Problem z routerem Edimax

Witam Mój temat być może był już na forum ale jakoś nie mogłem nic znaleźć. Korzystam z routera Edimax BR-6204WG. Mam do niego podpięty skrętką pecet oraz bezprzewodowo laptop. Oba sprzęty pracuja na XP Home Edition. Dostęp bezprzewodowy jest ustawiony na WPA i dodatkowo mam ustawione filtrowanie MAC. Między obydwoma komputerami jest zrobiona sieć czyli jak do tej pory jest miodzio. Problem zaczyna się wtedy jak chcę wpiąć do sieci dodatkowy laptop który pracuje na win7. Otóż przez chwilę oba laptopy pracują w sieci a po chwili oba się rozłączają. I nie można sie już potem połączyć z siecią. Próbowałem zmienić szyfrowanie ale nic nie pomogło. za każdym razem jest tak samo. Takiego problemu nie ma gdy sieć jest niezabezpieczona z włączonym filtrowaniem MAC. Niby to też jest jakies zabezpieczenie ale... Dodatkowo powiem że na pececie net jest przez cały czas Proszę o podpowiedź co może być nie tak i gdzie szukać przyczyny

Odpowiedzi: 4

Administrator się nie zgubił bo go nigdy tak naprawdę nie było :lol: . Może nie wypowiedziałem się zbyt precyzyjnie ale pisząc "biuro firmy" nie myślałem o jakiejś wielkiej korporacji. Raczej miałem na myśli małą sieć znajdującą się w piętrowym domu gdzie na parterze jest biuro firmy usługowej z dwoma kompami a pozostałe dwa śmigają piętro wyżej. I w takim przypadku "każdy orze jak może" a adminem staje się ten który jest najbardziej "gramotny" w te klocki :lol: Dlatego wypadło na mnie... Jeśli chodzi o opisany problem to w końcu udało mi się go rozwiązać!!!! I jak się okazało problem leżał po stronie XP. Googlując w temacie zabezpieczeń sieci wyczytałem że wadą WPA jest to, że czasami może stwarzać problemy w działaniu i jeśli tylko jest możliwe to trzeba ustawić router na WPA2. Tylko, że XP z SP2 nie obsługuje takiego szyfrowania.... Rozwiązanie jest takie: aktualizacja Service Pack do wersji SP3. Potem update sterów karty sieciowej do najnowszej wersji (lub przynajmniej taki który obsługuje już IEEE 802.11 i ) i tyle.... Pozostaje tylko poustawiać na koniec. Prawda, że banalne? Potwierdza się reguła ze najprostsze rozwiązania są najtrudniejsze ](*,) Drugie rozwiązanie jest bardzo podobne: jeśli z jakiegoś powodu nie chcesz aktualizować SP do wersji 3 to musisz mieć przynajmniej SP2. Ale wtedy trzeba wgrać łatkę o numerze KB893357-v2. Na koniec również update sterów karty sieciowej Teraz sieć pracuje w ustawieniach: WPA2 AES z włączonym FireWallem + filtrowanie adresów MAC. (jak widać jest bezpiecznie :mryellow: ) Wszystkie kompy jednocześnie korzystają z sieci i nic się nie gryzie :-"
jacksonnn
Dodano
27.10.2010 00:32:56
  • XanTyp 27.10.2010 02:14:43

    [quote=jacksonnn]Potwierdza się reguła ze najprostsze rozwiązania są najtrudniejsze ](*,) [/quote]Zwie się to również brzytwą Ockhama #-o [quote=jacksonnn]Teraz sieć pracuje w ustawieniach: WPA2 AES z włączonym FireWallem + filtrowanie adresów MAC. (jak widać jest bezpiecznie :mryellow: ) Wszystkie kompy jednocześnie korzystają z sieci i nic się nie gryzie :-" [/quote]Cóż, od czasu, gdy pojawił się SP3 - instaluję go albo sam, z pliku, albo (przez opieszałość vel lenistwo), czekam aż przyjdzie do mnie z Windows Update ;) dlatego mając pierwszy router w domu, uczyłem się obsługi tegoż - już na SP3 i ominęły mnie problemy szyfrowania bez właściwego zestawu poprawek do XP. Cieszę się, że Ci się udało i dzięki za opis rozwiązania problemu :)

