W eksploratorze DVD wyświetla jako HDD

Witam. Jak w temacie. Napęd DVD po kliknięciu Mój Komputer wyświetlany jest jako HDD. Konfiguracja: DVD LG GSA-4167B na taśmie IDE ustawiona jako Master (na końcu), zworka w pozycji Master. Dysk twardy SATA więc na innym zupełnie kablu. Mobo: Gigabyte GA G31M-S2L, Win XP Professional SP3 PL. Dodam tylko, że kilkanaście sekund po uruchomieniu usera napęd jest wyświetlany normalnie jako stacja dysków DVD. W menadżerze urządzeń z kolei napęd DVD nie jest wyświetlany jako "Stacja dysków CDROM/DVD" tylko jako urządzenie niezgodne z plug and play - ikona szary romb a nie ikona napędów CD. Stery do chipsetu Intela ze strony producenta płyty. Porównywałem z innym identycznym komputerem - te same pliki pokazane w szczegółach sterownika. Nie stanowiłoby to problemu gdyby nie to, że po włożeniu jakiejkolwiek płyty do napędu co jakiś czas wyświetlany jest komunikat, że jest zbyt mało miejsca na dysku i co chwila trzeba ten komunikat wyłączać. W menedżerze urządzeń odinstalowałem oba kanały IDE ale po restarcie wszystko wraca do punktu wyjścia. Czy ktoś z szanownych forumowiczów wie jak to zwalczyć? Pozdrawiam. P.S. No to się wykazałem. Poproszę o przeniesienie tematu do Windows XP. :redface:

Odpowiedzi: 2

No i tu się zaczyna kłopot. Komputer jest mojej znajomej i jak do tej pory "nie miał pana" czyli czynności administracyjne łącznie z instalacją oprogramowania wykonywał każdy kto się do niego dorwał. Oprogramowanie do nagrywania na tym komputrze jest i owszem: Nero 6, emulatorów CD/DVD nie stwierdziłem (na dzień dzisiejszy), co do gier to są i owszem jakieś karty czy inne pinbale ale raczej są to gierki freewarowe. Moje podejrzenie, że ktoś coś namieszał wzięło się stąd, że znajoma poskarżyła mi się, że jak komp wrócił z serwisu(!!) to nagle zaczął mu znikać dysk D (z filmami). Dyski w komputerze to C, D i E przy czym fizycznie C i E na Seagate 250 GB SATA a D na WD 80 GB PATA. Jak nie było widać dysku D to był widoczny DVD i odwrotnie. W serwisie zrobili "coś", że przez pewien czas było widać wszystkie napędy. Po jakimś czasie DVD stało się twardym dyskiem i zaczęły wyskakiwać komunikaty o zajętości po włożeniu płyty. Po odkręceniu obudowy okazało się, że na taśmie 80 żyłowej jest dysk 80 GB i nagrywarka DVD LG GSA-4167B. Twardy dysk przyłączony do łącza slave po środku taśmy a nagrywarka do łącza master na końcu taśmy. Ciekawostka: oba napędy nie miały w ogóle założonych zworek i tak jak dla dysku oznaczało to, że może pracować jako singel albo master tak dla DVD takiego oznaczenia nie było. Ze względu na długości taśmy i wielkość obudowy nagrywarka musi być na końcu taśmy więc wraziłem jej zworkę w pozycję master - działa, a dyskowi w pozycję slave - działa i wszystko jest widoczne. Napędy nie znikają więc teoretycznie jest OK. Taśma oczywiście całkowicie sprawna. Problem polega w tej chwili jedynie na tym, że napęd DVD w eksploratorze po kilkunastu sekundach od uruchomienia zmienia się ze "Stacja dysków DVD-RAM" na twardy dysk o określonej literze napędu. Co "panowie" w serwisie poczynili???? Nie mam bladego pojęcia :-s Przywrócić systemu też nie można, bo są wykasowane absolutnie wszystkie punkty przywracania :-s Próbowałem zmienić literę napędu - nic, odinstalowałem w menedżerze urządzeń oba kanały IDE i cały kontroler - nic. Po restarcie wszystko wracało do "normy", szukałem u wujka google - nic. Pozostało jedynie forum.
Mk65
Dodano
18.04.2012 22:16:31
Najpierw fundamentalne pytanie: czy taka sytuacja ma miejsce od początku istnienia komputera, czy też pojawiła się dopiero niedawno? Jeśli tak - to czy instalowałeś jakieś np. emulatory CD/DVD bądź oprogramowanie do nagrywania, czy w końcu gry z zabezpieczeniami. (oczywiście - informacja [i]jakie[/i] - byłaby tu pomocna)
Veers
Dodano
18.04.2012 11:13:42
Mk65
Dodano:
17.04.2012 15:21:33
Komentarzy:
2
Strona 1 / 1