WINDOWS SEVEN 64BIT NIE WIDZI NAGRYWARKI

Witam forumowiczów. Problem dotyczy braku widoczności napędu CDRW. Jest to bolączka nie tylko moja ale również innych użytkowników tego systemu, posiadających różne konfiguracje sprzętowe. Postarajmy się rozwiązać problem na podstawie jednej mojej konfiguracji. Płyta ASUS P5Q-Premium BIOS 2201 Procesor C2Q E8200 RAM 4GB DDR2 GEIL ULTRA Grafika HD4890 Formula HDD 1TB WDGreen SATAII w BIOSie jako AHCI DVDRW OPTIARC AD-7173S SATA w BIOSie jako AHCI PS Tagan BZ600W Win7 64bit Ultimate instalowany z pendriva przygotowanego z oryginalnej płyty. Problem jest taki, że system nie widzi nagrywarki i to bez względu na to czy to będzie CDRW na złączu SATA czy IDE. Nie dotyczy to również marki posiadanego napędu ani jego firmwaru. Sprawdziłem to na różnych modelach Pioneer, Liteon. Sterowniki AHCI najświeższe ze strony INTELA z certyfikatem. Brak jakichkolwiek problemów w menadżerze urządzeń. BIOS wykrywa podłączane napędy poprawnie. Zassane wszystkie uaktualnienia do systemu brak monitów ze strony Centrum Akcji. Proszę o propozycje rozwiązujące ten problem.

Odpowiedzi: 4

No tak Veers jest jak twierdzisz. Muszę przyznać Ci rację tylko to też i ja wiem. Teraz tak, kombinowałem trochę i poniekąd problem rozwiązałem (chyba). Przetestuję to zobaczę czy faktycznie jest ok. Co zrobiłem: Ponieważ nagrywarka ma te 24 mce. postanowiłem przeczyścić w środku. Kurzu było sporo na całej powierzchni więc laser do kąpieli poszedł. Wyczyściłem też styki złącz SATA i dałem nowy kabelek. Zrobiłem reset BIOSu i poustawiałem na nowo. Tryb AHCI jak poprzednio. Efektem tych działań jest to, że system widzi napęd. Wypaliłem płytkę z pełną prędkością bez błędu. Co do złącza IDE to faktycznie mea culpa w BIOSie był kontroler wyłączony. Jednak nie mam już czym sprawdzić bo napęd IDE pożyczałem.
irondick
Dodano
18.03.2010 01:45:14
Jak już BIOS widzi - to jest cacy tak ? Otóż nie szanowny Panie. Nie wszystkie napędy optyczne z interfejsem SATA będą poprawnie obsłużone przez AHCI - o ile nie są z nim zgodne lub kontroler nie zostanie przestawiony w odpowiedni tryb pracy. Dlatego zresztą większość producentów umieszcza w BIOSie odpowiednią opcję (IDE Native / Legacy). Ponadto piszesz o sterownikach Intela - ale tak się jakoś składa że port IDE obsługuje nie chipset Intela - lecz Marvella,a ponadto masz tam jeszcze na pokładzie kontroler RAID Silicona (do którego w ogóle nie powinno się podłączać napędów optycznych).
Veers
Dodano
17.03.2010 08:56:48
Jest poprawnie napędy w BIOSie są wykrywane.
irondick
Dodano
17.03.2010 00:12:14
Tryb AHCI dla kontrolera do którego jest podpięty napęd optyczny jest ustawiony poprawnie ?
Veers
Dodano
15.03.2010 08:22:53
irondick
Dodano:
14.03.2010 23:03:09
Komentarzy:
4
Strona 1 / 1