Serwer na xp profesional, czy to się sprawdzi?

Witam, chcę postawić własny serwer www, ftp i poczty. Nie do testowania własnych stron, czy tylko dla znajomych, ale ma być ogólnodostępny, stronki będą dość wysoko stać w googlach, więc spodziewam się, że troche odwiedzin będzie, zapewne znajdą się też ludzie z pod czarnego kapelusza. Moje pytanie brzmi więc: Czy windows xp profesional może być na tyle bezpieczny aby nadawał się na ogólno dostępny serwer? Co do stabilności, wytykanej ikspekowi, to ja akurat się do niej przekonałem po kilku latach pracy na tym osie; tylko ze względu na zarządzanie ramem należało by czasem uruchomić ponownie, bo przy dłuższym czasie pracy może zacząć wariować :-k, tak więc interesuje mnie tylko bezpieczeństwo. Ze względu na to, że będzie to słaby komputer (celeron 300mhz, 128mb ramu, ew. dokupie) wolałbym zrezygnować z antywirusa i firewalla, bo bez nich system ciągnie nawet na takiej maszynie. Moja recepta na nie wiem czy na bezpieczny system: - oczywiście oryginał, instalowany całkiem bezpiecznie, czyli wcześniej format, fixmbr i wyciągnięcie wtyczki od sieci - wgranie sp2 i wszystkich poprawek z autopatchera - aktualizacje automatyczne i firewall systemowy oczywiście działają - zamknięcię niektórych portów programem windows worms doors cleaner poza 445 bo komputer będzie udostępniał połączenie - wyłączenie wszystkich usług, które nie będą niezbędne do pracy serwera - odinstalowanie niepotrzebnych programów typu wmp, ie, winmsg itd. - praca na koncie ograniczonym - skomplikowane hasła do systemu, na administratora oczywiście również, swoją drogą, naprawdę nie moge zrozumieć, czemu microsoft, nie wymusił wprowadzenia tego hasła - do tego oczywiście rozwaga; komputer nie będzie używany w ogóle do innych celów niż jego przeznaczenie, więc nie ma opcji, aby ktoś na nim pobrał i odpalił jakiegoś exeka serwer będzie się składał z apache + php + mysql, wszystko na bieżąco aktualizowane i odpowiednio skonfigurowane. Więc moje pytanie do ludzi co się znają na tym systemie, czy bezpieczeństwo będzie wystarczające? Jeśli nie to mogę i na linuksie, zainstalować system, postawić serwer, w jakiś tam sposób zabezpieczyć bym potrafił, ale w xp czuje się pewnie, bo na ogół wiem co robić jak z systemem zacznie "się coś dziać", w linuksie mam nie za duże doświadczenia, a te wyniesione raczej z desktopowych dystrybucji. Mam nadzieję, że uzyskam tu poważne opinie

Odpowiedzi: 4

Systemu.
wojtt
Dodano
10.04.2008 20:43:27
hmm nie wiedziałem o tym, to ograniczenie systemu, czy tylko IIS? Bo stawiam na apache. Ale pewnie będzie trzeba dobrą książkę do slacka kupić, bo jak już stawiać na linuksie to poznać od głębi. Dzięki za wypowiedzi
cax75
Dodano
08.04.2008 21:42:53
Piszesz, że strony będą wysoko w Google i spodziewasz się sporo odwiedzin, tzn ile? Co z ograniczeniem 10 jednoczesnych połączeń przychodzących w Windows XP ?
wojtt
Dodano
08.04.2008 19:27:22
Gdyby XP miał pracować jako serwer, to po co Microsoft by stworzył Windows Server? Tymbardziej w Twoim przypadku gdy strony i cała reszta mają być raczej "bardziej" dostępne niz w sieci lokalnej. Osobiście odradzam ten pomysł.
SDR
Dodano
08.04.2008 19:25:04
cax75
Dodano:
07.04.2008 22:57:21
Komentarzy:
4
Strona 1 / 1