recenzja l lgh 5060

Po roku oczekiwań Microsoft na konferencji WinHEC 2005 ujawnił kolejny build systemu Windows Longhorn oznaczony tym razem numerkiem 5060


Instalacja:




System instaluje się bardzo podobnie jak w poprzednich buildach. Instalator jest nadal ograniczony, moźemy jedynie wybrać nazwę komputera i dysk na którym OS ma być zainstalowany.




Sama instalacja trwa dość długo około godzinę. Nie jesteśmy informowani o tym co system w danej chwili robi, jedynie pomarańczowy pasek wciąź przesuwa sie od początku. Nad paskiem widnieje napis: Starting Setup; This process may take an hour to finish. Althought it may appear to hang, Setup is still running. Do not restart your computer. Alt–tab and type taskmgr to check status.


Pierwsze uruchomienie:


System uruchamia się znacznie szybciej w porównaniu z poprzednimi buildami. Czasami moźna mieć wraźenie, źe to jest Windows 2003 server a nie Longhorn.
Po włączeniu komputera wciskając przycisk F8 otrzymujemy znany z Windows XP ekran Advenced Boot Options. Dodano tutaj kolejną, nową opcję: Disable automatic restart on system failure.

Windows Longhorn 5048 automatycznie loguje się jako Administrator



Pulpit:




Pierwszą zauwaźalną nowością jest nowa szata graficzna pulpitu (srebno–szary Aero style). Od razu po zainstalowaniu systemu pojawia się czerwona ikonka Windows Security Alerts z informacja o braku aktywnego firewalla i programu antywirusowego, tak jak to ma miejsce w Windows XP SP2. Podobnie jak to ma miejsce w Windows XP tutaj takźe na pulpicie tuź po instalacji systemu rezyduje wyłącznie kosz.


Menu Start:




Menu Start wygląda bardzo podobnie jak w XP z ta róźnicą, źe po wciśnięciu zielonej strzałki All programms nie pojawia się wysuwane menu, tylko spis katalogów Menu Start. Wygląda to bynajmniej dziwnie. Katalogi moźemy otwierać tak jak w eksplorerze Windows. Wyszukiwanie odpowiedniego programu ma nam ułatwić mini wyszukiwarka wbudowana w Menu Start. Jej pasek jest dość długi, przez co przycisk Wyłącz komputer zatytułowany jest "Shut do.." – na więcej liter nie starczyło miejsca :). Menu Start jest lekko przezroczyste (dokładnie to półprzezroczysty jest jedynie jego górny element na którym widnieje napis administrator).


Outlook Express:




W przeciwieństwie do poprzednich buildow (gdzie był OE 7) w Longhornie 5048 jest stary Outlook Express 6.


Internet Explorer:




Internet Explorer nadal jest oznaczony cyferka 6. W prawym górnym rogu zawiera mini wyszukiwarkę . Aby szybko przejść do okna wyszukiwania wystarczy wcisnąć ikonę lupy.
Tylko menu Favorites dostosowuje się do szarej szaty graficznej systemu. Pozostałe menu IE są białe.
Nie działa przycisk F11 – Full screen


My documents:




Budowa domyślnego folderu uległa dość radykalnym przeobraźeniom. Zmniejszono pasek z nazwą folderu, wprowadzono mini wyszukiwarkę. Dolna część okna zawiera wszelakie informacje np. dotyczące zaznaczonego katalogu: jego rozmiar, ilość zawartych w nim plików itp. W dolnej części niebieskiego okna informacyjnego widnieje napis: "Show all properties". Gdy na niego klikniemy pojawia się nowe okno z zakładkami szczegółowiej informującymi nas o właściwościach danego zbioru.




Teraz przyjrzymy się zawartości moich dokumentów. Wewnątrz nich znajdują się następujące komponenty:
1. All Documents
2. Keywords
3. Folder My Pictures – folder zawiera 4 komponenty i jeden skrót:
a) Events
b) Locations
c) People
d) Photos – w zbiorze Photos istnieją 4 zdjęcia. Zaznaczając je moźna przefiltrowywać to, co chcemy zobaczyć:
* np. wybrać dzień, w którym były zrobione dane zdjęcia
* słowo kluczowe Kayword
* komentarz.
e) Folder Sample Pictures




Klikając na menu View/Toolbars/Standard Buttons dostajemy ikony znane z Windows XP. Nowością jest przycisk View, w którym określamy wielkość miniaturek/ikon (podobny przycisk był juz w poprzednich buildach Longhorna). Nowością jest opcja View/Hide File Names.




Będąc w folderze My Pictures automatycznie w lewym panelu widzimy jedynie jego podkatalogi, nie ma pełnego drzewa (drzewo pojawia się tylko po wciśnięciu przycisku Folders).




