Problem z instalacją Windowsa XP.

Płyta główna: ECS RC410L/800-M Karta Graficzna: ATI Radeon Dysk: Samsung SP2504C SATA 2GB RAM CD/DVD, czytnik kart pamięci. (konfiguracja niepełna ponieważ to nie mój komputer więc przepraszam) Witam Mam problem z zainstalowaniem Windowsa XP Home SP2 na tym sprzęcie. Instalator bootuje, ładuje jakieś pliki i sterowniki po czym robi się czarny ekran z migającym kursorem w lewym górnym rogu (można czekać godzinami i nic się nie dzieje). Zjawisko takie występuje przed menu z akceptacją licencji, wyboru partycji itp. W każdym razie przypuszczam, że dzieje się tak, ponieważ instalator potrzebuje sterowników SATA/RAID. Komputer nie posiada Floopy Disk, więc nie mam gdzie tych sterowników "wsadzić". Posiadam jednak stację FDD na USB, ale kiedy wcisnę F6, aby załadowac dodatkowe stery SATA/RAID instalator nie widzi stacji FDD. Kiedy nie wcisnę F6 instalator podczas ładowania sterowników nagle zaczyna wczytywać coś z dyskietki, po czym problem się powtarza i wyskakuje ów czarny ekran. Postanowiłem więc poszperać w Google. Znalazłem poradę dotyczącą dogrania sterowników do płyty z OS'em programem nLite. Zgrałem pliki z płytki Windowsa do jednego folderu, stery wrzuciłem do innego folderu, wszystko ze sobą połączyłem. Niestety objawy sa takie same. W trakcie instalacji czarny ekran. Wpadłem na pomysł podłączenia dysku do drugiego komputera (z wbudowanym FDD). Odpaliłem instalator, F6, wgrałem stery (ale do płyty głównej z drugiego kompa), elegancko formacik i instalacja. Byłem szczęśliwy, bo po wielu godzinach walki wreszcie zainstalowałem system na dysku i wszystko ładnie działało! Przełożyłem dysk z powrotem do pierwotnego komputera i przy ładowaniu systemu maszyna niestety ciągle się restartuje. Przypuszczam, że to wina sterowników od innej płyty głównej. Moje pytanie brzmi więc następująco: Co jeszcze mogę uczynić, żeby zainstalować tą wredotę XP na kompie, skoro nie mam FDD na taśme, tylko na USB, przeróbka płyty instalatora programem nLite nie powodzi się, a głupi pomysł instalowania systemu na innym sprzęcie okazał się jeszcze gorszy niż myslałem? :( Dziekuję serdecznie za wszelkie porady i przepraszam jeśli nie dostosowałem się do regulaminu forum, ale to mój pierwszy post here. Pozdrawiam Michał S.

Odpowiedzi: 4

Tak, XP Professional był zainstalowany wcześniej na tym dysku. W zworkach ani na płycie, ani przy dysku nic nie grzebałem, ponadto ten dysk podłączyłem do kompa gdzie mam SATA I i Windows zainstalował się poprawnie. Na drugim kompie jest płyta ASROCK wiec to raczej oczywiste, że zainstalowany tam Windows nie odpali. Otworzyłem kompa i okazało się że nie ma 2GB lecz 1GB pamięci na jednej kości na DDR2. Sprawdzałem pamięć jakimś programem (niestety nie pamiętam jakim) pod DOS-em i pokazało, że jest sprawna w 100%. Tymczasem przełożyłem FDD z jednego kompa do drugiego. Czyta sterowniki, ale objawy niestety są te same (czarny ekran z białym kursorem w górnym lewym rogu). Nie wiem co z tym zrobić, grr... Tymbardziej, że Windows 2000 Professional działał prawidłowo. Jeśli chodzi o zworki jakie zaobserwowałem: CLR_CMOS jest ustawiony na Normal BIOS_WP ustawiony na Disabled Dysk ustawiony na SATA 1.5 GB Mode (tyle wyczytalem z naklejki na dysku na której reszta jest po Chińsku). a tu instrukcja instalacji dysku: http://downloadcenter.samsung.com/content/UM/200510/20051010165142468_3.5_SATA_eng_r4.pdf Osobiście uważam, że skoro ten sam Windows zainstalował się na tym dysku (bez przestawiania zworek) na innym sprzęcie, to wina leżeć musi gdzieś po stronie reszty sprzętu (płyta główna, BIOS, pamięć RAM). Tylko jakby tu doszukać się winowajcy... Z drugiej strony, W 2000 Pro działa bez zarzutów... I jeszcze rzecz myślę bardzo istotna, a o której zapomniałem napisać. System zdecydowałem się przeinstalować, ponieważ został normalnie wyłączony jednego dnia, a następnego dnia nie chciał załadować się Windows, który po "przeleceniu" paska ładowania systemu wyrzucił ów czarny ekran z białym, migającym kursorem. Dziękuję też za zainteresowanie się moim tematem z Twojej strony.
msk89
Dodano
30.12.2009 00:16:54
Poniekąd. Z tym że w międzyczasie już ściągnąłem dokumentację od płyty głównej, i dodatkowo zwróciłem większą uwagę na fragment w którym opisałeś próbę uruchomienia systemu ze sterownikami od innej płyty. Ponieważ ta płyta jest oparta o chipset ATI - coś mi świta z podobnym problemem oryginalnych płyt Intela - ale musiałbym pogrzebać w historii co nieco. BIOS (przynajmniej odnośnie kontrolera) masz ustawiony poprawnie. Mam jedno pytanie: czy na tym sprzęcie był już kiedyś zainstalowany XP i czy nie zmieniło się nic w konfiguracji ? Pytam nie bez kozery, ponieważ coś mi się majaczy o konieczności przestawienia trybu pracy dysku na zgodny z SATA 1 (zworką na dysku), oraz - pytanie pomocnicze: czy na czas instalacji nie mógłbyś spróbować wyjąć jedną kość pamięci ? Aha - jeśli chodzi o sterowniki, a konkretnie ich integrację z instalką Windowsa - to możesz sobie odpuścić. Windows XP nawet bez SP2 powinien bez najmniejszego problemu pozwolić się zainstalować na tym chipie.
Veers
Dodano
30.12.2009 00:04:18
Nie znam się zbytnio na BIOS'ie ;) nie ma takiej opcji jaką podałeś ;) zapodam linki do poszczególnych okien w tym BIOS'ie żeby był pogląd na sytuacje. Okno główne: http://i50.tinypic.com/2nvt3ec.jpg Standard CMOS: http://i49.tinypic.com/2ugpcsx.jpg Advanced Setup: http://i46.tinypic.com/10huahi.jpg Features Setup: http://i48.tinypic.com/2qddhy8.jpg Power Managment Setup: http://i45.tinypic.com/30kdlph.jpg PCI/PnP Setup: http://i45.tinypic.com/a9o2ft.jpg CPU PnP Setup: http://i47.tinypic.com/jjbp05.jpg Hardware Monitor: http://i49.tinypic.com/2r4lcw5.jpg To ustawienia BIOSu tego komputera. Może tak będzie łatwiej ;) Zapomniałem jeszcze dodać że dla przykładu Windows 2000 pro instaluje się bez problemów.
msk89
Dodano
29.12.2009 18:32:01
Zobacz czy przypadkiem nie można ustawić w BIOSie kontrolera SATA w trybie "Comatibility mode" (albo jakoś tak - nie chce mi się szukać instrukcji .... )
Veers
Dodano
29.12.2009 16:49:31
msk89
Dodano:
29.12.2009 16:25:20
Komentarzy:
4
Strona 1 / 1