Strasznie słaby zasięg 802.11n

Witam! Chcialem połączyć 2 komputery w domu przy pomocy sieci bezprzewodowej. Komputery dzieli sufit i sciana w linii prostej - to jest łącznie max 8m. Dom ma dość grube ściany troche ponad 30cm. Mimo wszystko sądziłem, że standard 802.11n, który ma w założeniach 100m w budynku sobie poradzi, a tu lipa... :( Kupilem adaptery Intellinet WiFi karta USB 2.0 802.11n 150 Mb/s 1T1R i próbowalem zarówno połączenia ad hoc jak i z komputerem jako access point. Przy pierwszym programik wskazuje, że sygnał wynosi 20%, przy drugim 10-15%. I jakoś mi sie nie chce w to wierzyc aby takie zaklocenia byly. Może coś źle ustawilem? Kombinowalem z tym programikiem co jest dołączony... może są tam jakieś opcje których nie zauważyłem a mogłyby poprawić zasięg. Nie znajduje żadnych innych sieci poza moja, wiec raczej zakłocenia od sąsiadów odpadają. Przy pomocy Windowsa próbowalem się połaczyć, ale caly czas wykrywa szybkosc 54mb (o wlasnie.. wie ktoś jak to zmienić aby wykrywalo 150mb?) i zasieg sie nie poprawia. Może to też jest wina, że ten drugi komputer jest stary (duron 700mhz, 256ddr)? Początkowo, tez myslalem, że to przez bezprzedowodowa klawiature (też 2,4Ghz) ale to w ogole nei wplywa (mozna nawet powiedzieć, że mit o zaklocaniu sieci przez klawiature obalony:) ) A jeśli sprawdzi się najgorszy wariant, to co radzicie zrobić: kupić router (i tak byl w planie, alel poki co internet mial być udostępniany z jednego kompa, ale troche brak funduszy), czy te adaptery są na tyle slabe ze i router nie pomoze i lepiej je sprzedać i kupic nowe, tym razem moze jakieś sprawdzone? Prosze o pomoc bo juz siedze nad tym 3 dzien i nie daje to mi spokoju... :(

Odpowiedzi: 3

Dzięki wielkie Kurcze to niepotrzebnie kupiłem to w standardzie 802.11n, bo routery w tym standardzie są teraz strasznie drogie. W ogóle wybrałem te adaptery, aby było taniej niż przewód. A tu jednak wyjdzie znacznie drożej ;/ Chyba sprzedam te adaptery, bo 200zł za router - trochę mi kasy szkoda :(. Jak ktoś jest chętny do kupienia to proszę pisać na maila (martin13@o2.pl).
martin13
Dodano
25.02.2009 18:12:57
Pozwolę sobie na małą dygresję. Często gęsto przesyłamy sobie z chłopakami różne filmidła na komórki - w pracy. A pracujemy na halach, które są dość duże i porozdzielane murami tak grubymi jak starymi... Blutki działają nam bez komplikacji nawet i w odległościach daleko większych niż 15 metrów. Co zaś do routera - mam Edimaxa i robiłem test połączenia od laptopa kumpla, który mieszka w mojej klatce na parterze. Ja na 3-im piętrze. Zasięg był na 2 do 4 kresek - z pięciu. No i kilka warstw betonu nas rozdziela. Poza tym - sam wykrywam na lapku matuli trzy inne sieci i sygnały też bywają podobne.
XanTyp
Dodano
21.02.2009 23:25:26
  • Ukey 22.02.2009 00:43:47

    [quote=XanTyp]Pozwolę sobie na małą dygresję. Często gęsto przesyłamy sobie z chłopakami różne filmidła na komórki - w pracy. A pracujemy na halach, które są dość duże i porozdzielane murami tak grubymi jak starymi... Blutki działają nam bez komplikacji nawet i w odległościach daleko większych niż 15 metrów. Co zaś do routera - mam Edimaxa i robiłem test połączenia od laptopa kumpla, który mieszka w mojej klatce na parterze. Ja na 3-im piętrze. Zasięg był na 2 do 4 kresek - z pięciu. No i kilka warstw betonu nas rozdziela. Poza tym - sam wykrywam na lapku matuli trzy inne sieci i sygnały też bywają podobne.[/quote] Zasieg moze sie zmieniac jesli dochodzi to zamknietych pomieszczen itp.. zalezy od konstrukcji i od pogody!!(tak tak nie bajka) Jesli chodzi o router to wszystko zalezy od anten jakie ma. Do mojego linksysa jest pelno modow (mozna wykonac samemu w kuchni) ktore poprawiaja zasieg "nadawania". Jednak wracajac to serio polecam Linksys WRT54GL (nie mylic z WRT54G!!!!!!) . I jesli chodzi o moc nadawania to np umnie w domu (rodzinne miasto) spokojnie oddale sie od domu na jakies 40-50m i mam spokojnie 5 kresek (ostatnie pietro czy przed blokiem) , ale jesli chodzi o kamienice (inne miasto w ktorym studiuje) to juz sprawa ma sie calkiem inaczej. Wszystko zalezy od tego co zostalo uzyte do budowy domu. Wracajac ostatecznie do tematu rozwiazaniem Twojego problemu bedzie zakup routera.

100m ;] hehehe dobre :P BlueToth tez podobno ma 100m. jednak oddal sie na 10-15m i juz zrywa polaczenie :P Rozwiazaniem oczywiscie bedzie router (polecam Linksys WRT54 GL ) Co do tego ze masz 54mb/s to jest to normalne zachowanie. KArty sieciowe maja do 54mb/s wiecej nie wyciagna. Slaby zasieg jest spowodowany tym ze jest to wlasnie dzielenie lacza (max 100m. ale praktyka mowi co innego..) Jak juz wspomnialem rozwiazaniem bedzie router (model ktory podalem np. zainteresowani beda wiedziecczemu:P) A na potwierdznie tego ze 54mb/s to max daje Ci screena z mojego lapka + router Linksys WRT54G v7.2(;/) [URL=http://img4.imageshack.us/my.php?image=siec.jpg][IMG]http://img4.imageshack.us/img4/6921/siec.th.jpg[/IMG][/URL] Dodam ze router jest z hymm 2m. obok mnie. jednak gdy pojde do innego pokoju (max 5metrow. a jest to stara kamienica wiec sciany gruuupe) to zasieg spada o 1 kreske
Ukey
Dodano
21.02.2009 16:39:58
martin13
Dodano:
21.02.2009 14:46:10
Komentarzy:
3
Strona 1 / 1