Windows 98 nie chce się uruchomić.

Witam! Mam dość poważny problem. Na komputerze mojej Żony, na którym prowadzona jest głównie księgowość nie chce się uruchomić system MS Windows 98. Zaczęło się od tego, że na jednej ze stron został otwarty plik *.pdf. Spowodowało to oczywiście otwarcie odpowiedniego programu. Teraz już nie wiem dokładnie jakiej wersji, ale był to prawdopodobnie Adobe Reader 6.X. Program zaproponował 4 aktualizacje i... Niestety zatwierdziłem ich pobranie, a następnie aktualizacje. Najpierw komputer poprosił o zgodę na pierwszy restart. Po czym dokończył aktualizacje i znów potrzebował restartu. Niestety tym razem system już się nie uruchomił. Zamarł na informacji, że pliki są aktualizowane. Kilka linijek niżej postawił "z" potem jeszcze "," i kursor powendrował do końca strony, gdzie widniała informacja, że jeden lub kilka plików nie może zostać zaktualizowana. Po kilu prubach uruchomienia, na różne sposoby, np. "Tryb awaryjny, postanowiłem zainstalować na już istniejącym systemie, nowego windows'a. Niestety. Sytuacja się powtórzyła. Z tą tylko różnicą, że pojawiła się informacja, że system trzeba zainstalować ponownie. Bardzo proszę o pomoc. Wszystkich pozdrawiam i z góry dziękuję za mam nadzieję pomocne rady.

Odpowiedzi: 11

Jaśniej. Uruchamiasz tryb MS-DOS (F8 przy starcie komputera), przechodzisz do katalogu Windows\Sysbackup, rozpakowujesz jeden z plików cab tam zawartych poleceniem extract (chyba z parametrem /e trzeba uruchomić - wpiszesz sobie extract /? i poczytasz) - dostaniesz pliki system.dat i user.dat Teraz polecenie copy przekopiujesz je do katalogu Windows zastępując istniejące pliki. Przed skopiowaniem rozpakowanych plików przekopiuj aktualne pliki system.dat i user.dat z katalogu Windows gdzieś w bezpieczne miejsce. Dla danych jest to najzupełniej bezpieczne - jest to przywrócenie rejestru. Tyle, że nie wiadomo czy zaskoczy z racji tego, że instalatora uzyłeś. Ale jak nie sprawdzisz to nie będziesz wiedział.
Żółty
Dodano
09.05.2007 11:14:25
Czy mogę prosić nieco jaśniej? I czy to jest bespieczne dla danych, zwłaszcza w/w? Co znaczy "zbackupuj"? Coś mi świta, ale jak ma się małą praktykę, to nie wszystko się pamięta. Jestem załamany. Zawsze takie rzeczy mi się robią jak nie mam czasu.
draco
Dodano
09.05.2007 11:06:05
Zajrzyj do katalogu Windows\SysBackup i zobacz jakie masz daty plików cab tam zawartych. Spróbuj jeden rozpakować (polecenie extract chyba do tego było) i podmienić pliki system.dat i user.dat w katalogu Windowsa (tylko zbackupuj wcześniej te pliki) Update: Pytanie tyczyło instalacji - tyle, że teraz nieaktualne jest ;)
Żółty
Dodano
09.05.2007 11:03:36
NIESTETY. Z żalem z twierdzam, że to nic nie pomogło. Po instalacji systemu, przy pierwszym uruchomieniu komputera, wszystko jest jak przed tem. Może jakięś inne porady? :-( P.s. Bendę pamiętał Żółty. Czego dotyczy "Kiedy taki komunikat dostajesz ??"?
draco
Dodano
09.05.2007 10:59:14
Nie pisz, proszę, postów pod sobą - używaj możliwości edycyjnych jakie oferuje forum. Kiedy taki komunikat dostajesz ?? Update: Ale mam zapłon :P
Żółty
Dodano
09.05.2007 10:58:55
Inna kopia ruszyła dalej.
draco
Dodano
09.05.2007 10:50:52
Wziołem orginalną dyskietkę startową Windows 98 i płytę instalacyjną, od tego komputera. Rozpoczołem ponowną instalację, po przez "setupcor". Niestety. Komputer odpowiedział, że ta wersja służy jedynie do instalacji systemu, a mi jest potrzebna ta słżąca do uaktualnienia. Wezmę inną kopię Windows 98. Może to pomoże?
draco
Dodano
09.05.2007 10:48:04
Ale szybka odpowiedź! Dzięki za pomoc zaraz bendę działał.
draco
Dodano
09.05.2007 10:34:17
To tylko nakładka z nadpisaniem plikówe systemowych, a nie swieża instalacja więc nic się stać nie powinno ( tylko Murphy inaczej zawsze gada ).
Rebe
Dodano
09.05.2007 10:29:31
I nic tu nie pomoże, że wybrałem obcję zapisu starego systemu, w celu przywrócenia do poprzedniej wersji? Pewnie do tego musi działać system. A czy przy instalacji przez "setupcor" nie utracę danych? Bo mi by zależało, by jak najwięcej zostało po staremu. Chodzi głównie o Płatnika i dwa DOSowe programy. Ich użytkownik nie słyszał o kopii zapasowej i nie chce słyszeć, a ja, jako, że rzadko siedzę przy tym PCecie, rzadko też robie kopię.
draco
Dodano
09.05.2007 10:25:43
Szkoda żes od razu przeszedł do tak skrajnego etapu ( trzeba było najpierw póbować ze scanreg /restore, a teraz to już musztarda po obiedzie ). Zostaje Ci ponowna instalacja - zgodnie z sugestią z ekranu - z tym, że nie przez setup, a setupcor ( by tę opcje uruchomić trzeba na płycie instaltora, po uruchomieniu , przejść do katalogu windows i z niego dopiero tę dyspozycję wpisać ).
Rebe
Dodano
09.05.2007 09:03:12
draco
Dodano:
09.05.2007 04:56:10
Komentarzy:
11
Strona 1 / 1