Spowolnienie komputera - Hardware..

Witam. Sprobuje krotko i wyraznie :) Moj komputer strasznie zwolnil :( Testowalem dysk, procesor i ram. Testy zakonczone sukcesem. Pamiec odpowiada za uruchamianie sie programow jak i systemu. Po zalogowaniu do systemu czekam ok. 6-7 minut az wszystko sie uruchomi a duzo w autostarcie nie mam: 1. Daemon 2. Messenger Live 3. BlueTooth 4. Antivirus 5. Winamp Po korzystaniu z PC ok. 10 min moge powiedziec ze sie on "rozpedza" Ostatni program jaki sie laduje przy autostarcie to Messenger Live, jest to oznaka ze moge korzystac z PC. Dzis wlaczam film RMVB i sie tnie, na innych chodzi dobrze. (AVI etc.) Problem w tym ze to nie wina systemu. Komputer chodzil szybko i wydajnie az nagle zwolnil. Przeinstalowanie systemu nie pomoglo wiec jestem pewien ze to wina sprzetu. Probowalem rowniez innego dysku i to samo. Boje sie wylaczac komputer by nie czekac tak dlugo na jego uruchomienie i prace.. Moze to wina sterownikow w co watpie. Mam nadzieje ze napisalem w dobrym dziale, jezeli nie to prosze przeniesc do "Windows XP" Prosze o pomoc. Z gory dziekuje. Male info: Procesor: Intel Core 2 Duo CPU E8400 3GhZ RAM: 1 GB DDR2 Dysk: WD 320 GB Grafika: Intel GMA 3100 256 MB DDR2 (G33/G31 Express Chipset Family)