4. Folder My Music – wewnątrz folderu istnieją następujące komponenty (listy):
a) Album Artist
b) Albums
c) Favorite Albums
d) Favorite Music
e) Genere
f) Music
g) Ratings
h) Folder Sample Music
5. Rescent Documents
6. Types




Computer:




W oknie Computer od razu rzucają się w oczy szpecące kolorem zielone paski określające wolną przestrzeń na twardym dysku. Klikając prawym przyciskiem na dolnym pasku informacyjnym mamy następujące opcje:
1. Show on Right
2. Show on Bottom
3. Lock Preview Pane
4. Size
Nasuwa się pytanie, co z osobami chcącymi mieć panel informacyjny po lewo a nie po prawo ? :)




Wchodząc na dysk C dostajemy ostrzeźenie o tym, by nie modyfikować wnętrza folderu. Co ciekawe panel informacyjny nagle znalazł się u góry (ma to miejsce wyłącznie w tych folderach, w których początkowo jest nazwa o ostrzeźeniu przed modyfikacja plików: dysk C, katalog Windows i katalog Program Files).
Podobnie jak to miało miejsce w poprzednich buildach moźemy filtrować zawartość katalogu klikając na Name, Size, Type, Date Modified itp




Pasek Sidebar:




Słynny komponent poprzednich buildow został usunięty. Nie ma paska Sidebar w Longhornie 5048. Plotki głoszą, źe Microsoft zrezygnował z niego z powodu przeciągających się prac nad systemem plików WinFS, który zostanie udostępniony dopiero w rok po premierze sytemu Windows Longhorn.


Control Panel:




Na lewym pasku Panelu Sterowania mamy do wyboru dwie opcje: Category View i Cassic View
* Classic View – jest to widok podobny do tego z Windows XP (komponenty rozdzielone zakładkami)
* Category View – to widok określany kategoriami i wypunktowanymi podkategoriami
Nowością w panelu sterowani jest "Indexing Options" – program indeksujący zbiory plików




Pomoc:




Windows Longhorn 5048 nie posiada pomocy.
Jednak klikając na plik HelpPane w katalogu Windows otrzymujemy bardzo ciekawa informację z rogami :)






Search:




Wyszukiwanie plików ma nam ułatwić zestaw filtrów, moźemy dodać ich kilka na raz.

Odpowiedzi: 20

My Cie tez pozdrawiamy serdecznie :P .

Idz z Bogiem
EL NINO
Dodano
05.05.2005 23:36:27
Rebe:
andi18 – tylko się za bardzo nie rozpędź , bo hronologia zaczyna Ci szwankowac – coś mi z pobieźnych obliczeń wychodzi, źe tę recenzję – to nie jest dobre słowo dla określenia zawartości – opublikowałeś nie mając tej wersji LH.

PS.
Moźe ktoś – dla sportu – te
od tygodnia moźe trochę dłuźej
skonfrontuje z datami postów dot. poszukiwania i pobrania LH przez recenzenta.


wiecie co ja pierdole to wasze forum :]
to jest najlepsze forum
Andrew Golota
Dodano
05.05.2005 23:01:12
andi18 – tylko się za bardzo nie rozpędź , bo hronologia zaczyna Ci szwankowac – coś mi z pobieźnych obliczeń wychodzi, źe tę recenzję – to nie jest dobre słowo dla określenia zawartości – opublikowałeś nie mając tej wersji LH.

PS.
Moźe ktoś – dla sportu – te
od tygodnia moźe trochę dłuźej
skonfrontuje z datami postów dot. poszukiwania i pobrania LH przez recenzenta.
Rebe
Dodano
05.05.2005 22:37:08
Demik:
ale oni mają to juz od dawna a ty to dopiero tu opublikowales wiec nie wiem CZY TO TWOJE I NIE KLAM


od dawna...stuknij sie w czoło i powiedz ze jest wesoło, test mają od tygodnia moźe trochę dłuźej akurak dzień po tym jak ja opublikowałem na forum tym dokładnego adresu nie podam źeby niebyło źe to jest kryptoreklama,
chcesz więcej informacji ??
znajdziesz je tutaj i niebede się więcej tłumaczył .
Andrew Golota
Dodano
05.05.2005 22:28:30
ale oni mają to juz od dawna a ty to dopiero tu opublikowales wiec nie wiem CZY TO TWOJE I NIE KLAM
Demik
Dodano
05.05.2005 22:16:33
gusioo:
Żadne bzdury – niegdzie nie pisze, źe to Twoje dzieło. A jako źródło jest podana strona anglojęzyczna, wiec nie mam podstaw sądzić, źe to jednak Twojego autorstwa.


