Wymiana RAM, spadek wskaźnika wydajności systemu

Witam! Otóż wczoraj, tj. 2.07 wymieniłem Ramy, z [b]2x 1GBs 667MHz[/b] i miałem wskaźnik wydajności systemu [b]5.0[/b] (najsłabsze Ramy), na [b]2x 2GBs 800MHz[/b] a wskaźnik wydajności systemu spadł na [b]4.8[/b] ](*,). Wyczytałem wczoraj na internecie, że [b]Vista HP x86[/b] (takową posiadam) ma ograniczenie do [b]3.12[/b]GBs Ram, oraz żebym się nie martwił, jak w [b]CPU-z[/b] zobaczę taktowanie tych Ram nie [b]800[/b]MHz, tylko [b]400[/b]MHz, ponieważ jeżeli będą potrzebowały większej wydajności to (tak jakby) włączą [b]800[/b]MHz. Oczywiście obydwie pary Ram działają w [b]Dualu[/b]. I jest tak, że w [b]Dxdiagu[/b] karta graficzna która ma [b]1GB[/b] pokazuje, że ma [b]2GB[/b], a właśnie ilość Ram zamiast [b]4Gb[/b], to pokazuje, ok. [b]3.3GB[/b]. I tutaj jest moje pytanie. Czy wynik wydajności systemu spadł, ponieważ on widzi te Ramy jako [b]400[/b]MHz zamiast [b]800[/b]MHz, i w jaki sposób mam zwiększyć ich wydajność. Oraz czy jest jakiś (bezpieczny) sposób, na ominięcie tego ograniczenia. Konf. Kompa. Proc.: Intel Core 2Duo E4500 Kart. Graf.: Nvidia GeForce 430GT 1GB's OC by [i]msi[/i] Ram.: Kingston [b]KVR800D2N5K2/4G[/b] Płyt. Główna: [b]Gigabyte[/b] [b]GA-G31M-ES2L[/b] rev. [b]2.x[/b] <- mógłbym ją podkręcić do obsługi Ram o częstotliwość 1066MHz, ale nie pozwala mi na to zasilacz...

Odpowiedzi: 1

W sprawie pamięci i tego że system pokazuje Ci 3,3Gb jest to spowodowane adresacją pamięci operacyjnej, komputer x86 czyli system 32 bitowy nie jest w stanie zaadresować więcej pamięci niż to co wskazane powyżej, tak więc część jej jest nie wykorzystywana. Zaradzić temu możesz instalując system 64 bitowy. Chyba nie aktualizujesz systemu, ponieważ jedna z poprawek WSUS sprawiała że mimo 32 bit sys pokazywał 4Gb pamięci opwracyjnej, zdaje sobie sprawę że to nie wnosi nic do wydajności ale nie aktualizowany system przez długi czas może nie prawidłowo obsługiwać pamięci. Z innej bajki ustawienia bios i praca nominalna pamięci w danej wersji biosu, polecam przejrzenie aktualizacji na stronce producenta płyty gigabyte, możliwe że problem z obsługą pamięci został gdzieś już naprawiony. Z Doświadczenia wiem że pamięci Kingston są bardzo stabilne ale 800 często z automatu przez płyty wykrywane są jak np 677 albo mniejsze. Inna sprawa Ram to nie tylko MHz to również Timingi itp itd;) Pozdrawiam
piotr-waw
Dodano
03.03.2012 01:37:09
Speedylolek
Dodano:
03.07.2011 12:08:03
Komentarzy:
1
Strona 1 / 1