Problem w XP po wymianie procesora

Witam Kupiłem i wymieniłem sobie procesor na szybszy sprawdzając oszywiście czy dana płyta obsługuje ten proceror. etc itd. tzn wymieniłem Intel Celeron D 351 (3.2GHz/256MB/533MHz/04) na Pentium D 930 Costra Rica (3.00GHz/4MB/800MHz). Udało mi się go raz odpalić pod windą w w systemie widoczna były dwa procesory, ale to jest dwurdzenioweic. Na 100% nie jest to problem sprzętowy. Przypuszczam, że problem zapewne dotyczy Windowsa XP na poziomie obsługi procesorów dwurdzeniowych. Może jakis sterowniki do tego procesora ??? To głupie, ale.. Dowodem tego jest, że jak odpalę kompa pod jakimkolwiek linux-em to wszystko śmiga jak należy. A pod windowsem na początku system się ładuje, widać nawet pasek postępu po napisem widnows i kiedy ma się pojawić ekran logowania (a może nawet troszkę wcześniej) następuje reset i bajka kręci sie od nowa. Dodam, że jest to system windows XP Profesional 2002 + SP2. WIem, że XP Home nie obsługiwał dwuprocesorowców, ale Profesional powinien bez mrugnięcia. Włożenie poprzedniego procesora też powoduje prawidłową pracę. Pozdrawiam

Odpowiedzi: 20

Już Ci nie odpowie. Do 2036 roku ;)
XanTyp
Dodano
18.02.2009 14:37:49
Rozwiazac problem a chwilowo zaleczyc to 2 rozne rzeczy.. Mozna kombinowac jesli cos sie posypie ale nie po wymianie tak istotnej czesci komputera jak procesor czy mobo ... Strata wydajnosci a i po wgraniu kolejnych aktualizacji moze poprostu pasc .. Lepiej zabezpieczac niz leczyc. Polecilem format gdyz byla by to najszybsza droga do naprawienia danego problemu. Kolega stracil pare dni zanim doszedl jak to zaleczyc. Co chyba jesli ktos potrzebuje komputera na codzien do pracy nie jest wskazane... Dalej mi nie odpowiedziales o jaki poziom Ci chodzi ? Jesli martwisz sie o moje zdrowie to dziekuje.
Ukey
Dodano
18.02.2009 13:20:00
Tak wiec moze udowodnisz to co piszesz... Tak na marginesie co Ty wiesz o moim poziomie (ale jaki poziom? cukru we krwi ?) I owszem skoro mam siedziec 2 dni nad rozwiazaniem problemu, a moge zrobic formata i reinstal i w 2-3 h miec czysty system , z wszelkim softem to dziekuje... Strata czasu!!
Ukey
Dodano
18.02.2009 12:23:49
  • Chawał Kuja 18.02.2009 12:58:48

    [quote=Ukey]Tak wiec moze udowodnisz to co piszesz... Tak na marginesie co Ty wiesz o moim poziomie (ale jaki poziom? cukru we krwi ?)[/quote] Mam specjalnie rozgrzebywać komputer? Sam sobie udowodnij. O Twoim poziomie wiem z Twoich postów - tak trudno Ci samemu do tego dojść? [quote=Ukey]I owszem skoro mam siedziec 2 dni nad rozwiazaniem problemu, a moge zrobic formata i reinstal i w 2-3 h miec czysty system , z wszelkim softem to dziekuje... Strata czasu!![/quote] I przez takich jak Ty polecenie format c: jest najczęściej stosowanym poleceniem na świecie. Jak pojawia się problem to format c: i mamy z głowy; pojawia się wirus? No to format C: Nawet tu na forum zawsze jest "to spróbuj sformatować". Takie fachowcy tu siedzą.

Moze wracajac do tematu! System mu nie wstal bo zmienil procka niby Intel ale inna rodzina Celek a Pentium to 2 rozne rodziny procesorow! Maja inne wlasciwosci i wydajnosci. Tak wiec jest to normalne zachowanie. Wymien sobie plyte i procka z Intela na AMD i nie bedziesz musial robic formata ?
Ukey
Dodano
17.02.2009 21:51:05
  • Chawał Kuja 17.02.2009 21:55:22

    [quote=Ukey]Wymien sobie plyte i procka z Intela na AMD i nie bedziesz musial robic formata ?[/quote] No właśnie nie musiałem. PEBKAC.

  • Ukey 17.02.2009 22:05:05

    [quote=Chawał Kuja][quote=Ukey]Wymien sobie plyte i procka z Intela na AMD i nie bedziesz musial robic formata ?[/quote] No właśnie nie musiałem. PEBKAC.[/quote] To dosc ciekawe ... moze niech sie wypowie jakis szpec z forum ? Bo jakos wiare w MS posiadam ale nie az taka ...

