Trwałe usuwanie plików

Mam pytanie, jak albo za pomocą jakiego programu trwale usunąć pliki z mojego komputera tak aby nie było nigdy możliwości ich odzyskania lub znalezienia po nich śladu?

Odpowiedzi: 4

Defragmentacja nic nie da. Do bezpiecznego usuwania pojedynczych plików możesz wykorzystać narzędzie "Eraser". A tak przy okazji, polecam poniższy, związany z powyższym tematem artykuł: http://laptopy.info.pl/artykuly/W_jaki_sposob_skutecznie_wyczyscic_dysk_laptopa/15
lukasz_z
Dodano
02.10.2009 03:23:22
[quote=dolar16]Mam pytanie, jak albo za pomocą jakiego programu trwale usunąć pliki z mojego komputera tak aby nie było nigdy możliwości ich odzyskania lub znalezienia po nich śladu?[/quote]Przy jednorazowym takim zabiegu, można sobie odpuścić instalowanie programów. Sposób jest żmudny, ale równie skuteczny. Wystarczy usunąć wszystko, czego chcemy się pozbyć, opróżnić kosz, wrzucić sobie na dysk obraz np. swojego Windowsa i powielić go, poprzez ctrl+c i ctrl+v. Potem z oboma kopiami to samo i tak do zapełnienia dysku. Wielkość przestrzeni, jakiej będzie wymagał system będzie rozrastać się aż do pełnego wykorzystania tej dostępnej. Trochę to czasochłonne, w zależności od rozmiaru dysku, ale jednak... Kiedyś tak sobie zrobiłem, kopiując i wklejając ripa albumu z muzyką. Wtedy dysk był dziesięciogigowym kosmosem wolnej przestrzeni - teraz to śmiech, stąd sugestia co do wielkości pliku do powielenia. Potem wystarczy to usunąć do i z kosza i po problemie. Cokolwiek zostanie do odzysku - czytaj - do odczytu z przestrzeni, której system "nie widzi" - to kopie kopii kopii kopii kopii kopii... obrazów :)
XanTyp
Dodano
30.09.2009 14:10:58
Dla twojej więc wiadomości - po usunięciu pliku(ów) i defragmentacji dysku - nawet najprostsze programy do odzyskiwania danych mają 90% szans na odzyskanie danych. Defragmentacja to bzdurne rozwiązanie (w przypadku zacierania śladu po plikach).
Veers
Dodano
30.09.2009 12:33:22
Z dysku z tego co wiem nie ma takiej opcji. Żeby osiągnąć wskazany przez Ciebie cel należy usunąć ten plik a następnie na jego fizyczne miejsce zapisać inne dane... Jest prawdopodobieństwo że jeśli coś usuniesz to następny zapis danych odbędzie się właśnie w tym sektorze. Ewentualnie usunąć i zrobić defragmentację danego woluminu...
Razorek
Dodano
30.09.2009 00:31:10
  • Veers 30.09.2009 01:40:56

    [quote=Razorek]Z dysku z tego co wiem nie ma takiej opcji. Żeby osiągnąć wskazany przez Ciebie cel należy ...[/quote] ... użyć programu typu HDShredder, ZeroFill i tak dalej .... @Razorek - zdecyduj się - najpierw piszesz że nie ma takiej opcji, potem piszesz o nadpisaniu .... a ostatni pomysł (ten o defragmentacji - to po prostu mistrzostwo ;) )

  • Razorek 30.09.2009 12:30:18

    [quote=Veers]ten o defragmentacji (pomysł)- to po prostu mistrzostwo ;)[/quote] Dzięki... Wyznaję zasadę że samo usunięcie nic nie da. Po usunięciu trzeba jeszcze zatrzeć ślady ;) Defragmentacja to jeszcze dodatkowa korzyść dla systemu... i plików się też prawdopodobnie pozbyliśmy... stare niezawodne sposoby ;) Będę miał chwilę to zobaczę co oferują wyżej wymienione programy i czy aby na pewno dane zniknęły. Ciekawi mnie zasada ich działania i to coś c usuwa ślady po istniejących plikach. Jest prawdopodobieństwo że ten program bazuje na tym co napisałem wyżej. Z tym że lokalizuje dany fizyczny obszar dysku i tam coś "majstruje"...

dolar16
Dodano:
29.09.2009 20:48:13
Komentarzy:
4
Strona 1 / 1