Telewizor Samsung LE40C530 + telewizja N czyli czy ze mna jest wszystko OK :)

Dobry :) Postanowiłem nieco wielkiego świata liznąć i przesiaść się ze starego pudła CRT podłaczonego do anteny zbiorczej na LCD podłaczonego do telewizji N. Telewizor wziąłem ten -> [url]http://www.samsung.com/pl/consumer/tv-audio-video/televisions/lcd-tv/LE40C530F1WXXH/index.idx?pagetype=prd_detail&returnurl=[/url] natomiast dekoder N w wesji maksymalnie budżetowej czyli ten -> [url]http://www.cardsplitter.pl/sklep/catalog/images/Foto/nbox_d.jpg[/url] Całośc spiąłem kabelkiem HDMI - nie najtańszym ale tez raczej wersja niskobudżetowa (ceny podobnych do mojego kabli na aledrogo kształtują się w okolicach 30 zł) No i mam parę pytań w związku własnie z przjesciem moim na telewizję cyfrową. Czasami zdarza się, że widze "pływający obraz" - zwłaszcza jak ujęcie jest typu "głowa człowieka z prawej strony ekranu na ciemnym tle i delikatne kręcenie głową tego człowieka". Wygląda to mniej wiecej tak że część głowy obraca się tak jakby wolniej - cieżko mi to opisać. Może jest i w innych sytuacja tylko moje oko jest na tyle niewprawne, że efektu pływania nie widzi. Nie bardzo mam okazje popatrzeć sobie jak to u innych wygląda bo ... nie bardzo mam gdzie. Czy ktoś się spotkał z czymś takim i czego to może być wina ? Telewizora ? Kabla ? Sygnału ? Dekodera ? Ten typ tak ma ? Kolejna rzecz - kanały HD. Często widzę, że obraz z kanałów HD nie jest wyświetlany na pelnym ekranie tylko jak mniejszy prostokąt na środku ekranu. To tak nadają ten sygnał czy znów dekoder do bani i sobie nie radzi czy o co chodzi ? Szperałem nieco po necie ale jakoś nie bardzo jestem w stanie dojść o co może chodzić z tym pływaniem (tak na dobrą sprawę to nie bardzo nawet mam koncepcję co powinienem w googla wpisać :D) Jeżeli ktos podzieliłby się swoimi doświadczeniami w tym temacie byłbym wdzięczny :)

Odpowiedzi: 5

Xan porównaj sobie częstotliwość odświeżania w CRT a LCD. Oczywiście że jest przepaść. Z tym że twórcy HD przewidzieli tego typu problem i sobie z nim jakoś dali radę. Niestety większość tego co nadają w naszym kraju jest na PALu i jeżeli dla nich rewolucją jest przejście na cyfrowe nadajniki naziemne to nie wróży to szybkiemu upowszechnianiu się nowych technologi. Jakość PALa pozostawia trochę do życzenia a nowoczesne matryce nie mają tendencji do maskowania tych niedoskonałości. A propos pamiętacie jeszcze takie urządzenia jak video na taśmy VHS? :lol: To był wynalazek (rarytas) w czasach kiedy PAL przeżywał swój rozkwit...
Razorek
Dodano
18.01.2011 23:11:24
Drzewa nie wchodzą w grę - za wysoko mieszkam :) Czyli generalnie mozna uznać że wszystko co mnie trapiło to jest na zasadzie "ten typ tak ma" a nie "jakieś uszkodzenie sprzętowe/do kitu instalacja zestawu" i nie pozostaje mi niec innego jak tylko sie przyzwyczaić do tego. Dzieki za wszelkie informacje :)
Żółty
Dodano
16.01.2011 20:11:55
  • XanTyp 16.01.2011 23:33:33

    [quote=Żółty]Drzewa nie wchodzą w grę - za wysoko mieszkam :)[/quote]Posadź drzewko na balkonie :mryellow: Tak się zastanawiam, czy aby "pływanie" obrazu nie miało czegoś wspólnego z częstotliwością odświeżania?

Jakość sygnału to zależy od Twojej anteny satelitarnej (wielkości talerza i położenia - czy nic nie stoi na drodze sygnałowi z satelity np. drzewa itp) i raczej nie ma szans żeby osiągnąć wartość na poziomie 100%. 50, 60 i więcej jest wystarczająco. Oczywiście na tą wartość mają wpływ warunki pogodowe. Jakość sygnału nie odbija się drastycznie na jakości obrazu. Jest to zauważalne jak masz na prawdę słaby sygnał (np. podczas burzy jak naleci wody na konwerter). Jak oglądasz TV tylko z dekodera to można ustawić auto dopasowywanie obrazu, ale jak przejdziesz na zwykłą TV żeby np. Polsat sobie pooglądać to wtedy może nie nadążać i skakać z obrazem (bynajmniej u mnie tak jest). Uwierz mi że do pływania idzie się przyzwyczaić. W dodatku jak masz 40" musisz siedzieć w odpowiedniej odległości. Im dalej tym skutki pływania, wyróżniania się pojedynczych pikseli są mniej dokuczliwe.
Razorek
Dodano
16.01.2011 15:15:38
Dzięki za odpowiedz :) Menu TV studiowałem - dziwne rzeczy sie działy z obrazem na róznych kanałach jak właczyłem dopasowanie :D Ale przymierze sie raz jeszcze do tych ustawień. Rozdzielczość z dekodera przecwiczyłem - wyklikałem 1080. Jakość sygnału nie ma nic do rzeczy ? Bo jak się tak przyglądałem w tym dekoderze na diagnostyke i poziom jakości sygnału to raz mi pokazuje od 50% do ponad 90% - nie wiem czy za slabo ustawiłem/przymocowałem antene czy warunki pogodowe mają aż taki wpływ na ta jakość ... Z tym pływaniem to mowisz że pora sie przystosować do nowych technologii w których "panta rhei" ? :lol:
Żółty
Dodano
13.01.2011 23:08:14
Efekt pływania jest wynikiem przejścia z CRT na LCD oraz tego że kanały nie nadające w HD w ten sposób pokazują swoją stratę na jakości. Jak trochę pooglądasz w ten sposób to się do tego przyzwyczaisz. Sprawdź czy z dekodera na pewno wychodzi obraz o najwyższej rozdzielczości, bo to może być też przyczyną niżeszj jakości oraz tego że obraz na HD nie jest rozciągnięty cały ekran. Jednakże z tego co u siebie zaobserwowałem to czasami konkretny kanał telewizyjny (często TVN HD) nadaje w w niższej rozdzielczości niż 1080i i to jest przyczyną że masz nierozciągnięty obraz. Przestudiuj menu telewizora o tam też powinno być coś w stylu dopasowania obrazu (Ja man na. Sharpa i jest to przycisk umieszczony pod klapką w pilocie).
Razorek
Dodano
13.01.2011 22:45:42
Żółty
Dodano:
13.01.2011 21:16:37
Komentarzy:
5
Strona 1 / 1