Prośba o pomoc w sprawdzeniu czy nowy dysk będzie kompatybilny

Dzień dobry. Chciałbym uzyskać od Was - speców - radę na pewien temat. Otóż, za niedługo będę nabywał dysk wewnętrzny. Troszkę kasy na niego wydam, więc w ciemno brać go nie chcę i wolę przed zakupem zapytać się jeszcze na forum komputerowym o kompatybilność. Z racji tego, że kiepsko znam się na hardwarze, chciałbym napisać Wam produkt jaki potrzebuję, specyfikację swego komputera i zapytać się czy planowany sprzęt "podejdzie" pod moją konfigurację sprzętową komputera. Otóż... Potrzebuję kupić dysk, jak największy. Typ: wewnętrzny. I chciałbym się dowiedzieć czy będzie mi wszystko "śmigać". Głównie chciałbym się upewnić czy złącza będą się zgadzać. Jakieś "saty" , "aty" i tego typu sprawy. Bo tutaj jestem noga. Wypatrzyłem takie coś: http://allegro.pl/dysk-wd-wd30ezrsdtl-3tb-caviar-green-64mb-sata-i-i1605936545.html Warto? Będzie działać? Chęć zakupu: [b]Dysk 3TB[/b] http://www.wklejto.pl/97470

Odpowiedzi: 11

Jasne :-({|=
Veers
Dodano
21.05.2011 03:38:29
No ja jestem tego świadom, aczkolwiek napisałem w poście parametry. Podałem je niewłaściwie? Za mało? Nie na temat? Jest tam model płyty głównej. Do niego mam podpięte dwa dyski.
BUNCH
Dodano
20.05.2011 00:43:39
  • XanTyp 20.05.2011 00:58:47

    [quote=BUNCH]Do niego mam podpięte dwa dyski.[/quote]A mnie nie będzie się chciało myszkować po sieci, żeby znaleźć odpowiedź na proste pytanie: ile [u][b]jeszcze[/b][/u] dysków możesz tam przypiąć.

  • BUNCH 21.05.2011 02:09:59

    [quote=XanTyp][quote=BUNCH]Do niego mam podpięte dwa dyski.[/quote]A mnie nie będzie się chciało myszkować po sieci, żeby znaleźć odpowiedź na proste pytanie: ile [u][b]jeszcze[/b][/u] dysków możesz tam przypiąć.[/quote] W zasadzie to chcę ten jeden wypiąć i na jego miejsce wpiąć nowy :mryellow: Tylko chciałem uzyskać informację czy "wejściówki" będą takie same, czy będą pasować. Stąd porównanie, moja karta - akurat taki dysk.

