Wymiana dysku twardego

Witam Może będzie trochę długo ale chciałabym żeby mnie zrozumiano :) Kupiłam dysk twardy Seagate 160 (w biosie go opisuje jako: ST3160815A). W celu żeby postawić na nim czysty system a na starym zrobić format i żeby był jako drugi dysk. Dotychczas w zestawie miałam tylko WD160 bez zworek czyli na single of master, podpięty do taśmy IDE1 jako jedyne urządzenie, do drugiego IDE2 podpięty jest jako master dvd rw. Po wpięciu Seagate i odpaleniu dysk był niewidoczny, ale z tym sobie poradziłam i założyłam tam 4 partycje. Na tym etapie nie zaglądałam jeszcze do biosu więc nie wiem jak tam wyglądała sytuacja. Następnie odłączyłam stary dysk i z ustawieniem zworek na cable select zainstalowałam system xpsp2 na tym nowym jakieś tam były problemy małe z tą instalacją ale już teraz nie potrafię ich dokładnie opisać, w każdym razie miałam na tym nowym dysku system. Jak już miałam ładnie wszystko poinstalowane postanowiłam podpiąć stary dysk, z tego co pamiętam to nie zmieniałam wtedy zworek w żadnym z dysków :( Po odpaleniu komputer coś tam sobie przemielił, ja coś tam zaakceptowałam i startował mi system z nowego dysku a w starym coś się pomieszało bo po odpięciu nowego nie startował. Więc zrobiłam przywracanie bootsektora nie pomogło, potem instalacja naprawcza tu się udało i na starym system chodzi jak chodził dotąd. Trochę namieszałam z tymi dyskami, ale teraz do konkretów: Jak mam wpięty sam WD to w biosie widzi go jako master i ok. Ale jak wpinam sam Seagate i bez względu jak ustawię zworki, a są tylko według opisu na nim dwie możliwości to system w biosie widzi go jako slave, na master jest wciąż [none] Jak mam wpiąć ten nowy dysk i jak ustawić zworki żeby był master A potem jak będę chciała sformatowany dysk WD wpiąć to żeby był slave, ten WD oczywiście W Seagate mam możliwość ustawienia zworek na: 1) master on, slave off 2) cable select A WD na: 1) cable select 2) single of master 3) master 4) slave Jak już wcześniej zaznaczyłam do IDE2 podłączony jest jedynie jako master dvdrw A do IDE1 chciałam podłączyć dysk Seagate jako master i WD jako slave na Seagate ma być system na WD dane, już pomijam partycje... Z tego co widzę kabel łączący płytę główną z dyskami ma tą bliższą płyty wtyczkę w kolorze szarym a tą na końcu w czarnym, podobno kolejność też ma znaczenie w podpinaniu dysków Prosiłabym o radę jak mam podpiąć i jak poustawiać zworki w dyskach w przypadku podpięcia Seagate jako jedyny dysk i w przypadku podpięcia obu dysków (Seagate ma być master). Z góry dziękuję za pomoc :) WiktoriaK

Odpowiedzi: 5

Więc tak, sprawa już się wyjaśniła :) żeby nie było wszystko na mnie - blondynkę :^o - to część winy muszę zwalić na sprzedawce dysku, bo ustawił mi w dysku zworki na cable of select ale nie wziął pod uwagę faktu że ten rysunek na dysku jest, jakby to powiedzieć hmmm... lustrzanym odbiciem? W każdym bądź razie nie można było patrzeć na ten schemacik i ustawiać jakby logicznie wypadało, że na rysunku pierwszy rządek od prawej ze zworką to master więc wkładam zworkę w pierwszy rząd od prawej i jest. Trzeba było wsadzić zworkę w pierwszy rządek, ale od zasilania ](*,) teraz dyski są już widoczne w biosie jak trzeba i jak chciałam system odrazu ładuje się szybciej do 7 pasków ale wciąż za długo trwa ten moment od załadowania do chwili kiedy możnaby było już zacząć pracę z komputerem czyli wlączanie internetu, potem aktualizacja KIS-a sporo dłużej jak na tym starym systemie ale na dziś mam już myślę ostatnie bojowe zadanie czyli na poprawnie już podłączonych dyskach postawić świeży system, mam nadzieję że już ostatni raz - na jakiś czas :lol: dzięki za pomoc i poświęcony czas dam znać jeszcze czy po postawieniu na nowo systemu wszystko śmiga jak należy pozdrawiam WiktoriaK a tak na marginesie to już dawno tak się nie "pobawiłam" sprzętem jak przez te ostatnie dni a ile się nauczyłam to moje :mryellow:
WiktoriaK
Dodano
04.09.2008 10:22:30
  • Ucho 05.09.2008 20:18:22

