word & excel (jak powiązać pliki, utworzyć odwołania, stworzyć bazę?)

Witam, Pracuję w małej firmie, która zajmuje się produkcją i sprzedażą niezbyt skomplikowanych wyrobów, jednak każdy z nich jest ściśle wykonywany pod wymiar i parametry Zamawiającego. Posiadamy pakiet Microsoft Office, a praca nasza polega w początkowym etapie na wykonaniu kosztorysu i przedstawieniu oferty do Klienta. Kalkulacji dokonujemy w prostym utworzonym szablonie pliku excel, po czym każdy z tych plików (kolejnych zapytań ofertowych) zapisywany jest w jednym katalogu (o nazwie np. "kalkulacje") z nazwą odpowiadającą dacie i nazwie firmy pytającej. Nastepną czynnością jest uzupełnianie utworzonego na tej samej zasadzie szablonu pliku Word z treścią oferty (opis produktu) - danymi (ilości wymiary, itp.), oraz wynikami obliczeń z Excela (cena, wartość, wyniki sumaryczne ilości, itp.) Sęk w tym, że wszystkie te dane uzupełniane są "ręcznie" 2 razy (raz w pliku Excel, raz w pliku Word). Szukam jakiegoś rozwiązania, które usprawni mi pracę, stąd moje pytanie - Jak za pomocą narzędzi pakietu Office do tego podejść? Chciałbym aby oba szablony były ze soba powiązane, po wypełnieniu danych w arkuszu kalkulacyjnym i wykonaniu obliczeń przez Excel, dane te automatycznie przesyłane będą do - odpowiadającego aktualnej ofercie - pliku Word, czyli nie byłoby konieczności uzupełniania wszystkich informacji (takich jak data, nazwa firmy, informacje o wyrobie, ilości, wymiary, itp.) 2 razy (w pliku xls i doc). Zabieg ten byłby również pomocny w wyszukiwaniu wszelkich informacji i edycji (aktualizacja, korekta) wykonanych ofert - w tej chwili edytujemy każdy z plików oddzielnie. Kolejną rzeczą jaką chciałbym uzyskać jest stworzenie bazy danych Klientów. W chwili obecnej przy tworzeniu ofert nie korzystamy z tego. Dane klienta uzupełniane są z podanych w przesłanym do nas zapytaniu, bądź kopiowane z wykonanej wcześniej oferty (o ile nie jest to nowy klient). Jak widać czynności nasze są w tej chwili bardzo prymitywne i pochłaniające dużo pracy i cennego czasu, a my, tworząc do tej pory jedynie proste pliki worda i excela, nie znamy możliwości tego (jakby nie patrzeć zawierającego kilka narzędzi) pakietu. Następnym elementem nieustannie powiązanym w pierwszym etapie sprzedaży, jakim jest przedstawienie oferty są wiadomości e-mail, oraz pliki AutoCada i chociaż produkt ten nie należy do pakietu Office, to wydaje mi się, że powinna być możliwość powiązania (przypisania) innych załączników do bieżącego tematu. Byłbym wdzięczny za kilka dobrych wskazówek i wskazanie właściwej ścieżki tak aby móc w pełni wykorzystać możliwości pakietu Office. Dziekuję z gory za poświęcony czas i liczę na odpowiedź. Pozdrawiam

Odpowiedzi: 1

[quote=travis] Szukam jakiegoś rozwiązania, które usprawni mi pracę, stąd moje pytanie - Jak za pomocą narzędzi pakietu Office do tego podejść? [/quote] Zainteresuj się możliwościami korespondencji seryjnej
Judykator
Dodano
23.01.2012 22:54:58
travis
Dodano:
23.01.2012 20:44:57
Komentarzy:
1
Strona 1 / 1