  • Chawał Kuja 18.02.2009 10:19:05

    [quote=Ukey][quote=Chawał Kuja][quote=Ukey]Wymien sobie plyte i procka z Intela na AMD i nie bedziesz musial robic formata ?[/quote] No właśnie nie musiałem. PEBKAC.[/quote] To dosc ciekawe ... moze niech sie wypowie jakis szpec z forum ? Bo jakos wiare w MS posiadam ale nie az taka ...[/quote] Wszyscy "szpece" trzymają Twój poziom więc nie sil się.. Co do rzekomych problemów to jak zawsze problemem jest użytkownik, dla którego format to lekarstwo na wszystko i tak zapewne jest w Twoim przypadku.

Jesli masz mozliwosc wymien sobie procka z 1 rdzeniowego na 2 rdzeniowego(lub wiecej) i zobacz czy system wstanie odrazu bez "reanimacji". I poczytaj ze jest to normalne zachowanie. System przypisuje sobie dana czesc komputera i jesli dana czesc zostanie wymieniona poprostu sie sypie (zabezpieczenie jak chcesz kupic kompa z zainstalowanym systemem i pozniej wymienic bebechy). Dlaczego po wymianie np procka i pozniejszej checi aktywacji systemu wywala ze kluczyk jest nie aktualny? Bo takie jest zabezpieczenie , wystarczy zadzownic do M$ i wygeneruja Ci nowy kluczyk !
Ukey
Dodano
17.02.2009 21:43:17
@Ukey odpuść. Nie dyskutuj z tym człowiekiem bo to jest zaśmiecanie forum. Brat mu chyba dał hasło do komputera i mały buszuje. Nie potrafię tego inaczej wyjaśnić... P.s. Mały na priv pisz i na blooga sobie później wrzucisz, bo [b]tutaj[/b] nikt Twoich smętów nie ma ochoty czytać....
Razorek
Dodano
17.02.2009 21:41:50
  • Chawał Kuja 17.02.2009 21:44:03

    [quote=Razorek]P.s. Mały na priv pisz i na blooga sobie później wrzucisz, bo [b]tutaj[/b] nikt Twoich smętów nie ma ochoty czytać....[/quote] To teraz już robimy wycieczki osobiste - wiadomo, brakuje argumentów to zmieńmy temat. [quote=Ukey]Jesli masz mozliwosc wymien sobie procka z 1 rdzeniowego na 2 rdzeniowego(lub wiecej) i zobacz czy system wstanie odrazu bez "reanimacji". I poczytaj ze jest to normalne zachowanie. System przypisuje sobie dana czesc komputera i jesli dana czesc zostanie wymieniona poprostu sie sypie (zabezpieczenie jak chcesz kupic kompa z zainstalowanym systemem i pozniej wymienic bebechy). Dlaczego po wymianie np procka i pozniejszej checi aktywacji systemu wywala ze kluczyk jest nie aktualny? Bo takie jest zabezpieczenie , wystarczy zadzownic do M$ i wygeneruja Ci nowy kluczyk ![/quote] Nie masz pojęcia o czym piszesz.

Po zmianie procka / mobo / grafa zazwyczaj w 80% windowsy sie sypia i jest to normalne !! Windows XP Home spokojnie smiga na procku z wieloma rdzeniami ale cytat: "Wieloprocesorowość – obsługa stacji posiadających do dwóch procesorów." jest zaznaczone -NIE http://www.microsoft.com/poland/windowsxp/porownanie.asp Tak wiec mysle ze wszystko w tym temacie ! Jest to wina budowy windowsa ze sie sypie po wymianie takich podzespolow jak procek/mobo/grafa(czasami)
Ukey
Dodano
17.02.2009 21:38:16
  • Chawał Kuja 17.02.2009 21:40:27

    [quote=Ukey]Po zmianie procka / mobo / grafa zazwyczaj w 80% windowsy sie sypia i jest to normalne !![/quote] Bzdura.

Też miałem kiedyś 16 lat, ale w moich czasach jeszcze emo nie było tak popularne. W ramach tego nie odpowiadam na głupie docinki z Twojej strony. Jak coś masz do mnie to pisz na priva bo swoją dobromyślnością nadopiekućczością i chęcią zaistnienia zaśmiecasz forum, a ja w ramach ripostowania robię to samo...Niestety...
Razorek
Dodano
17.02.2009 21:34:46
Ehh Windows XP Home nie widzi 2 procesorow ale 2-rdzenie w 1 procku juz tak !! Czyli np 2xPentium4 nie zobaczy ale np juz Intel Core2Duo e6300(wiem bo mam) widzi i czyta juz normalnie !
Ukey
Dodano
17.02.2009 21:31:18
  • Chawał Kuja 17.02.2009 21:35:22

    [quote=Ukey](wiem bo mam)[/quote] A na poprzedniej stronie miałeś jakieś wątpliwości - nawet format proponowałeś. To w końcu jak to jest?