Bunch - po raz n-ty wspomnę: to że jesteś stałym bywalcem, nie obliguje jakoś nikogo do tego, by z góry wiedzieć jakim sprzętem dysponujesz. Oczywiście - nie musisz się znać na tym co twój sprzęt potrafi lub nie, ale JAKIM sprzętem dysponujesz - to już wypadałoby wiedzieć i się to wiedzą podzielić. Mnie np. już znudziło ciągłe przesłuchiwanie ludzi, i po prostu olewam tematy w których zadający pytanie spłyca temat pisząc: "cześć, mam komputer i muszę do niego kupić kartę graficzną - pomóżcie plissss", a po kolejnych 50 postach z pytaniami pomocniczymi wychodzi że komputer to nie komputer - tylko konsola do gier, a karta graficzna to .... kabel łączący konsolę z telewizorem. To tyle w temacie "banalności" zadawanych pytań.
Veers
Dodano
18.05.2011 03:08:13
No faktycznie, dobrze mi to przedstawiłeś i przedstawiliście. Tylko powiedz mi jeszcze czy w przypadku kupna dwóch dysków, będę je miał gdzie wsadzić - w sensie: do czego podpiąć, bo może miejsca na płycie głównej nie ma? Ja nie wiem jak to jest z tym środowiskiem, bo się nie znam na hardware. I nie wiem czy to takie banalne i "hop siup" na zasadzie "jak nie ma, to się dorobi i jest".
BUNCH
Dodano
18.05.2011 02:12:45
Chciałem coś napisać na temat kubełków zimnej wody na głowę, ale po prostu ręce mi opadają. Bunch - ja mogę zrozumieć, że należysz do pokolenia "testów wielokrotnego wyboru", wiem że czytanie ze zrozumieniem to nie jest czynność równie przyjemna jak czytanie bez zrozumienia.... ale zaprawdę powiadam ci: rób co chcesz, ale uważaj jak to robisz.
Veers
Dodano
18.05.2011 02:10:41
Bunch, prosta matematyka: dysk z linku który zapodałeś będzie kosztował Cię ponad 600zł. A jeśli nie przekombinujesz ustawień - będziesz miał raptem 2/3 z niego do użytku. Za te same pieniądze kupujesz dwa dysku po 2TB, co daje Ci 4TB. 600zł za 2... albo 4 terabajty. Co tu jeszcze tłumaczyć? Nawet, jeśli zastosujesz się do wskazówek, będziesz miał 3TB... a skoro potrzeba ci miejsca to nie wiem, nad czym tu jeszcze myśleć.
XanTyp
Dodano
18.05.2011 01:50:18
Veers, wypisałeś mi całą linijkę czego to ja nie zrobię z tym dyskiem. Że nie ustawie go w XPku jako systemowy, że nie będę mógł z niego czegoś tam uruchamiać wraz ze startem komputera (pewnie więc i też tym samym systemu) i tak dalej. Ale mi jest potrzebny taki dysk nie na jakiś reinstal i stawianie systemu. Po prostu chcę na nim tylko przechowywać pliki, dane. W nic innego nie będę się bawił. Mówisz, że problemem jest Windows XP? Mówisz, że jak kupię dysk 3TB to będą jakieś problemu? Że będzie system mi widział tylko 2GB, podobnie jak to jest z pamięcią RAM, której w moim przypadku widzi tylko 3,3 zamiast pełnych 4-ch? Ja [b]potrzebuję[/b] takiego dużego dysku. Powiedz coś więcej bo widzę, że się znasz. Doradź mi. Kupować 2TB zamiast 3TB? Z 2TB nie będzie problemu? No i najważniejsze, czy pod moją konfigurację (podałem wyżej) podejdzie taki dysk bez problemu?
BUNCH
Dodano
18.05.2011 00:28:17
Ponieważ WinXP nie obsługuje partycji GPT - a bez tego natkniesz się na ograniczenie adresowania przestrzeni dyskowej do 2 TB. Co prawda - teoretycznie można to ominąć stosując dodatkowy soft jak np. Paragon GPT Loader, ale IMHO takie rozwiązanie jest do kitu (pomijając zresztą taki sobie dodatkowy fakt, że dysk potraktowany tym softem nie może być dyskiem systemowym /rozruchowym/ - tu dodatkowo dochodzi ograniczenie BIOSu - które z kolei można ominąć przestawiając kontroler w tryb AHCI - a jeśli go nie ma ... kupując dysk w wersji Retail - z dołączonym do niego kontrolerem). Dla porządku tylko wspomnę że ograniczenie botowania z takiego dysku partycjonowanego jako GPT, nie dotyczy jedynie Windows XP , ale też wszystkich 32 bitowych systemów operacyjnych MS. Na koniec zaś krótka lekcja matematyki: 2 dyski po 2 TB kosztują w zaokrągleniu 600 zł , więc można mieć 1 TB więcej za mniej więcej 50 zł mniej....
Veers
Dodano
16.05.2011 04:41:06
Oooo... Mam Windows XP. Dlaczego przy nim mam sobie odpuścić?
BUNCH
Dodano
15.05.2011 22:54:13
Podłączyć go - być może i podłączysz (nie będę wróżył ile masz dysków i jak są podłączone w tej chwili do płyty głównej). Kwestę zasilania można ostatecznie załatwić przelotką odpowiednią. Pozostaje jeszcze kwestia systemu operacyjnego - i znów nie będę wróżył: jeśli masz Win XP - to sobie odpuść, jeśli masz Windows 7 - to możesz się pokusić. Pozostaje jeszcze kwestia "opłacalności" zakupu - ale to z kolei twoja kasa ....
Veers
Dodano
15.05.2011 21:56:44
Bunch, na co liczyłeś, ładując taką drobnicę? Nauczysz się wreszcie ładować takie litanie na wklejto? #-o
XanTyp
Dodano
15.05.2011 18:05:19
BUNCH
Dodano:
15.05.2011 16:27:55
Komentarzy:
11
Strona 1 / 1