no własnie problem w tym źe nie napisali ze test jest mojego autorstwa tylko wymyślili sobie strone anglojęzyczną, przecierź tak najłatwiej :] nie mniej jednak tekst jest mój . Screnów nie zamieszczałem,screny są dodane :]
Andrew Golota
Dodano
05.05.2005 21:24:30
Żadne bzdury – niegdzie nie pisze, źe to Twoje dzieło. A jako źródło jest podana strona anglojęzyczna, wiec nie mam podstaw sądzić, źe to jednak Twojego autorstwa.
Anonymous
Dodano
05.05.2005 21:16:10
gusioo:
andi18:
zastanów sie najpierw kto z kogo zerźnął

Ja w to nie wnikam, kto kogo i czym.


to po co pierdo****bzdury?? :evil: :evil: :evil:
Andrew Golota
Dodano
05.05.2005 21:13:29
andi18:
zastanów sie najpierw kto z kogo zerźnął

Ja w to nie wnikam, kto kogo i czym.
Anonymous
Dodano
05.05.2005 21:03:29
gusioo:
Dokładnie, zerźnięte słowo w słowo
http://members.lycos.co.uk/longhornnet/lg/longhornpg/longhorn/longhorn5060.htm


zastanów sie najpierw kto z kogo zerźnął, stronka ta w najblizszych dniach ma wycofać moje recenzje , bo bezczelnie je sobie przywłaszczyła bez zgody autora czyli mnie, test zamieściłem pierwszy na forum x poczym test znalazł sie choćby własnie na stronce tej!!
Powtarzam tekst jest mojego autorstwa,jeźeli na jakiejkolwiek innej stronce znajdziecie taki sam tekst powiadomcie mnie, z adminem danej stronki juz to sobie załatwię !!
Gdyź jest to naruszenie praw autorskich !!
Andrew Golota
Dodano
05.05.2005 20:59:48
Dokładnie, zerźnięte słowo w słowo
http://members.lycos.co.uk/longhornnet/lg/longhornpg/longhorn/longhorn5060.htm
Anonymous
Dodano
05.05.2005 20:06:26
tej recenzji wcale nie napisal andi18


tylko skandal z www.longhornxp.prv.pl
Demik
Dodano
05.05.2005 17:14:57
[quote="andi18"]
longhornik:
xxx:
Na WinHEC zostal przedstawiony build 5060 a nie 5048 (pre–beta leaked z reszta). Jak nie wierzysz zobacz sobie chicazby na filmy z tejze konferencji.
Powiniens o tym wiedziec skoro masz licencje i niby "testujesz" ten system.
To nie jest beta, beta takze nie bedzie miała numeru 5060, 5048 to pre–beta, wszelkie informacje na jej temat, screeny etc MS kazał usuanc Paulowi, Neowin itp serwisom.



Dokladnie na WinHEC pokazano wersje 5060, Tam ponoc siedzi juz IE7 MSN7 a jesli chodzi o samego longhorna to do wersji wyjdzie jeszcze nie jedna wersja beta. Microsoft chce zaskoczyc mozliwosciami nowego systemu , wiec stad te skaczace wersje longhorna , developerzy tez chca przetestowac, Microsoft rezygnuje z kilku dodatkow np.SIDEBAR czy WinFS. Dlatego juz od 1 wersji beta 3683 wyszlo tyle buildow i beda jeszcze wychodzic a konferencji tez troche bedzie.

Beda 2 bety. Narazie źadnej nie ma. 5048 to pre–beta. Nawet 5060 nie jest jako beta oznaczona.
Wszystkie wersje przed 4058 to były alphy. Ne myl pojęc !!!
xxx
Dodano
05.05.2005 14:59:53
[quote="longhornik"]
xxx:
Na WinHEC zostal przedstawiony build 5060 a nie 5048 (pre–beta leaked z reszta). Jak nie wierzysz zobacz sobie chicazby na filmy z tejze konferencji.
Powiniens o tym wiedziec skoro masz licencje i niby "testujesz" ten system.
To nie jest beta, beta takze nie bedzie miała numeru 5060, 5048 to pre–beta, wszelkie informacje na jej temat, screeny etc MS kazał usuanc Paulowi, Neowin itp serwisom.



Dokladnie na WinHEC pokazano wersje 5060, Tam ponoc siedzi juz IE7 MSN7 a jesli chodzi o samego longhorna to do wersji wyjdzie jeszcze nie jedna wersja beta. Microsoft chce zaskoczyc mozliwosciami nowego systemu , wiec stad te skaczace wersje longhorna , developerzy tez chca przetestowac, Microsoft rezygnuje z kilku dodatkow np.SIDEBAR czy WinFS. Dlatego juz od 1 wersji beta 3683 wyszlo tyle buildow i beda jeszcze wychodzic a konferencji tez troche bedzie.

