Udostępnianie Internetu Linuksowi

Zdaję sobie sprawę że mój problem jest dość banalny (sam bym siebie nie podejrzewał o podobne kłopoty ;) ), ale mimo wszystko potrzebuję pomocy. Mam prostą sieć domową, która w zamyśle ma wyglądać tak: Internet <---> router <---(USB)---> Vista <----> Linux Debian Z nieznanego mi powodu router z komputerem można połączyć tylko poprzez kabel USB. W związku z tym chcemy podłączyć go do komputera z Vistą a dalej przez zwykły kabel z końcówką RJ-45 połączenie ma iść do Linuksa z Debianem na pokładzie. Znalazłem ten artykuł: http://windowshelp.microsoft.com/Windows/pl-PL/Help/86095ff9-e0b4-4526-9a3a-ea6545dd1e9e1045.mspx ale z tego co w nm czytam, prócz udostępnienia połaczenia na hoście trzeba też porobić jakieś cuda na komputerze klienckim. Natomiast ponieważ klient jest Linuksem, siłą rzeczy nie ma tam opcji [b]Użyj skryptu automatycznej konfiguracji.[/b] :) . Przy okazji nie jestem pewien — na Viście w zakładce „udostępnianie” mam zaznaczyć odpowiednią opcję na tym połączeniu które ma dostęp do Internetu, tak? Bardzo prosiłbym o łopatologiczną instrukcję co, jak i gdzie ustawić aby Vista mogła udostępnić Internet Linuksowi. Niestety moje doświadczenia z Vistą są zerowe. Kiedyś robiłem coś podobnego na Windowsie XP (udostępniałem połaczenie Xboksowi), ale nie pamiętam co dokładnie zrobiłem (chyba użyłem mostkowania, ale to było dawno temu i mogę się mylić). Z góry dziękuję za wszystkie odpowiedzi. Przy okazji od razu napiszę że ze względu na wyjazd, do postów — które mam nadzieję się pojawią — ustosunkuję się dopiero w okolicach weekendu.

Odpowiedzi: 1

Pierwsza rzecz: potrzebny Ci kabel skrosowany. Druga rzecz: Konfiguracja w poszczególnych dystrybucjach systemu może się różnić więc napisz jakiego Linuksa używasz. Trzecia rzecz: Może jednak lepiej... pomyśleć o inwestycji w nowy router z możliwością podziału połączenia? Jest to opcja najwygodniejsza (nie musi być włączony komputer który udostępnia połączenie) i najłatwiejsza w konfiguracji. A jeżeli co najmniej jeden z Twoich komputerów jest laptopem to może warto byłoby pomyśleć o routerze wifi?
lukasz_z
Dodano
19.08.2009 01:03:37
  • Minio[XbPL] 24.08.2009 00:14:51

    Właśnie wróciłem, i zgodnie z zapowiedzią odpowiadam. [quote=lukasz_z]Pierwsza rzecz: potrzebny Ci kabel skrosowany.[/quote] Wiem, mam taki. [quote=lukasz_z]Druga rzecz: Konfiguracja w poszczególnych dystrybucjach systemu może się różnić więc napisz jakiego Linuksa używasz.[/quote] Jest to Debian GNU/Linux, ale nie o to chodzi. Mnie interesuje głównie konfiguracja Visty i metoda połączenia z Linuksem. Jak zrobić żeby połączenie ethernetowe na Viście nadało automatycznie adres IP komputerowi klienckiemu (innymi słowy — jak postawić tam serwer DHCP)? Bo z pobraniem adresu na Linuksie to ja już sobie poradzę. A może skonfigurować to połączenie statycznie? Z konfiguracją po stronie Linuksa także sobie poradzę. Ale chociaż wiem co wpisać w Viście (udało mi się zapingować Linuksa z Visty; niestety Vista nie odpowiada na ping od Linuksa, ale traceroute podpowiada że pakiety do komputera z Vistą dochodzą i dopiero na nim giną), nie wiem co dalej zrobić by połączenie przychodzące na tym interfejsie przekierować dalej na inny interfejs. Czy ktoś może mi krok po kroku opisać jak właśnie to osiągnąć? [quote=lukasz_z]Trzecia rzecz: Może jednak lepiej... pomyśleć o inwestycji w nowy router z możliwością podziału połączenia? Jest to opcja najwygodniejsza (nie musi być włączony komputer który udostępnia połączenie) i najłatwiejsza w konfiguracji. A jeżeli co najmniej jeden z Twoich komputerów jest laptopem to może warto byłoby pomyśleć o routerze wifi?[/quote] Dziękuję za propozycję, ale sytuacja opisana w pierwszym poście utrzymywać się będzie jeszcze tydzień. Nie stać mnie na tak kosztowne rozwiązywanie tak tymczasowego problemu.

Minio[XbPL]
Dodano:
18.08.2009 22:21:33
Komentarzy:
1
Strona 1 / 1