    [quote=WiktoriaK]a tak na marginesie to już dawno tak się nie "pobawiłam" sprzętem jak przez te ostatnie dni a ile się nauczyłam to moje :mryellow: [/quote] Amen :mryellow: Pozdrawiam

a) na IDE1 podłanczałam i na pierwszej i na drugiej wtyczce Seagata i zawsze niezależnie czy zworki miał na master czy cable select to w biosie był widzialny jako slave :( przy czym jak był na master to się pokazywał ten czarny ekran z możliwościami uruchomienia i wtedy ani awaryjny ani tryb normalny nie działa tylko w koło restrt a jak był na cable select to zaskakiwał i było ok b) no tak z tym że Seagate chodził jak wyżej w a) opisałam, a taśma od IDE1 jest szara a od IDE2 żółta nie czaje po co ale spróbuje wymienić i sie zobaczy, poza tym dvd jest podłączony przez bliższą wtyczkę i jest na master, w biosie też c) hmmm... d) a specjalnie chciałam kupić inny dysk niż mam bo interesowało mnie jak będzie chodził, no miałam nadzieję że ciszej, jak na razie tak chyba jest i mniej się grzeje na pewno, i cieńszy jest - to tak na marginesie :mryellow: popołudniu dam znać jak mi poszło, najpóźniej wieczorem z odłączonym dvd też popróbuje na razie:) ...aaa jeszcze jedno: a jak wytłumaczyć fakt że świeżo postawiony system na tym Seagate strasznie długo się ładuje syf wykluczony, na trzy stawiane systemy wszystkie tak samo, warunki "sterylne" a jak ładuje to jakieś 29-30 pasków przelatuje a na WD zaledwie 7-8 a przeładowna jest tak na nim partycja systemowa że nawet defragmentacji już się nie da zrobić bo ma za mało miejsca :-k
WiktoriaK
Dodano
03.09.2008 10:16:47
  • Ucho 03.09.2008 13:11:37

    [quote=WiktoriaK]taśma od IDE1 jest szara a od IDE2 żółta nie czaje po co [/quote] Nie ma znaczenia. Inny producent, inny kolor. MSI lubi czerwony, Gigabyte zielony itd, itp, etc. Ja lubię czarny :lol: [quote=WiktoriaK]a jak wytłumaczyć fakt że świeżo postawiony system na tym Seagate strasznie długo się ładuje[/quote] Tego nie wie nikt. Trzeba sprawdzić tak, jak to opisał [b]Bobi [/b]w dziale WindowsXP w "przyklejonym FAQ. A przy okazji: konfiguracje sprawdź jakie tylko możliwe, wystartuj też sam (!) nowy dysk z IDE2, zamień taśmy itd, itp, etc.