Zmartwie cie bo wcale tam nie ma IE7 tylko dalej IE 6.05, msn jest 7 a jak w wersji 4074 był outlook 7 tak w najnowszej wersji juź jest starsza wersja 6.
Sorki pomyliłem sie nie przedstawiono 5048 tylko 5060, błąd poprawiłem :]
Andrew Golota
Dodano
05.05.2005 09:16:05
coyote_xp:
Jeśli to nie jest zabronione to jakiegoś skrina pierdyknij :) BTW to recenzja raczej nie jest :wink:




Jesli chodzi o screeny to jest ich mnostwo tutaj :

http://at–001.h11.ru/?img/lh5048/lh5048shots.htm

i tu :

http://www.winbeta.org/articles.php?action=show&id=15&perpage=1&pagenum=2
Anonymous
Dodano
05.05.2005 01:02:19
xxx:
Na WinHEC zostal przedstawiony build 5060 a nie 5048 (pre–beta leaked z reszta). Jak nie wierzysz zobacz sobie chicazby na filmy z tejze konferencji.
Powiniens o tym wiedziec skoro masz licencje i niby "testujesz" ten system.
To nie jest beta, beta takze nie bedzie miała numeru 5060, 5048 to pre–beta, wszelkie informacje na jej temat, screeny etc MS kazał usuanc Paulowi, Neowin itp serwisom.



Dokladnie na WinHEC pokazano wersje 5060, Tam ponoc siedzi juz IE7 MSN7 a jesli chodzi o samego longhorna to do wersji wyjdzie jeszcze nie jedna wersja beta. Microsoft chce zaskoczyc mozliwosciami nowego systemu , wiec stad te skaczace wersje longhorna , developerzy tez chca przetestowac, Microsoft rezygnuje z kilku dodatkow np.SIDEBAR czy WinFS. Dlatego juz od 1 wersji beta 3683 wyszlo tyle buildow i beda jeszcze wychodzic a konferencji tez troche bedzie.
Anonymous
Dodano
05.05.2005 00:52:27
Na WinHEC zostal przedstawiony build 5060 a nie 5048 (pre–beta leaked z reszta). Jak nie wierzysz zobacz sobie chicazby na filmy z tejze konferencji.
Powiniens o tym wiedziec skoro masz licencje i niby "testujesz" ten system.
To nie jest beta, beta takze nie bedzie miała numeru 5060, 5048 to pre–beta, wszelkie informacje na jej temat, screeny etc MS kazał usuanc Paulowi, Neowin itp serwisom.
xxx
Dodano
05.05.2005 00:37:19
Janosik:
ANDI spoko napisales. Niezle udalo ci sie opisac :D mogl bys napisac jakies zmianki co do wczesniejszych bulidow (a szczegonie w porownanie do 4074)
pozdro


Otórz mam na kompie wersje 4074 i tego bulida.
Pierwsze co źuca sie w oczy to to źe mamy centrum zabezpieczeń takie jak w xp sp2 , który po instalacji nam przypomina o aktywacji firewalla i antywira, niestety antywira jeszcze nie ma zintegrowanego w systemie, dlatego polecam instalacje NODa 32 gdyz tylko ten antywir chodzi pod ten system, firewalla włączamy, jest lepszy w porównaniu z xp sp2

Pozatym system jest o wiele bardziej stabilny, jak napisałem szybciej sie uruchamia, mamy nowe tapetki

Screna narazie nie dam poniewaź microsoft zakazał publikowania takich źeczy, jeśli tylko bede mógł screna puszcze na forum,

jesli chodzi o źeczy wizualne to mamy do czynienia z DWM czyli wymiarem 3D czego nie było w wersji 4074 jak równieź efekt przezroczystości :]

Większych zmian nie ma, dodatkowo sidebar został wywalony z longhorna :]
Andrew Golota
Dodano
05.05.2005 00:00:59
ANDI spoko napisales. Niezle udalo ci sie opisac :D mogl bys napisac jakies zmianki co do wczesniejszych bulidow (a szczegonie w porownanie do 4074)
pozdro
Janosik
Dodano
04.05.2005 23:19:08
Jeśli to nie jest zabronione to jakiegoś skrina pierdyknij :) BTW to recenzja raczej nie jest :wink:
maq123
Dodano
04.05.2005 23:00:00
Andrew Golota
Dodano:
04.05.2005 21:28:02
Komentarzy:
20
Strona 1 / 2