Oczywiście że SP2. Jak dwurdzeniowe procesory wchodziły to przecież już był. (albo i nie?:mryellow: )
Razorek
Dodano
17.02.2009 15:28:03
System z SP2 czy bez ? Jesli z SP2 to mozliwe jest ze obsługa 2jajec byla.
Ukey
Dodano
17.02.2009 12:05:13
No autentycznie. Przecież by mi nie dali w zestawie systemu, który nie obsługuje sprzętu. Wszystko chodziło jak należy. Widział dwurdzeniowy procesor.
Razorek
Dodano
17.02.2009 00:23:05
Ukey masz duzo racji w tym, ze to zalecznie, bo windows i tak z biegiem czasu zapycha się coraz bardziej. Do razorek. Dziwne to co piszesz, bo nawet microsoft oficjalnie o tym informuje. "Bzdura. Ja kupowałem komputer z Windowsem w zestawie i był to procesor D805 i Win XP HE. Wszystko było w największym porządku. Po prostu to jest kwestia instalacji"
cep
Dodano
16.02.2009 23:08:22
[quote=cep] Wiem, że XP Home nie obsługiwał dwuprocesorowców, ale Profesional powinien bez mrugnięcia. [/quote] Bzdura. Ja kupowałem komputer z Windowsem w zestawie i był to procesor D805 i Win XP HE. Wszystko było w największym porządku. Po prostu to jest kwestia instalacji. Sprawdzaj regularnie dziennik zdarzeń, czy się jakieś błędy nie tworzą.
Razorek
Dodano
16.02.2009 21:56:04
  • Chawał Kuja 17.02.2009 20:28:06

    [quote=Razorek]Bzdura. Ja kupowałem komputer z Windowsem w zestawie i był to procesor D805 i Win XP HE. Wszystko było w największym porządku. Po prostu to jest kwestia instalacji. Sprawdzaj regularnie dziennik zdarzeń, czy się jakieś błędy nie tworzą.[/quote] Znowu bzdura. Mylisz dwa rdzenie z dwoma procesorami. A ta "kwestia instalacji" to co znaczy? Trza instalacje w jakiś określony dzień robić?

  • Razorek 17.02.2009 21:27:19

    [quote=Chawał Kuja]A ta "kwestia instalacji" to co znaczy? Trza instalacje w jakiś określony dzień robić?[/quote] Jak Ty to tak rozumiesz i wierzysz we wpływ sił metafizycznych to proszę bardzo. Wyjaśnienie kwestii dla nie-czarodziejów: wymieniasz ważny podzespół (jakim niewątpliwie jest procesor) bazowy robisz reinstalkę systemu. P.s. To przypadek że czepiasz się tylko moich sformułowań? Uznaję że tak.

  • Chawał Kuja 17.02.2009 21:29:37

    [quote=Razorek]wymieniasz ważny podzespół (jakim niewątpliwie jest procesor) bazowy robisz reinstalkę systemu.[/quote] Kolega w piaskownicy Ci takich pierdół naopowiadał, a Ty w to uwierzyłeś. [quote=Razorek]P.s. To przypadek że czepiasz się tylko moich sformułowań? Uznaję że tak.[/quote] Skoro są głupie to się ich czepiam.

Przepraszam Ukey nie obrażaj się, ale ciekawość napędza rozwój ludzkości, a Ty proponujesz najprostsze metody. To nie jest sposób robić wszystko od nowa, ale wiedzieć więcej i uczyć się. Patrząc na innych użytkowników to instalacja winxp w 20 minut uda się jedynie tylko jak się ma backup lub image systemu. A ilu zwykłych userów windy to robi ? Poza tym nowy system jest szybki i OK, niestety brak znanych aplikacji. Trzeba je doinstalować jak się je jeszcze gdzieś ma. Nie wydaje mis ię to dobrym rozwiązaniem. Mój sposób nie jest idealny jak widać po kosmetyce której muszę dokonać, ale komputer działa.
cep
Dodano
16.02.2009 16:45:08
  • Ukey 16.02.2009 18:03:20

    [quote=cep]Przepraszam Ukey nie obrażaj się, ale ciekawość napędza rozwój ludzkości, a Ty proponujesz najprostsze metody. To nie jest sposób robić wszystko od nowa, ale wiedzieć więcej i uczyć się. Patrząc na innych użytkowników to instalacja winxp w 20 minut uda się jedynie tylko jak się ma backup lub image systemu. A ilu zwykłych userów windy to robi ? Poza tym nowy system jest szybki i OK, niestety brak znanych aplikacji. Trzeba je doinstalować jak się je jeszcze gdzieś ma. Nie wydaje mis ię to dobrym rozwiązaniem. Mój sposób nie jest idealny jak widać po kosmetyce której muszę dokonać, ale komputer działa. [/quote] Moze i masz racje i nie obraze sie ;] Jednak to nie jest "wyleczenie" lecz "zaleczenie" co moze pozniej miec katastrofalne skutki (oby nie). Jednak ja osobiscie wolal bym zrobic reinstal, to nie linux ze mozna tak sie bawic systemem plikow.

