problem z kalibracją

witam. od niemalże tygodnia, jestem posiadaczem nowego komputera, ale poprzez dzisiejszy przegląd fotografii, znajdujących się na komputerze, a następnie, porównując je do druku, przeraziła mnie ich różnica... dlatego chyba pora coś zrobić z tym fantem. nie mam pojęcia, czy informacja, że komputer był kupowany odzielnie, oraz monitor jest jakaś cenna, bo monitor firmy iiyama prawdopodobnie nie ma problemu z przystosowaniem się do karty graficznej. warto zauważyć, że próbowałem dostosować odpowiednie parametry za pomocą [i]main menu[/i], czyli niczym innym, jak ustawienia za pomocą guzików na monitorze. NIE POMOGŁO NIC. otrzymałem również na moim komputerze, program który [i]Vtune[/i] się zwie. niby ma on możliwość ustawienia parametrów monitora, ale psikus, NIE DZIAŁA NIC. ... i w tym momencie, możliwości rozwiązania tego problemu w moim odczuciu bynajmniej się kończą, bo nie mam już BLADEGO POJĘCIA, jak to ugryźć. ](*,) dla przypomnienia; karta graficzna NVIDIA GeForce 8800 GS, zaś sam monitor, to jest iiyama prolite e2200ws.

Odpowiedzi: 4

dziei tez mi sie przyda
Psiuku
Dodano
23.04.2008 19:40:59
przepraszam, za drugiego posta, nie edytując poprzedniego, ale ja nie mam nic do dodania w przypadku mojego problemu. tylko to, że udało mi się dojść do celu i poprawiłem to, co chciałem... ; ) zrobiłem to za pomocą programu Adobe Gamma Loader, który w porównaniu nawet z zainstalowanym tu na komputerze [i]Vtune[/i], przez osobę, która wbijała tego Windwosa... jest jak niebo a ziemia. dziękuje za pomoc i przy okazji chciałbym jednak się jeszcze dowiedzieć, czy jednocześnie mogą być podłączone DVI i D-Sub.
rafja
Dodano
12.04.2008 19:26:53
żeby ustawić (skalibrować) monitor potrzebny jest kalibrator (np spektrofotometr). Czyli urządzenie na USB które przykładasz do matrycy i ono przy pomocy programu robi różne testy, pomaga w ustawieniu parametrów RGB Twojego monitora i wypluwa plik ICC. Druga sprawa to oświetlenie w pokoju. Jak juz skalibrujesz monitor np z temperaturą światła słonecznego (5500K) to potrzebowałbyś takiego samego oświetlenia w pokoju :) A ostatni element to drukarka - ją tez należy skalibrować. NIESTETY PRZECIĘTNY KOWALSKI NIE KUPUJE SPEKTROFOTOMETRU :) wiec nie sądzę żebyś wykonał wszystkie te opcje (tak jak 99% użytkowników tego forum). Takie urządzenia i soft są drogie, a dopiero po skalibrowaniu możesz mówić o zgodności kolorystycznej i odzwierciedleniu barw :) Może monitor przekłamuje w jedną stronę, drukarka w drugą i wychodzi duża niezgodność. Ja bym się na Twoim miejscu nie martwił. Ustawił monitor fabrycznie do sRGB lub 6500K i olał sprawę :)
moskitos
Dodano
12.04.2008 17:28:37
1. Przez DVI czy D-SUB? 2. Sterowniki monitora wgrane i schematy kolorów dołożone ? - wiem ,ze pod Vistę dedykowanych może nie być, lae trzeba się wtedy posłużyć tymi dla XP i sprawdzić efekt ( o ile odpowiedź na to pytanie jest negatywna ).
Rebe
Dodano
12.04.2008 14:39:06
  • rafja 12.04.2008 17:32:24

    1. Przez DVI. Czy szkodliwe może być podłączenie jednocześnie DVI i D-Sub? 2. Sterowniki są wgrane oraz schematy kolorów także przemieniane... efektów nadal żadnych. [b]edit:[/b] nie zauważyłem wcześniej Twojej odpowiedzi moskitos. masz rację, że w przypadku pierwszej możliwości, nie mam nawet zielonego pojęcia jak się za to zabrać. Z racji tego, na razie pozostanę przy łatwiejszych próbach rozwiązania mojego problemu. druga możliwość raczej nie jest rozwiązaniem mojego problemu. Postanowiłem porównać w tym samym pomieszczeniu dwa monitory, stawiając je nawet obok siebie, w których to właśnie ten starszy model jest odpowiednio skalibrowany... dobierając do tego różne ustawienia nowego monitora, zasłaniając okno, chowając monitor do kieszeni, za bluzkę, za rękawek, aaaargh! nie pomogło. trzecia opcja nie trafiona. W tej chwili nie mam podłączonej żadnej drukarki. [quote]Ja bym się na Twoim miejscu nie martwił. Ustawił monitor fabrycznie do sRGB lub 6500K i olał sprawę :)[/quote] a jednak muszę się martwić. :) komputer służy wyłącznie do pracy i jakakolwiek różnica kolorystyki jest całkowicie niewskazana. [b]edit2:[/b] jeszcze jedna rzecz. Wiem z doświadczenia, że kolorystyka pomiędzy wydrukiem, a obrazkiem znajdującym się w komputerze będzie się trochę różnić, ale różnica jaka jest w moim przypadku jest TRAGICZNA! Porównałem nawet stary monitor z nowym, zrobiłem nawet małe rozeznanie na wygląd fotografii wśród innych fotografów i zwyczajnie u nich zdjęcie na komputerze jest w miarę zbliżone do wydruku, a u mnie zdecydowanie jest za jasne. podobny przypadek występuje w oglądaniu grafiki komputerowej, gdzie autor x stworzył obrazek o czarnej kolorystyce, dodając do tła lekko widoczne elementy. Na moim monitorze jest to zwyczajnie rozjaśnione, bo zamiast czarnego tła, podchodzi ono pod jego odcień, gdzie elementy, które w zamiarze miało stanowić tylko dodatek do tła, są widoczne na pierwszy rzut oka, wywołując od razu we mnie niechęć do całego sprzętu...

rafja
Dodano:
12.04.2008 13:50:47
Komentarzy:
4
Strona 1 / 1