Problem z Primary IDE Controler w Win 98 i ME

Witam, mam problem z Priamary IDE Controler (dual info), nawet w swiezo zainstalowanym systemie, w menadzerze urzadzen mam zolty wykrzyknik przy tym urzadzeniu i info: brak sterownika lub urzadzenia, badz tez tez niewlasciwy sterownik. Owocuje to tym ze w stacjach dyskow w menadzerze mam tylko Floppy !! i nie moge wlaczyc UDMA bo niema tam twardzieli. Instalacje sterownikow np. VIA nic nie pomogaja. Mam dwa dyski twarde: Maxtora 80 GB i Caviar 200GB, dodam ze w Win XP wszystko smiga i niema najmniejszych klopotow, ale win 98 tez potrzebuje i to bardzo. Pomocy!!!!

Pozdrawiam.

Odpowiedzi: 6

Albo – jak napisał Seeker – narzedzia producenta, albo "disk manager" w google i dobrać to co Ci pasuje. Zasada działania jest taka, źe program ten omija ograniczenia BIOS–u i dzięki temu nawet jeźeli sprźet nie obsługuje dysku o jakiejść pojemności moźna mimo wszystko z takiego dysku ,z cąłym dobrodziejstwem jego obszaru korzystać.
Jednak zakup karty PCI moźe być rozsądniejszym wyjściem – prosto i bez kłopotu.
Rebe
Dodano
11.10.2005 09:07:26
Igor2k10734w:
Maxtor (80 GB) jest podpiety jako pierwszy, a z dyskiem jest wszystko ok bo e xp chodzi bez klopotow...

Rebe – jak sądze ogólnie wyjaśnił czego potrzeba by w WIN98/ME duźy dysk (ten 200GB) moźna było obsługiwać menager dysków udostępnia z reguły producent dysku na swojej stronie.
Problem jednak moźe byc w tym źe nie podałeś czy masz 2 systemy na dysku czy jeden, no i jakich systemów plików uźywasz – NTFS , czy FAT32
Seeker
Dodano
11.10.2005 07:44:18
Maxtor (80 GB) jest podpiety jako pierwszy, a z dyskiem jest wszystko ok bo e xp chodzi bez klopotow...

Rebe mozesz wyjasnic dokladnie ten sposob z menagerem dyskow ???
Igor2k10734w
Dodano
11.10.2005 02:11:28
z obsługą dysków większych niź 137GB będą problemy i niestety brak na nie rady

Nie kracz – ze dwie moźna znaleźć:
1. Zakup kontrolera zewnętrznego na PCI.
2. uźycie managera dyskowego by obejść ograniczenie BIOS–u.
Rebe
Dodano
10.10.2005 09:10:27
JN:

Moźe poprawka nieoficjalna do WIN98SE coś da.


Moźe i by dała , ale chyba nie ta o której myslałeś, z tym źe Igor2k10734w musiałby MoBo na chipie Intela posiadać.


Ps. Na tej płycie gł. z chipem VIA, z WIN98 na pokładzie z obsługą dysków większych niź 137GB będą problemy i niestety brak na nie rady
Seeker
Dodano
09.10.2005 22:00:55
Maxtora 80 GB i Caviar 200GB


Czy te dyski są na jednej taśmie i I kanale IDE i który systemowy,wtedy moźliwe źe WIN98/ME nie radzi sobie z tak duźymi dyskami lub konflikt i stąd problem.

Ja na WIN98SE widziałem pracujące dyski max 80,podobno pracują 120,ale 200 – podejrzewam źe granica dla tego systemu to obsługa dysku do 137 GB.

Aktualizacja biosu do najnowszego.

Moźe poprawka nieoficjalna do WIN98SE coś da.

Zostawić na I kanale IDE tylko dysk 80 jako systemowy Master(zworka) i podpięty na ostatniej wtyczce taśmy dysk 200 wypiąć całkiem i sprawdzić kontrolery IDE w menadzeźe nie powinno być konfliktu.

Wymienić taśmę sygnałową na nową 80 źyłową.

Dysk 200 wrzućić na drugi kanał IDE i zobacz co wtedy – jak będzie konflikt na II kanale IDE to problemem jest ten dysk i system WIN98SE.
JNJN
Dodano
09.10.2005 21:36:36
Igor2k10734w
Dodano:
09.10.2005 18:36:24
Komentarzy:
6
Strona 1 / 1