Odpowiedzi: 12

sorrki ze dlugo mnie nie bylo, dlugie wakacje :P Ogolnie co do miernika to nie posiadam, nie dalo by sie tego jakos inaczej sprawdzic? No i mam problem z zasilaczem ostatnio wiec moze to on daje zle napiecie na plyte i z tego zle odczyty?
ViP Kolo
Dodano
06.08.2010 02:47:08
Mogę. Gdyby możliwe było działanie systemu bez obciążania procesora - to komputer powinien działać na watę cukrową. W normalnym komputerze zaś, takie obciążenie CPU występuje dopiero po przejściu w stan głębokiego czuwania.
Veers
Dodano
08.06.2010 11:19:20
No ok jutro rozbiore wszystko przeczyszcze i zobacze jak tam sprawa wyglada. Mozesz wyjasnic lepiej "...to mrzonka przy wlaczonym systemie..." ?
ViP Kolo
Dodano
08.06.2010 00:43:38
Zdecydowanie jest coś nie tak - tylko nie wiem czy z pomiarem (czujniki na płycie jednak trochę przekłamują a i SpeedFan potrafi dowalić od siebie (-62 C) ) - ALE nie na tyle by dawać wyniki : +3,3V: 1,82V -12V: 10,72V -5V: 1,63V To nie są normalne wartości - ale by to sprawdzić - trzeba zabawić się miernikiem ... i termometrem. Co do Vcore - to od dość dawna słyszę że niektóre programy podają Vcore1 i Vcore2 - ale to nieporozumienie. Nie da się w procesorze dwurdzeniowym ustawić napięć osobno dla każdego z rdzeni. Natomiast specyfikacja Intela przewiduje zakres napięć Vcc (0,85-1,365V) oraz Vtt (1,045-1,26V a i to chyba uzależnione trochę było od płyty głównej - dla chipsetów serii 3 górna granica byłą na pewno niższa). Wniosek: podtrzymuję swoją diagnozę z małym uogólnieniem COŚ ci się tam jednak przegrzewa. PS. Użycie CPU 0% - to mrzonka przy włączonym systemie ...
Veers
Dodano
08.06.2010 00:33:30
OK, popatrze pozniej co do tych pinow no a w BIOS'ie nic nie mam :( Pewnie dlatego ze to wersja SLIM. W Menadżerze Zadań wszystko jest spokojnie tylko proces bezczynnosci skacze z gory na dol. przy uzywaniu komputera czasem sie zwiesi na chwilke lub chodzi wolniej ale menadzer zadan wyglada spokojnie.. Pamiec dostepna, procek na 0 % Wszystko wyglada dobrze a nie jest :/ W SpeedFan'ie patrze sobie na napiecia etc. i nie wiem czy tak powinno byc, mowiles zebym dal spokoj ale sprawdz. [quote] [b]Temperatury[/b] Fan1: 1324 RPM Fan2: 0 RPM Fan3: 0 RPM Fan4: 0 RPM Fan5: 0 RPM Temp1: 17 C Temp2: 43 C Temp3: -62 C (czemu jest na minusie ??) HD0: 39 C Core1: 38 C Core2: 38 C [b]Napiecia:[/b] Vcore1: 1,06V (Jezeli Vcore oznacza moj procesor i 1/2 to rdzenie bo mam 2 to czemu napiecia sie roznia ?) Vcore2: 2,99V +3,3V: 1,82V +5V: 5,03V +12V: 12,03V -12V: 10,72V -5V: 1,63V +5V: 5,00V Vbat: 3,82V [/quote] Co o tym myslisz ? Mi sie wydaje ze cos jest nie tak, z reszta nie wiem jak na to patrzec.
ViP Kolo
Dodano
08.06.2010 00:07:47
W wielu instrukcjach piszą o zworkach - tymczasem okazuje się że zamiast zworki - na płycie są tylko oznaczone punkty styku do wlutowania pinów... U mnie w instrukcji piszą o zworce - a zamiast niej .... jest elegancki podświetlony przycisk tuż przy tylnych portach eSATA ... Co do FSB i podkręcania - wejdź do BIOSu i popatrz. Już od czasów SLOT1 takie rzeczy ustawia się w BIOSie. Co do podkręcania zaś - to jest obudowa Slim - w najlepszym układzie uzyskasz krótkotrwały wzrost (do momentu zadziałania ITD). Lepiej sprawdź w Menadżerze Zadań - jakie proces (procesy) zabierają najwięcej pamięci / czasu procesora. Piszesz że nie wyłączasz od dłuższego czasu komputera - fajnie - ale trzeba było ten czas spożytkować - np. odpalając monitory wydajności itp.
Veers
Dodano
07.06.2010 19:40:25
W dokumentacji jest napisane cos jak: przyklad: [quote] ..aby zrestartowac ustawienia CMOS nalezy wyciagnac zworke.. [/quote] I zdjecie MOB'a z miejscem znajdowania sie zworki.. Smieszne ale na mojej plycie nie ma ani jednej.. ok przepraszam za te sterowniki, i mniejsza o ta obudowe, nie wazne. Winampa w autostarcie juz nie mam i innych nie potrzebnych rzeczy. Dalej to samo. W starym PC mialem mozliwosc zmiany FSB etc. po tym pamietam bylo szybciej. Jak myslicie da rade podkrecic jakos tego?
ViP Kolo
Dodano
07.06.2010 18:51:06
Jeśli jesteś elektronikiem, z napięciami poradzisz sobie, bawiąc się miernikiem i czytając dane z opisu mobo. Jeśli nie jesteś, oddaj to w ręce fachowca. A co do startu systemu: przeglądałeś usługi? Jeśli nie, znajdziesz je w Menu Start -> Uruchom -> msconfig-> zakładka: Usługi. Może doszła jakaś, która tak spowalnia inne procesy.
XanTyp
Dodano
07.06.2010 02:49:41
Ogolnie mam komputer OEM. Lenovo ThinkCentre 9704-75G (ciezko znalezc do niego sterowniki, lub np. dokladne zdjecie tego modelu co ja mam) Dodam ze komputer nie jest stary, teraz bedzie moze dokladnie rok od zakupu. Chcialbym wymienic chetnie plyte glowna i grafike ale nie wiem jak nazwac i gdzie dostac takiego rozmiaru podzespoly. Z czasem zmienie go na normalnego PC :P Ale teraz powroce bardziej do tematu Hmm, komputer jest czysciutki :) A co do ramu to moze wiecej i by sie przydalo, ale wszystko bylo wczesniej okej. Moze zasilacz? Moze cos z napieciami jest? Ale jak to sprawdzic i wykryc ? Moze sie myle to poprawcie.
ViP Kolo
Dodano
07.06.2010 01:25:28
  • Veers 07.06.2010 11:24:53

