiegoś benchmarka (np. Everest) i porównania temperatur na mobo, które poda ci program z wartościami, jakie znajdziesz w instrukcji od płyty głównej. Może masz zaśmiecony system i stąd przekłada ci się to na zwiększenie zapotrzebowania na chłodzenie. Można sobie tak gdybać... Sporadyczne, fizyczne odkurzenie wentylatorów może czasem zdziałać cuda, wyciszając ich pracę po usunięciu zalegających zwałów kurzu między łopatkami, czy blaszkami radiatorów.
XanTyp
Dodano
29.05.2010 12:23:42
Rozumiem ...Panowie wobec tego czy wyjęcie 1GB pamięci ramu rozwiąże problem ...chodzi o to że komp pracuje a w zasadzie wentylatory jak oszalałe nawet na odpalonej tylko przeglądarce nie mówiąc o programach graficznych a na win7 tego nie było. Co radzicie?
bannershop
Dodano
29.05.2010 12:13:04
Nie. Nie ma takiej możliwości z dwóch powodów: 1. Mimo podobnej nazwy - to są dwa [u]zupełnie inne[/u] systemy operacyjne, a MS nawet nie przewidywał możliwości aktualizacji wersji 32 - do 64- bitowej. 2. Wersja 64-bitowa XP nigdy (no - może poza MSDNAA) nie była udostępniona publicznie do "ściągnięcia". Można było jedynie zamówić wersję testową wraz z nośnikiem. Obecnie już nawet takiej możliwości nie ma.
Veers
Dodano
29.05.2010 10:51:02
Dziękuję za info....w związku z tym mam pytanie czy mogę pobrać xp64bit z witryny windows skoro mam legalny zarejestrowany xp32bit? Czy jest taka mozliwość?
bannershop
Dodano
29.05.2010 05:21:44
Masz XP 32 bit. 64-bitowe wersje już nie mają z tym problemu. Nic nie kradną, nic nie gubią :]
XanTyp
Dodano
28.05.2010 12:45:41
  • Bronco 26.06.2010 21:04:02

    [quote=XanTyp]Masz XP 32 bit. [b]64-bitowe wersje już nie mają z tym problemu[/b]. Nic nie kradną, nic nie gubią :][/quote] Zależy jeszcze jaki masz chipset na płycie głównej. Nie ma takiej możliwości aby chipset Intela o numerze i945 (Obsługujący Core Duo i Core 2 Duo) pokazał 4 GB pamięci w BIOS-ie i w systemie operacyjnym (obojętnie jakim). Maksymalna ilość widoczna będzie wynosiła 3-3,5GB. Jest to blokada producenta, której nie da się zmienić (oficjalne stanowisko firmy Intel). :rolleyes:

bannershop
Dodano:
28.05.2010 10:33:15
Komentarzy:
7
Strona 1 / 1