Przychodzi mi do głowy kilka rzeczy: a) na IDE1 podłączyłaś Seagate-a nie do tej wtyczki na taśmie. Ma być pierwsza od płyty (płyta>dłuższa część taśmy>wtyczka>krótszy odcinek taśmy>wtyczka b) taśma uszkodzona lub któryś z dysków, ale to raczej wątpliwe (dyski osobno chodziły przecież OK) c) coś nie tak z napędem CD (trza sprawdzić, ale też wątpię) d) dyski po prostu się "nie lubią". Tak bywa, nawet nie za rzadko i w sumie nie wiadomo dlaczego Zmień taśmy, przetestuj jeszcze raz różne ustawienia tych trzech urządzeń (z odłączonym CD również), zobacz jak będzie i daj znać.
Ucho
Dodano
03.09.2008 00:16:06
dzięki Ucho :) zrobiłam tak: podłączyłam WD pod IDE2 jako slave bo na master miał być i jest dvd rw a pod IDE1 został Seagate jako master, na bliższej płycie głównej wtyczce i przy takim podłączeniu w biosie było: na IDE1: master - none, a slave ten nowy dysk na IDE2: master dvd rw, a na slave WD poza tym system startował do momentu pojawienia się ekranu windows xp przechodziło tych paseczków dokładnie 29-30 tych pod tym windowsem :) a potem restart i pytanie o tryb włączenia: awaryjny, awaryjny z siecią i normalny i coś tam jeszcze i przy awaryjnym i normalnym wciąż robił się ten restart i ten czarny ekran z pytaniem jak uruchomić, tzn w jaim trybie? odłączyłam więc WD zostawiając Seagate na master jak był komputer zachowywał się tak samo jak wcześniej z podłączonym WD tylko że w biosie nie było go widać a Seagate dalej był na slave widoczny no i ten sam czarny ekran na okrągło z pytaniem jak go odpalić tym razem przestawiłam zworkę w Seagate na cable select i po pojawieniu się czarnego ekranu i wyborze trybu normalnego tym razem odpalił więc jestem dalej w punkcie wyjścia :( na razie nie zaryzykuję podłączenia obu dysków na jednej taśmie (IDE1) bo jeszcze nie mam wszystkich ważnych plików zabezpieczonych, anie mam już nerw :-& żeby zaś robić instalację naprawczą tylko jak ja mam zrobić żeby Seagate widoczny był jako master? czy jest możliwe żeby ten dysk był uszkodzony jakoś że nie da się tego robić jak do tej pory? w biosie mam ustawione wszędzie na auto, więc teoretycznie powinno się samo ustawiać jak należy tuptam z niecierpliwością na jakąś jeszcze pomoc WiktoriaK tak jeszcze dodam że jak pierwszy raz podłączyłam Seagate to wtedy WD nie miał żadnej zworki więc był na single of master a Seagate na cable select ale co ja tam wtedy podczas pierwszego uruchomienia potwierdziłam to na prawdę nie wiem.... może spie...am coś? chyba tak skoro teraz jest taki problem z tym.... idę spać może jutrzejszy dzień przyniesie jakieś rozwiązania? na razie :)
WiktoriaK
Dodano
02.09.2008 02:27:34
Dysk WD ustaw na Slave i tak zostaw (pewnie wtedy zapomniałaś przestawić). Możesz do podłączyć na dwa sposoby: albo pod nowego Seagate-a, albo na drugim kanale za nagrywarką. I tak i tak powinno być dobrze. Teraz nowy: może być i na master ( i tak ustaw ) i na cable. Moja propozycja: 1) nowy na Master na IDE1 i nic więcej 2) na IDE2 na Master nagrywarka, na Slave stary WD i będzie git. Teraz kable: wtyczki mogą mieć różne kolory (w zależności od producenta), ale budowa jest taka, że środkowa wtyczka na taśmie jest nieco bliżej jednej ze skrajnych wtyczek. Te dwie bliżej siebie używamy do podpięcia urządzeń, a tą oddaloną podpinamy do płyty. Do pierwszej wtyczki od płyty (tej środkowej) podpinamy MASTERA jako pierwsze usządzenie. Slave jaest na końcowej wtyczce. Jak coś zawile wytłumaczyłem to pisz. Powodzonka. PS. nie zapomnij, że nagrywarkę też ustawiamy zworką !! (ma być na Master !!).
Ucho
Dodano
01.09.2008 23:56:10
WiktoriaK
Dodano:
01.09.2008 14:39:40
Komentarzy:
5
Strona 1 / 1