    [quote=ViP Kolo] Lenovo ThinkCentre 9704-75G (ciezko znalezc do niego sterowniki, lub np. dokladne zdjecie tego modelu co ja mam)....[/quote] Lenistwo rodem z pierwszej ligii :rolleyes: [url=http://www-307.ibm.com/pc/support/site.wss/product.do?template=/product.do?template=%2Fproductpage%2Flandingpages%2FproductPageLandingPage.vm&sitestyle=lenovo&brandind=11&familyind=409099&machineind=409150&modelind=441971&partnumberind=0&subcategoryind=0&doctypeind=9&doccategoryind=0&operatingsystemind=121210&validate=true]sterowniki [/url] [url=http://www-307.ibm.com/pc/support/site.wss/product.do?subcategoryind=0&familyind=409099&brandind=11&doccategoryind=0&modelind=441971&doctypeind=8&validate=true&partnumberind=0&sitestyle=lenovo&template=%2Fproductpage%2Flandingpages%2FproductPageLandingPage.vm&operatingsystemind=121210&machineind=409150]instrukcje (w tym sposób wymiany FRU oraz schematy obudowy)[/url] Całość zajęła mi minutę - łącznie z napisaniem tego tekstu - więc nie pisz takich bzdur jak powyżej. [quote=ViP Kolo]Chcialbym wymienic chetnie plyte glowna i grafike ale nie wiem jak nazwac i gdzie dostac takiego rozmiaru podzespoly. Z czasem zmienie go na normalnego PC [/quote] A teraz jest "nienormalny". :rolleyes: Napiszę wprost: daruj sobie. Do tej obudowy, i tego zasilacza - nic innego (lepszego) nie dopasujesz. Możesz poszukać karty graficznej "low profile" - ale to na niewiele się zda. Wracając zaś do tematu: coś mi się zdaje że CPU ci się przegrzewa.

