System nie widzi karty graficznej, BIOS widzi

Witam, Specyfikacja komputera: Athlon x64 2x3,2GHz 2GB RAM 800MHz [b]Gigabyte GA-M56S-S3[/b] [b]GeForce 8800GT 1GB[/b] [b]Windows XP Professional SP3[/b] Zaczęło się w sumie niewinnie, jak zawsze. Nierzadko robię format, ostatnimi czasy miałem lekko zanieczyszczony system więc postanowiłem jak to mam w zwyczaju przeinstalować system. Format się udał, po instalacji systemu przystąpiłem do instalacji sterowników. Na pierwszy ogień poszły te od płyty głównej, następnie - w związku z małą płynnością obrazu - zabrałem się za stery od nVidii oznaczone numerkiem 197.45. Niestety, wystąpił błąd i moim oczom ukazał się taki oto komunikat: http://i41.tinypic.com/28qymie.jpg Niezrażony sięgnąłem po starsze sterowniki, 195.62 - z tym samym efektem niestety. Analizując błąd instalatora, udałem się do Menedżera Urządzeń, gdzie oprócz braku karty graficznej ujrzałem to: http://i39.tinypic.com/21m5efp.jpg Kartę wyjąłem, podpiąłem raz jeszcze, jest ona widziana przez komputer w BIOSie oraz w Evereście: http://i39.tinypic.com/2emda3r.jpg Jednak w systemie nadal jej nie ma i nie mogę zainstalować sterowników, co zmusza mnie do strasznego wysiłku w przeglądaniu chociażby stron internetowych (falowanie). We właściwościach ekranu wygląda to również niezbyt ciekawie: http://i42.tinypic.com/9g8oap.jpg Biorąc pod uwagę złowieszczy komunikat z Menedżera Urządzeń postanowiłem sprawdzić slot PCI-E na płycie głównej, jest sprawny. Podpiąłem również testowo kartę do innego komputera - też jest sprawna. Wniosek jest jeden - wina leży po stronie systemu, pytanie tylko jak to rozwiązać? Od rana siedzę i przeszukuję całą sieć, ale do niczego sensownego nie doszedłem. Kartę mi w jakiś sposób wykrywa, bo nie mam czarnego ekranu jak większość ludzi z podobnym problemem, mogę ustawić rozdzielczość 1280x1024x32bpp bez większego problemu. Nie mogę jednak zainstalować najnowszych sterowników przez co występuje ten irytujący efekt falowania i opóźnienia przy przeglądaniu stron internetowych. O graniu w jakiekolwiek gry nie wspominając, ale to najmniejszy w tej chwili problem. Podsumowując: karta sprawna, płyta sprawna, zasilacz sprawny, trzyma mi już tą kartę przez 2 lata w tym samym konfigu i nic się nigdy takiego nie działo. Do tego dodatkowo jestem świeżutko po formacie. Pomożecie? :-k Aha, bonusowo w Evereście zobaczyć można, że taktowania są niższe od defaultowych - dlaczego? Nie kręciłem nigdy nic w tej karcie. :rolleyes:

Odpowiedzi: 3

Dzięki za pomoc, problemem jednak okazała się druga karta sieciowa. Po jej odpięciu problem ustąpił. Temat do zamknięcia
inz
Dodano
09.05.2010 11:56:49
inz - wejdź w ten zasób i ustaw zasoby ręcznie. Jeśli się nie uda - to wywal WSZYSTKO co się da z poziomu Menadżera Urządzeń, zrestartuj komputer, wejdź do BIOSu i przestaw na Enabled opcję Clear DMI Data (czy coś w tym stylu), zapisz i pozwól systemowi na nowo odkryć urządzenia. Jeśli nie pomoże - to wróć i podaj dokładnie z jakimi zasobami występuje konflikt (czy chodzi o zakres pamięci, przerwania czy jeszcze co innego).
Veers
Dodano
09.05.2010 10:55:07
Spróbuj może odwrotnego rozwiązania i poszukaj kogoś, u kogo mógłbyś sprawdzić fizyczną sprawność karty. Może się zepsuła? Tak zwyczajnie?
XanTyp
Dodano
09.05.2010 01:23:53
  • inz 09.05.2010 02:18:30

    [quote=XanTyp]Spróbuj może odwrotnego rozwiązania i poszukaj kogoś, u kogo mógłbyś sprawdzić fizyczną sprawność karty. Może się zepsuła? Tak zwyczajnie?[/quote] Sprawdzone, karta OK. Doszedłem natomiast do informacji z czym gryzie się mostek PCI. Otóż ma on problemy z zasobami płyty głównej. Szukam sterowników do niej, mimo, że instalowałem je po formacie jako pierwsze (może stały się jakieś wadliwe/nieaktualne?). Jak można zmienić zasoby dla jednej rzeczy jednocześnie pozostawiając je dla drugiej? Mam na myśli przeniesienie zasobów tego mostka PCI na jakieś inne miejsca a zasoby płyty głównej zostawiłbym w spokoju, da się tak?

inz
Dodano:
08.05.2010 21:53:54
Komentarzy:
3
Strona 1 / 1