Win 7 - SSD i AHCI

Witam serdecznie. W sumie moja prośba dotyczy juz chyba tylko legalizacji Win 7 ale opiszę mój problem. Laptop MSI GX660r Win 7 x64 Home Premium fabrycznie RAID0 6GB RAMU Chipset Intel Seria 5 Postanowiłem zamienić RAID0 na SSD Crucial M4 + HDD na dane. Podłączony tylko SSD, windows zainstalowany ze stworzonego obrazu partycji odzyskiwania. Chciałem instalowac SSD w trybie AHCI ale wtedy ani system ani instalator go nie widzi więc wybrałem tryb IDE. Wszystko zainstalowane, windows zaktualizowany. Nie działa tylko panel Intel Rapid Storage i nie mogę zmienić trybu na AHCI. Próbowałem już włączania AHCI w rejestrze, podmianę sterowników, instalacje najnowszych Intel RST - w tym przypadku dostaję komunikat "Ten system nie spełnia minimalnych wymagań dotyczących instalowania tego oprogramowania". Źródłem problemu jest chyba obraz windowsa który fabrycznie jest skonfigurowany pod RAID0. Sterowniki są w systemie ale tryb AHCI nie działa. Wydajność SSD pod IDE tragiczna. Póki co ani pomoc techniczna producenta nie pomogła, ani prośby na kilku innych forach. Więc mam strasznie głupie pytanie. Czy mozliwa jest legalizacja czystej wersji takiego samego windowsa jak mój na kluczu który aktualnie posiadam ?

Odpowiedzi: 3

To ile miejsca Winsxs zajmuje - generalnie zależy od programów (w tym aktualizacji) które instalujesz. Obawiam się że nie uda ci się zmniejszyć docelowo rozmiaru objętości tego folderu.
Veers
Dodano
12.10.2011 01:10:50
Dzięki za info. Już znalazłem co potrzeba. Chyba skorzystam z tej opcji bo w moim niby czystym obrazie folder Winsxs zajmuje ponad 10GB, a cała instalka Win ok 30GB !! Na 128GB SSD to dużo, a instalacje CAD-ów też troche zajmują. Ładny wynik biorąc po uwagę że miałem tylko 2 "śmieciowe" programy a reszta to tylko sterowniki. Ale przy okazji rozwiązałem mój problem z trybem AHCI. Dziś próbowałem zainstalować Cruciala M4 jeszcze na dwóch innych laptopach. Różne windowsy, czyste instalki. Dysk był wykrywany tylko w Trybie IDE. Jak tylko zmieniłem na AHCI nie widział go ani system ani potem instalator. Rozwiązanie problemu: upgrade firmware Cruciala do 0009 (wcześniej było 0002). I problemy znikły. Może komuś się przyda :)
Piotrek-M
Dodano
11.10.2011 21:10:43
Tak - jest możliwa.
Veers
Dodano
11.10.2011 10:00:32
Piotrek-M
Dodano:
11.10.2011 02:14:37
Komentarzy:
3
Strona 1 / 1