Problem z wyświetlaniem ilości pamięci

Witajcie, kompletnie nic nie wiem o viscie, ale tesknie za xp, same problemy.. i tu moje pytanie, mam lapka HP z vista home premium, dlaczego wyswiela mi w moj komputer, ze mam zainstalowane 3gb pamieci, mimo, ze i w biosie i np everest pokazuje 2xpo 2gb, czyli 4? ma ktos jakis pomysl? i jeszcze jedno pytanko o wyświetlanie polkich znaków w angielskiej viście, ustawiłem w ustawieniach polski i mogę pisa polskie znaki, ale np w gg lub innych programach mam krzaczki zamiast ś czy ą ...a ci w ogóle nie mogę napisac..proszę o pomoc pozdrawiam

Odpowiedzi: 14

Nie przepadałem za Vistą i miałem ją tydzień, więc trudno mi jest cokolwiek powiedzieć o jej użytkowaniu. Skoro użytkownicy twierdzą że z SP1 tak jest to trzeba im w to uwierzyć...
Razorek
Dodano
29.12.2008 16:04:24
Prosta podpowiedź, instalujesz Vistę i masz więcej niż 3 GB ramu, od razu ściągaj SP1. To podstawa, w innym wypadku zawsze będą kłopoty z widzeniem 4 GB. Mi też nie widziała do czasu zapodania jej SP1. PS mam 32 bitową. Pozdrawiam poświątecznie.
berkant
Dodano
29.12.2008 01:27:06
Wątpię aby SP1 w tej kwestii coś poprawił. Słowo niedopracowane zastąpiłbym słowem uboższe. Mniej płacisz mniej dostajesz...
Razorek
Dodano
28.12.2008 19:25:31
No właśnie też mi się wydaje że Viste robili tak żeby obsługiwała więcej i nie ma znaczenia czy 32 czy 64. Że vista już tak ma że widzi i obsługuje więcej. No i też możliwe że te pierwsze Visty czyli HB nie widziały bo były niedopracowane, a teraz albo od HP albo dzięki SP1 widzą i obsługują? :)
Xingu
Dodano
27.12.2008 22:39:29
A ja Ci powiem że są ludzie zdolni, którzy takie manewry wykonują. Jednakże skoro system widzi te 4GB RAMu to misi je obsługiwać. Kolejnym mankamentem jest to że Vista była zrobiona właśnie w celu obsługi dużej ilości RAMu, bo sama go zużywa co nie miara. Nasunęło mi się jeszcze podejrzenie że Vista HB może nie widzi a HP już tak, ale to jest taki mój spontaniczny pomysł.
Razorek
Dodano
27.12.2008 20:27:14
Szczerze to z systemami tymi jest trochę dziwnie... Otóż... mając 4x1GB RAM na Win XP wykrywał mi jedynie 3,2GB. No i wszystko git tak jak mówicie. Po zainstalowaniu Visty 64 bit wykrywa mi 4GB dalej wszystko z tym co napisaliście się zgadza. Ale co jeśli wam powiem że brat ma lapka na którym również ma 4GB RAM i zainstalowaną Viste Home Premium 32bit i również wykrywa mu 4GB RAM?
Xingu
Dodano
26.12.2008 21:55:55
No więc dla mnie jest to nie do końca jasne, bo skoro płace za system już zainstalowany na sprzęcie i ten sprzęt w tym wypadku 4 gb, których nie używam to jest to bez sens.... no ale z tego co zrozumiałem, muszę mie albo xp albo viste, ale 64 bitowa, czy tak? i czy prawda, że przy xp ani viscie 32 bitowej pamię będzie dalej nie widziana...czy tak? a co do mojej sytuacji, to dziwne jest to,że bios widzi 4gb, system nie widzi, ale np programy tj everet widzi faktyczny stan 4gb.... czyli proszę jeszcze tylko na poprawienie mnie jeśli coś źle wpisałęm. pozadrwiam wesolych swiat
kopciuszek
Dodano
26.12.2008 21:41:49
  • Razorek 27.12.2008 19:59:12

    [quote=kopciuszek]skoro płace za system już zainstalowany na sprzęcie i ten sprzęt w tym wypadku 4 gb, których nie używam to jest to bez sens....[/quote] Możesz miec pretensje tylko do dostawcy komputera, że nie myśli. Bo de facto jeśli oferuje taki sprzęt a oszczędza na systemie...nie komentuję bo konkluzja chyba nasuwa się sama.... [quote=kopciuszek] muszę mie albo xp albo viste, ale 64 bitowa(...)przy xp ani viscie 32 bitowej pamię będzie dalej nie widziana[/quote] Prawidłowe spostrzeżenia. Do tego właśnie dążyłem. Teoria jest właśni taka i często pokrywa się z praktyką. Piszę "często" bo: [quote=Xingu] brat ma lapka na którym również ma 4GB RAM i zainstalowaną Viste Home Premium 32bit i również wykrywa mu 4GB RAM[/quote] Daje do myślenia. Ale na pewno nie jest to system 64bit? Wydaje się naprawdę mało prawdopodobne... [quote=kopciuszek]everet widzi faktyczny stan 4gb....[/quote] Jest to bardzo dobry porgram, który naprawdę pokazuje [u]faktyczny[/u] stan komputera i sprzętu. [quote=kopciuszek]bios widzi 4gb, system nie widzi[/quote] To i tak jest najmniejsze zło, bo jak już wspominałem były przypadki że BIOS nie widział całości RAM. Wtedy to już tylko wymiana sprzętu pomoże. U Ciebie jest jedynie kwestia systemu...

