Stałe łącze i WiFi

Mam stały internet od osiedlowego dostawcy, do niedawna miałem jeden komputer więc problemu nie było. Nie dawno kupiłem sobie laptopa z Vistą Home Premium PL. Problem jest otóż taki, że chciałbym ten internet rozdzielić pomiedzy laptopem i komputerem stacjonarnym poprzez sieć bezprzewodową, ale zależy mi, aby internet był na każdym z komputerów niezależnie od drugiego. Z tego co wiem potrzebny mi jest router WiFi, ale tu zainstniało pytanie czy nie będę musiał wykupywać dodatkowego numeru IP, jaki router wybrać, jak podzielić łącze na dwa o równej prędkosći, no i jak dokonać podziału między systemami Windows XP Professional oraz Windows Vista Home Premium.

Odpowiedzi: 2

jeśli chodzi o routery to proponuję np. Linksys WRT54GL v1.1 można wgrać softa alternatywnego np. Tomato, niecałe 200zł i dużo radości :lol:
memek
Dodano
09.04.2008 22:23:02
Ad.1 Wszystko zależy od umowy jaką zawarłeś z dostawcą oraz tego czy i jakie zastosował on zabezpieczenia przed rozdzielaniem sygnału na wiele komputerów. W przypadku gdy w umowie nie ma nic nt. restrykcji odnośnie rozdzielania to i zabezpieczeń nie będzie zapewne. Wówczas sprawę załatwi funkcja zaimplementowana w routerze pod nazwą klonowanie adresu MAC [ang. MAC address cloning]. W przypadku pojawienia się zabezpieczenia u dostawcy w związku z klauzulą w umowie [najczęściej jest to związane z licznikiem TTL, którego wartość się obniża po przejściu przez router], rozdzielenie sygnału może być niemożliwe lub możliwe, tyle że admin najprawdopodobniej monitoruje łącza i na podstawie tegoż monitoringu może wykazać, że bez jego zgody dzielisz łącze i odetnie Ci Net. Wówczas pozostanie Ci się ukorzyć i wykupić za dodatkową kasę dodatkowe Ip lub możliwośc podzielenia łacza na jednym IP. Jest oczywiście mozliwość oszukania admina, ale ponieważ nie jest to legalne nie będę o tym pisał. Poza tym to admin jest zwykle tym mądrzejszym, więc i tak nie ryzykowałbym na Twoim miejscu. Ad2. Podział łącza, albo jest funkcją wbudowaną w niektóre modele routerów, albo można ściągnąć darmowy soft do dzielenia łącza z Netu, bywa też na płytkach dołączonych do czasopism o tematyce informatycznej lub wykupić komercyjny. Łącza nie dzieli się między systemy tylko między komputery - to tak a propos ostatniego sformułowania.
Endrju
Dodano
07.04.2008 12:50:26
Bonio
Dodano:
04.04.2008 18:49:52
Komentarzy:
2
Strona 1 / 1