  • ViP Kolo 07.06.2010 17:13:04

    [quote=Veers][quote=ViP Kolo] Lenovo ThinkCentre 9704-75G (ciezko znalezc do niego sterowniki, lub np. dokladne zdjecie tego modelu co ja mam)....[/quote] Lenistwo rodem z pierwszej ligii :rolleyes: [url=http://www-307.ibm.com/pc/support/site.wss/product.do?template=/product.do?template=%2Fproductpage%2Flandingpages%2FproductPageLandingPage.vm&sitestyle=lenovo&brandind=11&familyind=409099&machineind=409150&modelind=441971&partnumberind=0&subcategoryind=0&doctypeind=9&doccategoryind=0&operatingsystemind=121210&validate=true]sterowniki [/url] [url=http://www-307.ibm.com/pc/support/site.wss/product.do?subcategoryind=0&familyind=409099&brandind=11&doccategoryind=0&modelind=441971&doctypeind=8&validate=true&partnumberind=0&sitestyle=lenovo&template=%2Fproductpage%2Flandingpages%2FproductPageLandingPage.vm&operatingsystemind=121210&machineind=409150]instrukcje (w tym sposób wymiany FRU oraz schematy obudowy)[/url] Całość zajęła mi minutę - łącznie z napisaniem tego tekstu - więc nie pisz takich bzdur jak powyżej. [quote=ViP Kolo]Chcialbym wymienic chetnie plyte glowna i grafike ale nie wiem jak nazwac i gdzie dostac takiego rozmiaru podzespoly. Z czasem zmienie go na normalnego PC [/quote] A teraz jest "nienormalny". :rolleyes: Napiszę wprost: daruj sobie. Do tej obudowy, i tego zasilacza - nic innego (lepszego) nie dopasujesz. Możesz poszukać karty graficznej "low profile" - ale to na niewiele się zda. Wracając zaś do tematu: coś mi się zdaje że CPU ci się przegrzewa.[/quote] Bzdura jest obczernianie mnie o lenistwo. Lenistwo lenistwem ale to nie do mnie, bo te linki co mi podales to sam o tym wiem i znalezienie tego zajelo mi 10 sekund. W moim poscie chodzilo mi o to ze nawet model mojego PC na stronie producenta rozni sie wygladem od tego co ja mam. Lekko ale sie rozni. Zebys nie dochodzil zbyt gleboko w ten post to rozni sie tylko pozycja guzika ON/OFF i portow USB. Ale zawsze cos a ja lubie byc dokladny. Wracajac do zrodla tematu i twojej odpowiedzi to temperatura procesora wynosi 39-40 stopni przy normalnej pracy. PC jest wlaczony juz moze 3-4 dni specjalnie by sprawdzic jego kondycje.

  • Veers 07.06.2010 17:57:02

    [quote=ViP Kolo]... Bzdura jest obczernianie mnie o lenistwo. Lenistwo lenistwem ale to nie do mnie, bo te linki co mi podales to sam o tym wiem i znalezienie tego zajelo mi 10 sekund.[/quote] To czemu piszesz bzdury, że niby [quote]... ciezko znalezc do niego sterowniki ...[/quote] [quote=ViP Kolo]Zebys nie dochodzil zbyt gleboko w ten post to rozni sie tylko pozycja guzika ON/OFF i portow USB. Ale zawsze cos a ja lubie byc dokladny.[/quote] Nooo - dziękuję że to opisałeś, bo to są niezwykle istotne rzeczy dla istoty problemu :rolleyes: [quote=ViP Kolo]Wracajac do zrodla tematu i twojej odpowiedzi to temperatura procesora wynosi 39-40 stopni przy normalnej pracy. [/quote] Ok. To wyłącz te pierdoły co masz w auto starcie (zacznij od Winampa) - i opisz czy jest zmiana. (względnie wykonaj czysty rozruch).

No to może przyczyna leży w "zarośnięciu" kurzem sprzętu? Spada wydajność wiatraku/wiatraków - i stąd bierze się zwolnienie wydajności, co może przełożyć się na sprawność systemu. Jeden giga pamięci to też niezbyt zadowalająca ilość. Może czas dołożyć drugą kość lub wymienić na pojemniejszą?
XanTyp
Dodano
06.06.2010 02:07:05
Przepraszam za zwleke, nie mialem dostepu do internetu przez te dni. Przetestowalem tak jak napisales, i brak problemow z pamiecia. Dodam ze problem zaczal sie prawdopodobnie od czasu gdy padl mi dysk. Kupilem nowy i wszystko dziala ale wolno, testowalem na innych 2 dyskach i tak samo.
ViP Kolo
Dodano
05.06.2010 20:26:32
Usuń wszystkie zbędne śmieci z autostartu. Użyj Bootvisa do przeprowadzenia optymalizacji powyższego. Opis znajdziesz w szukajce. W kwestii sprzętu: Do testu pamięci sugeruję [url=http://www.dobreprogramy.pl/Memtest,Program,Windows,12492.html]Memtest86+[/url]. Do dysku - odpowiednie narzędzie ze strony producenta.
XanTyp
Dodano
25.05.2010 14:27:06
ViP Kolo
Dodano:
25.05.2010 02:19:35
Komentarzy:
12
Strona 1 / 1