Skoro działa poprawnie przy XP osobno i 7 osobno, a gryzie się przy mieszanych systemach - winiłbym raczej oprogramowania routera. Myślę, że zdjęcie filtru MAC-ów nie jest aż takim dotkliwym ustępstwem. Odpowiednio długie i skomplikowane hasło do samej sieci zniechęci każdego potencjalnego chętnego na urwanie kawałka sygnału "na lewo". Poza tym, pomoże to też nieco w ew. udostępnieniu nowego miejsca dla dodania klienta, kiedy np. nie będzie akurat nikogo, kto mógłby dodać nowego MACa do pamięci routera. Co do samych ustawień, nie pamiętam, czy 11 kanał to domyślny, czy po zmianie - jeśli domyślny, to zmień go na inny oraz czy próbowałeś połączenia z wyłączonym NAT-em. No i ostatnie pytanie. Skoro jest to sieć firmowa - gdzie zagubił się administrator firmowej sieci?
XanTyp
Dodano
05.10.2010 19:12:41
Pożyczyłem dzisiaj lapka z XP Prof. I okazało się ze przy włączonym WPA: W układzie XPx2 jest ok W układzie XPx2 + 7x1 wyrzuciło sieć W układzie XPx1 + 7x1 wyrzuciło sieć W układzie 7x1 jest ok Niestety nie mam możliwości w tej chwili sprawdzić 7x2 Jak widać problem powstaje przy podłączaniu dwóch różnych systemów. Z tego co opisałeś XanTyp podobny problem był również u Ciebie. Może jest jakaś usługa która powoduje takie problemy lub jakieś ustawienie które trzeba zmienić? A może rzeczywiście soft na routerze? Zależy mi na rozwiązaniu tego problemu ponieważ sieć będzie jeszcze rozbudowana o kilka lapków właśnie na win7. I raczej nie wchodzi w grę codzienna manipulacja przy routerze i wyłączanie zabezpieczeń bo będzie to sieć używana m.in w biurze firmy. Założenie jest takie: raz ustawione ma chodzić. Poza tym raczej nie wyobrażam sobie żeby każdy użytkownik będzie mógł grzebać w ustawieniach czy to w systemie czy to w urządzeniach, bo jak znam życie to będzie burdel i nic nie będzie działać. Dlatego proszę o pomoc Podaję niektóre ustawienia z routera: Mode: AP Band 2,4GHz (B+G) CH: 11 WPA: TPKIT Firewall: Off NAT: On DHCP: Enabled 802.1d Spannig Tree:Disabled
jacksonnn
Dodano
05.10.2010 15:31:44
Możesz zmienić kanał ze standardowego (CH 9) co też może nieco wspomóc zabezpieczenie przez ew. niechcianymi wizytami. Co zaś tyczy się samego problemu: miałem edimaxa, co prawda nieco inny model, ale... miałem podobny układ: XP HE, dwa laptopy i desktop, po dołączeniu laptopa kumpla z Win7 - filtrowanie MAC-ów przestawało działać, współpraca między laptopami padała i ogólnie bardzo się "kurzyło" wokół tych problemów. Ostatecznie zmieniłem kanał i wyłączałem filtrowanie, kiedy miałem gościa w swojej sieci. Może to już takich Edich, może ich soft nie jest za bardzo przystosowany do Siódemek? Wiem, dużo w tym "może" a mało konkretów, ale chodziło mi o zaznaczenie, że nie tylko ty masz z tym problemy.
XanTyp
Dodano
04.10.2010 14:44:59
jacksonnn
Dodano:
04.10.2010 12:48:46
Komentarzy:
4
Strona 1 / 1