Vista + XP

Witam. Mam laptopa. Na laptopie zainstalowany system Vista. Chciałbym zainstalować na drugiej partycji system XP. Czy jest to możliwe? Jeśli tak to prosił bym o instrukcje krok po kroku jak to bezproblemowo wykonać aby na kompie były dwa systemy. Pozdrawiam

Odpowiedzi: 2

To zależy od działania mechanizmu Recovery, ten jest różny w zależności od marki czy modelu laptopa. W niektórych (chyba nawet w większości) sytuacji jest rzeczywiście tak jak piszesz.
lukasz_z
Dodano
11.09.2009 20:59:06
1. Sprawdzić czy do laptopa dostępne jest wsparcie dla XP (sterowniki), oraz w jakiej postaci posiada się instalatora Visty (jeśli nie ma wsparcia a Vista jest w postaci obrazu dysku to następne punkty można sobie darować) 2. Sprawdzić czy instalacja XP [color=red]nie wymaga[/color] zmiany BIOS-u (jeśli tak - to przy założeniu że ma być i Vista i XP - już będzie wiadomo że to się może nie udać). 3. Wykonać kopię zapasową danych 4. Zakupić licencję systemu XP 5. Usunąć Vistę (i resztę danych z dysku) usuwając partycje i zakładając je na nowo 6. Jeśli kontroler pracuje w trybie AHCI: a) przełączyć go do trybu kompatybilności IDE b) zintegrować sterowniki z instalatorem XP 7. Z poziomu instalatora XP utworzyć partycje (podstawową) 8. Zainstalować system XP 9. Zainstalować sterowniki 10. Rozpocząć instalację Visty na partycji rozszerzonej 11. Jeśli wszystko poszło bez większych problemów - to powinieneś cieszyć się listą wyboru systemów operacyjnych boot menadżera Visty. Oczywiście - można też XP doinstalować na partycji obok Visty, ALE do tego potrzeba trochę więcej wiedzy na temat choćby sposobów edycji konfiguracji boot menadżera, spora garść informacji o posiadanym sprzęcie i jego ustawieniach, a efekt końcowy i tak bywa różnoraki.... [color=red] Dzięki za zwrócenie uwagi na to niedomówienie. Veers[/color]
Veers
Dodano
10.09.2009 09:48:28
  • lukasz_z 10.09.2009 18:31:10

    [quote=Veers](...) 2. Sprawdzić czy instalacja XP zmiany BIOS-u (jeśli tak - to przy założeniu że ma być i Vista i XP - już będzie wiadomo że to się może nie udać). (...) [/quote] :wtf: A wracając do tematu. 1. Musisz mieć płytki z system pierwotnym (Vista) by zawsze móc do niego wrócić. Jeżeli masz płytkę z systemem dołączoną do laptopa, możesz lecieć dalej. Jeżeli nie być może będziesz musiał utworzyć płytkę Recovery CD. Mając już płytkę możesz przejść do kolejnych punktów. 2. Możliwe, że będziesz musiał zintegrować sterowniki SATA z płytką instalacyjną XP (zdaje się dużo zależy tu od tego czy jest to XP z SP1, SP2, SP3 czy w ogóle bez SP). Domyślam się, że systemu nie posiadasz i dopiero teraz go kupisz więc będzie to XP SP3. Możliwe, że ta wersja posiada odpowiednie sterowniki. Gdy masz już przygotowane płytki z jednym i drugim system możesz przystąpić do instalacji. Teraz masz dwie opcje. Pierwsza (łatwiejsza): formatujesz cały dysk, instalujesz najpierw xp, później vistę. Vista wykryje xp i utworzy odpowiedni wpis w bootloaderze. Druga: Zostawiasz vistę i instalujesz na niej xp. Po tym zabiegu będziesz jeszcze musiał kombinować z bootloaderem by przy uruchamianiu komputera móc wybrać system.

  • Veers 10.09.2009 19:34:34

    [quote=lukasz_z]..... Pierwsza (łatwiejsza): formatujesz cały dysk, instalujesz najpierw xp, później vistę. .....[/quote] - oczywiście warunkiem sukcesu takiej kolei rzeczy jest posiadanie Recovery Visty w postaci instalatora a nie obrazu partycji z preinstalowanym systemem. PS. Wracając zaś do ewentualnej konieczności zmiany BIOSu - to zapewniam cię, że takie przypadki występują w przyrodzie (pierwsze co mi przychodzi do głowy to niektóre modele LG czy Sony Vaio).

  • lukasz_z 10.09.2009 22:50:05

    [quote=Veers][quote=lukasz_z]..... Pierwsza (łatwiejsza): formatujesz cały dysk, instalujesz najpierw xp, później vistę. .....[/quote] - oczywiście warunkiem sukcesu takiej kolei rzeczy jest posiadanie Recovery Visty w postaci instalatora a nie obrazu partycji z preinstalowanym systemem. PS. Wracając zaś do ewentualnej konieczności zmiany BIOSu - to zapewniam cię, że takie przypadki występują w przyrodzie (pierwsze co mi przychodzi do głowy to niektóre modele LG czy Sony Vaio).[/quote] 1. Dlatego wcześniej napisałem o tym, że przed przystąpieniem do instalacji należy posiadać płytki z systemami. 2. Być może ale zdanie było tak złożone, że ciężko było stwierdzić o co w nim chodzi.

  • Veers 11.09.2009 17:36:50

    [quote=lukasz_z] 1. Dlatego wcześniej napisałem o tym, że przed przystąpieniem do instalacji należy posiadać płytki z systemami. [/quote] ... dlatego właśnie doprecyzowałem - że w przypadku posiadania dysków recovery przywracających obraz partycji wraz z systemem - operacja pt.: instalacja XP a potem Visty po prostu się nie uda.

snake1989
Dodano:
10.09.2009 03:02:42
Komentarzy:
2
Strona 1 / 1