Windows 2003 Small Buisness Server licencje

Witam.
Windows 2003 Small Buisness Server chciałbym podłączyć więcej uźytkowników niź mam licencji. Przy czym osoby te posiadają nie tylko system Windows ale czasem Linux. Nowo podłączone osoby będą korzystać z Internetu, ewentualne z gry, którą zainstalowałem na serwerze.
Czy da się to zrobić?
Jak się za to zabrać aby uźytkownik nie musiał co chwila wpisywać loginu osoby, która ma licencję?

Odpowiedzi: 9

Dziękuję za wyjasnieine.
Maro24
Dodano
03.03.2006 19:03:47
Jakbyście dobrze się wczytali w komunikaty podczas instalacji,to byście wiedzieli, źe jeśli SBS wykryje w sieci serwer DHCP, wyświetli komunikat mniej więcej następującej treści:
Setup has detected an existing DHCP server. The network can support only one DHCP server. We recomended that you disable your existing DHCP server, and then install DHCP server provided by Windows Small Buisness Server

W ogóle – to coś czuję źe chcecie uźywać SBS–a jak wyrzutni rakietowej przeciwko muchom.
Zapominacie – ze SBS – to nie jest STANDARDOWY system serwerowy, tu jest wszystko ze sobą tak powiązane, źe jeśli nie włączycie i skonfigurujecie DHCP – to czeka was reorganizacje serwera DNS i WINS na poziomie domeny AD.
I tak w przypadku Maro24, o ile dostęp do internetu jest sprawą banalną – o tyle usługi terminalowe / dostęp do zasobów udostępnionych / wymaga uwierzytelnienia, i jeśli (jak rozumiem) z danego zasobu będzie korzystało więcej uźytkowników – dostaniesz odmowę dostępu.
W przypadku a44techm, sprawa jest nieco bardziej zawiła, poniewaź teoretycznie moźna skonfigurować SBS–a tak, aby nie pełnił funckji serwera DHCP, ale wymaga to prawidłowego skonfigurowania reguł routingu, stref wyszukiwania itd. a to juź są zagadnienia zaawansowane (nie da się tego ustawić klikając to tu – to tam). Ponadto do wykonania takiej operacji – potrzeba wiedzy na temat powiązań i zaleźności zachodzących na poziomie SBS.
Konfiguracja "ręczna" – jest skazana na niepowodzenie w 9 przypadkach na 10.
Veers
Dodano
01.03.2006 09:09:53
Dlaczego znikają zasoby?
– nie wie i dlatego pyta: http://forum.centrumxp.pl/viewtopic.php?t=50820
Rebe
Dodano
01.03.2006 08:51:11
a44techm to co zaproponowałeś moźe być rozwiązaniem mojego problemu.
Ja mam dSL z TP podłączony przez roter D–link z wbudowanym firewallem.
a44techm moźesz troszkę rozwinąć ten temat?
Dlaczego znikają zasoby?
Maro24
Dodano
01.03.2006 08:48:02
a44techm:
No to ja mam cos do dodania mam sbs 2003 na 5 cali a hula na nim 17 uźytkowników. bez cracka cały system orginał wszystko chodzi w dodatku w domenie, ale zaznaczam serwer nie pracuje jako DHCP tym zajmuje sie router z dhcp to on przydziela adresy ip dzięki czemu niemam problemu co do ilości uźytkownoków

Aha – no i tylko zasoby sieciowe ci znikają codziennie – ale to przecieź szczegół ....
Veers
Dodano
28.02.2006 23:19:56
No to ja mam cos do dodania mam sbs 2003 na 5 cali a hula na nim 17 uźytkowników. bez cracka cały system orginał wszystko chodzi w dodatku w domenie, ale zaznaczam serwer nie pracuje jako DHCP tym zajmuje sie router z dhcp to on przydziela adresy ip dzięki czemu niemam problemu co do ilości uźytkownoków
a44techm
Dodano
28.02.2006 23:05:26
Niestety – NIE. Licencje CAL dla SBS – są – jak zresztą cały SBS – dość specyficzne, i nie mogą być stosowane dla innych produktów serwerowych.
Veers
Dodano
28.02.2006 22:52:52
To zmienia postać rzeczy. Jeśli dokupię licencje załóźmy dla 10 uźytkowników na 2003 serwer a po jakimś czasie zmienię system na serwerze na inny Microsoft Serwer to czy te licencje będą do wykorzystania na innych systemach serwerowych Microsoftu?
Maro24
Dodano
28.02.2006 22:48:43
Rozumiem – źe masz np. 5 licencji (standard dla SBS) i chcesz podłaczyć np. 10 uźytkowników ? No to jakkolwiek nie kombinować – nie da się (no chyba źe nie wszyscy naraz będą korzystali / logowali się do serwera. Tak więc – trzeba dokupić licencji.

Co do drugiej kwestii – to ja nie bardzo rozumiem, bo o ile mi wiadomo – to SERWER ma licencje a nie uźytkownik. Kont uźytkowników – moźesz sobie na serwerze utworzyć setki, jednakźe przy załoźeniu, źe licencje masz "na uźytkownika", serwer zezwoli na dostęp do zasobów jedynie uźytkownikom logującym się w pierwszej kolejności.
Veers
Dodano
28.02.2006 15:45:58
Maro24
Dodano:
28.02.2006 14:21:26
Komentarzy:
9
Strona 1 / 1