  • Xingu 27.12.2008 20:21:50

    [quote=Razorek] [quote=Xingu] brat ma lapka na którym również ma 4GB RAM i zainstalowaną Viste Home Premium 32bit i również wykrywa mu 4GB RAM[/quote] Daje do myślenia. Ale na pewno nie jest to system 64bit? Wydaje się naprawdę mało prawdopodobne... [/quote] Tak, na 100% 32bit. Mam pewność po tym co napisane oraz po obsłudze sprzętu i oprogramowania... Ale po napisaniu tamtego posta szukałem sobie o tym czy rzeczywiście 32bit obsługuje 4GB RAM. To spotkałem się z opiniami że Vista 32bit wykrywa 4GB RAM ale nie obsługuje całości. Widziałem tez opinię że ogólnie Vista, nie ważne czy 32bit czy 64bit obsługuje te 4GB. W sumie jak by nie patrzeć to po co by robili lapki z 4GB RAM i dawali tam Visty 32bit jeśli by to nie mogło z tego korzystać? Idzie tylko lepsza wydajność bo lepiej wpakować 2x2GB czy 4x1GB niż 2x512MB + 2x1GB czy 3x1GB czy 2GB+1GB czy inną kombinacje. Albo zwykły chwyt marketingowy... W sumie to ciężko powiedzieć... Trzeba by na stronie Microsoftu poszukać.

Chciałeś na boczku a walnąłeś na środku. W temacie była mowa o 4 GB RAMu. Nie odkryłeś Ameryki że 32 bitówki obsługują do 3,25GB, więc musi być system 64bitowy. Jednakże XP x64 mógł nie obsługiwać pełnej pamięci jeżeli BIOS jej nie widział. Doświadczalnie: opowiem że jak miałem "starą" płytę główną to w monicie startowym BIOSu było 3GB RAM, dlatego nie zależnie od wersji XP dostępne było dokładnie 2,97GB. Teraz, na "nowej" płycie, kiedy w BIOSie komputer widzi 4GB RAM to w x86 mam 3,25GB a w x64 4GB. Te wartości można uznać za podręcznikowe granice. Czytałem kiedyś o jakichś magikach którzy coś w BIOSie przestawiali i przy dużych ilościach ramu (np. właśnie to 4GB) zmieniali parametry (których bliżej nie jestem w stanie określić) i BIOS widział tego RAMu trochę więcej (tolerancja tych zmian skutkowała wzrostem do około 10%). Chyba nawet był ten przykład że najpierw miał 2,97, a po zmianach 3,25. Dlatego skoro poruszamy temat 4GB pod XP to trzeba też poruszyć kwestię Hardware i co za tym idzie BIOS - wartości i ustawienia. Żeby do końca omówić ten mit należy jeszcze wspomnieć że stwierdzono iż RAM, którego system nie widzi nie jest wykorzystywany. Dla jednych jest to logiczne, ale są ludzie, którzy twierdzą inaczej więc dlatego o tym piszę. Liczę że mój post trochę wyjaśnił sprawę obsługi felernych 4GB RAMu, która powraca co chwilę jak bumerang. Pozdrawiam.
Razorek
Dodano
25.12.2008 02:48:29
Tak tylko sobie klapnę na bocznu: [i][quote]To nie od wersji systemu zależy, ile on obsługuje pamięci RAM, ale od tego, czy jest 32, 64 bitowy.[/quote][/i]
xCodeLover@centrumxp.pl
Dodano
24.12.2008 15:31:26
Odpowiedz sobie na pytanie jaki masz BIOS i płytę główną. Jeżeli BIOS widzi 4 GB RAMu to Win XP x64 też widzi 4GB. Nikt Cię nie zmusza do Visty. Jeżeli płyta obsługuje pamięć, ale jej nie widzi to nie miej pretensji do Microsoftu.
Razorek
Dodano
24.12.2008 15:08:08
To ja w takim razie nie rozumiem tych wspaniałych myślicieli wielkich firm,którzy na jednym co się znają to marketingowe zabiegi na mydlenie ludziom oczu, bo po co montowa zajefajny sprzęt, bo uważam, że konfiguracja tego kompa jest jak dla mnie bajeczna,to dadzą system który nie potrafi obsłuży tego co tam wsadzili...żenada... poza tym vista dla mnie, to tylkoproblemy, zastanawiam się nad kupnem oem ale xp home, co myślicie, wiem, ze teraz zmieniły się zasady i było by to ok, a czy xp home wykorzysta lepiej tą konfiguracje? dzięki panowie za podpowiedzi.. i Wesołych Świąt dla przeglądających
kopciuszek
Dodano
23.12.2008 17:38:34
kopciuszku jak twojego ksiecia stac na boxowe(chyba ze gdzies oem jest, nie mam pojecia) 64 to sobie migruj :) jak chcesz zrobic upgrade to niestety kupic nowy trzeba, niestety win32bit obsluguje 3,ileśtam ramu wiec generalnie odpowiedz jest taka ze niewykozystuje reszty :(
babcia szpieg
Dodano
15.12.2008 20:23:07
Dzięki, tak to może by to, mam 32 bitową. ale czy to znaczy, że jej nie widzi i że jej w takim razie nie obsługuje? że system jej w ogóle nie używa? jak mogę przejś na 64, moja to oem, była zainstalowana w lapku, czy muszę kupi nowy system, czy mogę jakoś zrobi upgrade?
kopciuszek
Dodano
10.12.2008 11:01:15
A czy masz 32 bit? 32 bitowa Vista widzi jedynie max 2.5, 3 GB pamięci. A mieć dostęp do 4 GB musisz zainstalować 64 bitową wersję.
xCodeLover@centrumxp.pl
Dodano
09.12.2008 20:34:39
kopciuszek
Dodano:
09.12.2008 16:12:53
Komentarzy:
14
Strona 1 / 1