SATA - Nie widac w biosie

Witam. Wczoraj odczepilem moj dysk SATA Seagate 160 GB poszedlem do znajomego by mi wrzucil zdjecia. Po powrocie do domu podlaczam dysk i widze ze system uruchamia sie bardzo dlugo, ale nie widze dysku w systemie :( Patrze w menadzer urzadzen i jest informacja przy sterowniku od SATA *nie mozna uruchomic tego urzadzenia* patrze w BIOS, nie widac go wcale, jestem pewien ze nigdzie nie stuknalem dyskiem ani nic. Poszedlem kupic nowe kable (zasilajacy i tasme), ale nie pomoglo. Kupilem nowy dysk do laptopa (akurat wczoraj), wiec sprawdzilem na PC i tez go nie widzi. Na laptopie chodzi normalnie. Nie wiem co sie stalo, gdy odlacze moj SATA i zostane przy zwyklym ATA, zauwazylem zawieszenia systemu przy 5% uzycia procesora. (tylko ja korzystam z komputera, nigdy mi sie jeszcze nie zawiesil). Czy to plyta glowna padla czy cos innego? Mozna to jakos sprawdzic i naprawic? Prosze o szybka pomoc, z gory dzieki i pozdrawiam! [Konfiguracja] Plyta glowna: ASRock K7V4A Pro Procesor: AMD Sempron 2300 Pamiec: Kingston 2x512 MB DDR PC400 Grafika: Gigabyte Nvidia GeForce 9200 256 MB DDR2 Dysk: SATA Seagate Barracuda 7200 160 GB (ST3160815AS)

Odpowiedzi: 8

Skrót się zgadza. Zatem miernik w dłoń, schemat płyty głównej w drugą i do dzieła.
XanTyp
Dodano
22.04.2009 00:01:25
Zaniesienie kompa do serwisu/punktu napraw? Chyba, że jesteś na tyle oblatany w sprawdzaniu mobo, że sam sobie z tym poradzisz... ale wtedy Twoje ostatnie pytanie nie miało by sensu.
XanTyp
Dodano
21.04.2009 16:56:17
  • ViP Kolo 21.04.2009 19:16:19

    [quote=XanTyp]Zaniesienie kompa do serwisu/punktu napraw?[/quote] chetnie bym go zaniosl do serwisu, ale najwczesniej w polsce bede moze za 2 miesiace, a tu gdzie jestem nie stety nie ma takich punktow jak Logos lub Vobis, a jak jest to z pewnoscia naprawa byla by drozsza niz sam komputer, samo spojrzenie do srodka moze polowe ceny.. Wiec szukam rozwiazania problemu tutaj :) [quote=XanTyp]Chyba, że jesteś na tyle oblatany w sprawdzaniu mobo[/quote] Mobo? Czyli jest mozliwosc sprawdzenia samemu, macie jakies wieksze informacje na ten temat? Dzieki za cierpliwosc i pomoc :) EDIT MoBo - Skrot od MotherBoard czyli plyta glowna czy jak ?

Chcialbym sie jakos upewnic czy to napewno plyta zanim ja wyrzuce i kupie nowa. Nie chce wydawac pieniedzy na marne, a jak jest jakas mozliwosc naprawy to chcialbym ja znac. Macie jakis pomysl na to?
ViP Kolo
Dodano
21.04.2009 01:02:38
Płyta może paść zwyczajnie, albo z fajerwerkami (czytaj: pociągnie za sobą inne podzespoły). IMO, system nie ma wpływu na bios. Prędzej odwrotnie.
XanTyp
Dodano
21.04.2009 00:29:52
1. Czy jest jakis sposob na sprawdzenie tego? 2. Czy musze tylko czekac i zobaczyc.. 3. Czy gdy padnie, to moze zaprac za soba inne podzespoly komputera (ram etc?) 4. Moze da sie jakos to naprawic? 5. Wszystko chodzi po za odczytem dyskow SATA w BIOSie.. czyta tylko ten uszkodzony.. 6. Moze cos w systemie wplywa na BIOS ?
ViP Kolo
Dodano
20.04.2009 19:20:31
IMO płyta pada...
Ucho
Dodano
19.04.2009 19:23:03
1. Zrobilem zanim napisalem na forum :) 2. BIOS zaktualizowany moze od 1,5 roku :) 3. Podlaczany byl inny zasilacz i wystepuje ten sam problem no i watpie zeby system zawieszal sie przez zasilacz :/ 4. Dyski sprawdzane na innych komputerach. Ciekawostka: Najdziwniejsze jest to ze podlaczylem moj stary, nie dzialajacy dysk z laptopa i wykrylo go w biosie, ale nie w systemie :/ Pozyczalem dyski od znajomych i u mnie ich nie widzi nigdzie, widzi moj tylko stary niedzialajacy dysk :/ [Edit] 24 procesy aktywne, 70% pamieci wolne, Winamp leci i po 3 godzinach zwiecha. System mam na ATA (z niego korzystam), na SATA mam tez system w razie gdyby na starym ATA padl (szybka kopia danych, nie korzystam z niego na codzien) Mam tylko 2 wejscia SATA na plycie patrzylem pod kazdym i nic. Zastanawia mnie ta *Ciekawostka*, dzialajace nie czyta, a stary WD z uszkodzonymi sektorami czyta. :| Mysle ze to wina sprzetu nie softu, bo w koncu BÍOS pierwszy mowi co dziala co nie.. Ale jak dysk podlacze obojetnie jaki byle SATA to na pasku ladowania Windy jest zwiecha na 7 sekund potem idzie normalnie ale strasznie wolno.. i oczywiscir nic nie widzi..
ViP Kolo
Dodano
19.04.2009 15:44:41
1. Zrestartowac bios 2. Wymienic jesli jest mozliwosc na nowszy 3. Oczywiscie bylo sprawdzane zasilanie ?(podlacz dysk pod inny zasilacz itp) 4. Sprawdz czy na 100% dyski sa sprawne. Teraz tak nawet na ATA system sie wiesza czy jest to jakas okreslona sytuacja (uruchomienie jakiegos programu) Czy system w trybie awaryjnym (F8 podczas startu) tez sie wiesza ? System miales na ATA czy SATA ? Jesli na ATA i odlaczyles SATA to moze jest jakis blad i system wymusza szukanie tego dysku. Sprawdzic tez mozna czy nigdzie mostek nie jest nadpalony , oraz czy kondensatory sa normalne (tzn czy wygladaja normalnie) Jest duzo mozliwosci musisz wyeliminowac narazie uszkodzenia hardu a pozniej softu. Jednak wnioskuje ze moze to byc wina albo biosu albo niestety moze mobo umarla. Czy podlaczales juz pod inne wejscia SATA ? czy tylko pod to jedno?
Ukey
Dodano
19.04.2009 15:03:25
ViP Kolo
Dodano:
19.04.2009 14:31:24
Komentarzy:
8
Strona 1 / 1