Pytanie o komunikat

Witam. Niedawno kupiłem do komputera nowy dysk Samsunga 250 GB na SATA. I wszystko jest chyba ok tylko, w czasie insntalacji systemu prosił o sterowniki sata z dyskietki więc je wgrałem, winda się zainstalowała itd., ale dysku nie widać pod biosem a gdy wczytuje się płyta główna pokazuje się plansza do której można wejść naciskając wtedy moim oczom ukazuję się na czerwono następujący komunikat: "The number of disks is not adequate to create a raid" O co może chodzić ? dodam, że płyta główna to Asus K8V- X SE Pozdrawiam Paweł

Odpowiedzi: 3

Kiedy byl bios aktualizowany ? Czy w kompie wystepuje inne urzadzenie na SATA? Czy aby napewno na stronie producenta nie ma uwag co do tego dysku?
Ukey
Dodano
27.03.2009 12:47:29
  • Pablo_18Kce 27.03.2009 16:06:57

    [quote=Ukey]Kiedy byl bios aktualizowany ? Czy w kompie wystepuje inne urzadzenie na SATA? Czy aby napewno na stronie producenta nie ma uwag co do tego dysku?[/quote] Bios nie był aktualizowany, jego wersja to 02.54 W komputerze nie ma żadnych innych urządzeń na SATA. Na stronie producenta (dysk Samsung HD252HJ) nie ma uwag co to tego dysku. Jest tylko informacja w PDF jak skonfigurować dysk. (Dysk S-ATA W przypadku dysku SATA 2 nalezy skonfigurowac dysk do pracy w SATA 1 lub 2 wg opisu na dysku. Przykładowa konfiguracje pokazano na rysunku. Ustawiony tryb (SATA 1 lub SATA 2) powinien byc zgoidny ze specyfikacja kontrolera S-ATA w komputerze.) na rysunku jest pokazane gniazdo ze zworkami, jednak nie ma zadnego opisu w ktore miejsce dla jakiej pracy dysku wlozyc zworkę. Nie ma także rysunku na samym dysku (tak jak jest to np. w przypadku dyskow ATA).

Hmm, więc tak. W biosie nie ma żadnej opcji w nazwie której było by słowo RAID. Jedyne co znalazłem to w zakładce ADVENCED >> OnBoard Device Configuration i tam jest opcja OnChip SATA BootROM (ustawione na enable) jednak gdy ją wyłącze to faktycznie komunikat znika ale nie mogę ustawić dysku by był bootowalny, nie wchodzi wtedy również na nim windows, wyświetla się komunikat, że nie znalazł dysku (Please reebot device ...) Mam też dysk normalnie na ATA i gdy go podłącze to wchodzi do windowsa a ten SATA jest wtedy widoczny w moim komputerze. Jakieś pomysły ? Mogę zrobić fotki każdej zakładki w biosie.
Pablo_18Kce
Dodano
26.03.2009 01:21:31
Wejdź w BIOS i wyłącz RAID. Niektóre BIOSy mają go domyślnie na włączony i dlatego się pojawiają problemy. Wszystko co masz w BIOSie z RAIDem zrób na disabled i powinno wszystko prawidłowo śmigać. Najogólniej to jedno ustawienie jest na aktywność, więc jak je znajdziesz to jesteś w domu. Nie powiem Ci dokładnie gdzie go szukać bo nie miałem do czynienia z Asusami. Ewentualnie jak nie znajdziesz to spisz model BIOSu, ale jak się przyłożysz to znajdziesz bo to nie jest jakoś wybitnie ukryte...
Razorek
Dodano
25.03.2009 19:32:13
Pablo_18Kce
Dodano:
25.03.2009 17:04:18
Komentarzy:
3
Strona 1 / 1