sala komputerowa [pilne]

Witajcie, Mam takie pytanie jak najtaniej połączyć ze sobą 13 komputerów + dostęp do internetu. Chodzi o to że mam łącze internetowe ( powiedzmy że wychodzi ze ściany RJ45 ) do tego trzeba dobrać jakieś urządzonko żeby podzieliło mi neta na 13 komputerów ( i żeby każdy komputer z każdym widział się w sieci ) ... czym najlepiej takie cudo zrobić? Bo chyba zwykły hub nie wystarczy ? Z góry wielkie dzięki za odp. nie ukrywam że jest to bardzo pilne ... Pozdrawiam,

Odpowiedzi: 5

Dzięki za tak obszerne info ;) Wybrałem coś takiego: [SWITCH] Linksys Switch 10/100 Mbit/s 16-port - SD216 [ROUTER] Linksys BEFSX41 EtherFast Firewall Route Będzie dobrze?
–MaRciN–[PL]–
Dodano
22.02.2008 23:06:15
a jak będzie z konfigurowaniem sprzętu? osobno kabel od routera i osobno kabel od switcha? Konfiguracja zapewne w w/w sprzęcie będzie przez HyberTerminal? Później zerknę w sklepach czym dysponują i najwyżej (jakbyś mógł) zerkniesz czy taki sprzęt będzie OK.
–MaRciN–[PL]–
Dodano
22.02.2008 11:25:44
  • Endrju 22.02.2008 11:57:23

    [quote=–MaRciN–[PL]–]a jak będzie z konfigurowaniem sprzętu? osobno kabel od routera i osobno kabel od switcha? Konfiguracja zapewne w w/w sprzęcie będzie przez HyberTerminal? Później zerknę w sklepach czym dysponują i najwyżej (jakbyś mógł) zerkniesz czy taki sprzęt będzie OK.[/quote] Kablem prostym podłączysz najbliższego kompa, bądź laptopa kolejno do routera i każdego switcha. Urządzenia te konfigurują się przez przeglądarkę internetową, nie ma potrzeby ręcznego dziobania w HT. Trzeba tylko w pasku adresu wpisać IP wyczytane z manuala od poszczególnych urządzeń IP startowe, które notabene wskazane i konieczne [ unikalność adresów IP w sieci] w trakcie konfiguracji zmienić na inne. Kabelki między routerem, a switchami skrosowane, połączenia kompów ze switchami prostym. Ale jak sobie zażyczysz w sklepie ci od razu przygotują wszystkie komponenty.

Musisz kupić router z wbudowanym najczęściej 4-portowym switchem. Do routera do portu WAN "idzie kabel od neta", a od routera, od portów LAN skrętka do switcha, a od switcha do kompów.
wojtt
Dodano
22.02.2008 10:54:30
Dzięki za tak szybką odp. do routera idzie kabel od neta ... a od router do switcha? (czym bedzie ten router ze switchami polączony?) hm bo od switcha to standardowo skrętka do każdego stanowiska?
–MaRciN–[PL]–
Dodano
22.02.2008 10:38:01
NO hub nie wystarczy. Potrzebujesz jakiś router z wejściem WAN RJ-45 (może coś z Linksysów?) oraz np. 2 ośmioportowe switche albo jeden 16 - portowy...
wojtt
Dodano
22.02.2008 01:41:22
–MaRciN–[PL]–
Dodano:
21.02.2008 23:22:35
Komentarzy:
5
Strona 1 / 1