Problem z pamięcią DDR2 w XP 32 bit

Witam. Przeczytałem wiele wątków dotyczących mojego problemu jednak niestety nie znalazłem konkretnego rozwiązania. Mam płytę Gigabyte P31-DS3L, która ma 4 sloty na DDR 2. Dotychczas korzystałem z pary gigowych pamięci DDR2 Kingston KVR667D2N5K2/2G (kości znajdowały się w jednym pudełku). Chcąc dodać trochę pamięci kupiłem kolejną parę gigowych pamięci, są one oznaczone identycznie tak więc sądziłem, że 4 pamięci będą ze sobą współpracować. Niestety włożenie do wolnych banków kupionych pamięci nic nie zmienia. System (także bios) informuje, że pojemność zainstalowanych pamięci wynosi 2G z groszami. Pamięci działają w trybie dual. Natomiast w Evereście w zakładce SPD widoczne są 4 pamięci. Próbowałem wielu kombinacji zamieniając pamięci w slotach jednak jedynym efektem było albo brak startu kompa (zawieszał się lub restartował w kółko na etapie testu pamięci) bądź startował normalnie, ale pamięci funkcjonowały w trybie Flex tj. widoczna był dodatkowy Gb trzeciej pamięci mimo że w slotach były 4. Zdaję sobie sprawę, że XP 32 bitowy nie daje pełnych 4 Gb, ale raczej 4 gigowe pamięci powinny funkcjonować bez problemów. Może ktoś z Was miał podobny problem? Będę bardzo wdzięczny za ewentualną pomoc. Pozdrawiam

Odpowiedzi: 8

WItam. No i po kłopocie! Za drobną dopłatą wymieniłem wszystkie 4 kości na 2 x 2 GB i komp śmiga aż miło. Dzięki za zainteresowanie tematem i podpowiedzi. Pozdrawiam.
BLACHA
Dodano
24.11.2010 18:57:20
A więc jednak nie są identyczne...
XanTyp
Dodano
22.11.2010 21:38:54
Witam ponownie. Pogrzebałem trochę w instrukcji płyty i rzeczywiście okazało się, że aby kości pracowały w 4 slotach muszą być SS. Te zakupione ostatnio rzeczywiście były jednostronne. Sądziłem, że te wcześniejsze też. A tutaj "zonk" stare kości są dwustronne. Pozostaje mi więc pomolestowanie jakiegoś sprzedawcy aby eksperymentalnie wymienić kości na SS i ponowne wypróbowanie sprzętu. Może będzie OK? pozdrawiam
BLACHA
Dodano
22.11.2010 19:48:38
Ale skoro pisze że[quote=BLACHA]Próbowałem wielu kombinacji zamieniając pamięci w slotach jednak jedynym efektem było albo brak startu kompa (zawieszał się lub restartował w kółko na etapie testu pamięci)[/quote] to ja bym obstawiał na padniętą kość skoro mamy pewność że płyta główną ją obsługuje. A próbowałeś konfiguracji takiej że wkładasz tylko dwie kość w różnych kombinacjach slotów (głównie chodzi mi o te nowo nabyte). To może wykazać wszelkie wady leżące po stronie sprzętu... Swoją drogą to może być tak jak pisze XanTyp. Długo rozmawiałem ze sprzedawcami i nie tylko zanim kupiłem swoją pierwszą płytę główną z Dual'em. Często spotykałem się z opiniami że najlepiej jak kości są kupione za jednym podejściem z tej samej serii. Jeden gość opowiadał że kupił w jednym sklepie 4 kości tej samej marki i modelu, z tym że jedna miała inny numer serii i kłopoty gotowe. Też to zależy od MB bo jedna obsłuży a druga będzie miała bardziej wygórowane wymagania. Sloty są w jakimś stopniu sprawne skoro Everest widzi 4 kości, jest szansa że MB jest sprawna...
Razorek
Dodano
22.11.2010 00:07:17
Organoleptycznie. Kiedy moduły pamięci (zazwyczaj takie czarne kostki) są tylko z jednej strony laminatu - to pamięci są SingleSide, a kiedy po obu - to są one DoubleSide (od tego oczywiście zdarzają się wyjątki - ale niezwykle rzadko, w życiu zawodowym spotkałem się z tym może ze dwa razy).
Veers
Dodano
21.11.2010 21:01:58
Witam ponownie. Powiem szczerze, że nie wiem czy moje pamięci to DS cz SS. W jaki sposób to ustalić?
BLACHA
Dodano
21.11.2010 17:51:15
Nie chce mi się sprawdzać - ale czy te Kingstony są pamięciami DS czy SS ? Jeśli pamięci są DS - to odpowiedź na dręczące cię pytanie znajdziesz na stronie 16 instrukcji płyty głównej (notka o ograniczeniach chipsetu). Sądząc zaś o tym co napisałeś o załączeniu trybu flex - obstawiam że po prostu któryś z modułów (a może nawet sam slot) jest uszkodzony.
Veers
Dodano
21.11.2010 17:40:23
Na przykładzie: Lat kilka temu, kupowaliśmy z kumplem dwa kompy. Dwa identyczne zestawy sprzętu i oprogramowania. Identyczne i co ważniejsze, kupione i złożone w tym samym czasie. A jednak, u niego nie szło uruchomić kilku gier (bądź z wielkimi oporami), które u mnie działały bezproblemowo. Dwa bliźniacze kompy. Problem leżał w drobiazgu, którego nikt z nas nie mógł przewidzieć i nie mógł poprawić. W procesorze. A raczej w jego działaniu. Po paru latach, rozmawiałem o tym z moim wykładowcą i facet stwierdził, że wcale go to nie dziwi. Procki mogły pochodzić z jednej taśmy produkcyjnej, ale z dwóch różnych serii i to wystarczało, żeby nie reagowały identycznie. Wypadki dosyć rzadkie, ale spotykane. I tak samo może być z twoimi kośćmi pamięci. Identyczność oznaczeń nie gwarantuje pełnej kompatybilności - zwłaszcza przy większym odstępie czasu ich wyprodukowania.
XanTyp
Dodano
21.11.2010 16:17:57
BLACHA
Dodano:
21.11.2010 15:43:48
Komentarzy:
8
Strona 1 / 1