Szkoda kombinowania i czasu... Instalacja Windowsa to 20 minut, a zabawy na kilka dni juz masz , dla wlasnej wygody zalecam zrobienie formata. Przypominam Windows to nie Linux gdzie mozna sie tak bawic ! Nie wiadomo czy po jakiejs aktualizacji system nie padnie ..
Ukey
Dodano
16.02.2009 15:44:20
Wykorzystałem sposób znaleziony w necie. Udało mi się podmienic pliki hal.dll halacpi.dll i halaacpi.dll. Wyciągnołem je z paczki sp3 i wgrałem do windows\system32. Następnie dokonałem wpisów w boot.ini, multi(x)disk(x)rdisk(x)partition(x)\WINDOWS="ACPI+APIC" /fastdetect /hal=halaacpi.dll multi(x)disk(x)rdisk(x)partition(x)\WINDOWS="ACPI+PIC" /fastdetect /hal=halacpi.dll multi(x)disk(x)rdisk(x)partition(x)\WINDOWS="non-ACPI" /fastdetect /hal=halpic.dll aby była możliwośc wyboru sposobu uruchomienia. No i restart. Po restarcie wybrałem opcję "ACPI+APIC" oraz uruchomienie w trybie awaryjnym. Póżniej w menadżer urzadzeń i zmiana sterownika komputera na wieloprocesorowy. Ponowny restart. Komputer uruchomił się normalnie. Dziwi mnie tylko taki wpis w w menadzer urzadzeń W drzewie komputer widnieją teraz dwa wpisy. Standardowy komputer PC i nie można go za żadne skarby usunąc Wieloprocesorowy komputer z ACPI Na dodatek komputer po wybraniu opcji wyłącz, zamyka się i staje na ekranie teraz możesz bezpiecznie wyłączy komputer. Dziwne. Co o tym sądzicie?
cep
Dodano
16.02.2009 13:55:42
Spróbuj wczytać domyślne ustawienia Biosu. Jaki Linux odpalasz? Jaka jest zawartość pliku dev/cpuinfo ( Linux )? @Ukey Root może wszystko, szary user niewiele :P IMO najprościej/najszybciej będzie rozwiązać problem reinstalacją.
aisou
Dodano
15.02.2009 22:57:38
  • Ukey 16.02.2009 13:00:12

    [quote=aisou]Spróbuj wczytać domyślne ustawienia Biosu. Jaki Linux odpalasz? Jaka jest zawartość pliku dev/cpuinfo ( Linux )? @Ukey Root może wszystko, szary user niewiele :P IMO najprościej/najszybciej będzie rozwiązać problem reinstalacją.[/quote] Root oczywsicie w linuxie ;] bo w Windzie admin to moze tyle co nic .. (porównując do linuxa ;p) No niestety reinstal tylko pozostaje. Windows czesto (jesli aktywny) przyczepia sie do danej czesci na kompie (zabezpieczenie jakies bylo otym glosno) Najczesciej jest to dysk , jednak czasami moze tez byc numer procesora czy tez ram. Systemy Windows Serwer tego problemu nie ma. Teraz sobie przypomnialem mialem podobny problem po wymianie z Celetona na P4 , zakonczone reinstalacja (bez formata)

Reinstalacja.... Mozna tez sprobowac wywalic ten sterownik i zobaczyc jakie beda efekty. A dlaczego Linux sie uruchamia? Bo ma inna konstrukcje... Linuxy to bardziej serwerowe systemy, tzn bardziej elastyczne user moze wszystko a i tak dosc trudno rozwalic strukturę systemu.
Ukey
Dodano
15.02.2009 21:39:26
Komputer uruchamia się w trybie awaryjnym lub debugowania. Zrobiłem więc tak. Uruchomiłem w trybie debugowania i zapisałem profil sprzetowy. Niestety nic to nie daje. Wgranie SP3 i też to samo. Prawdopodobnie problem dotyczy - jak wyczytałem - pliku hal.dll i tylko przy naprawie instalacji lub ponownej instalacji mozna to naprawić, ale wolałbym tego uniknąć. Po uruchomieniu w trybie debugowania w menadżer urzadzeń widać dwa procesory . Podejrzałem plik ntbtlog i ewidentnie wynika z niego, żę problem dotyczy próby uruchomienia komputera z jednym procesorem a ja mu włożyłem procesor dwuprocesorowy. W pliku tym widnieje wpis [quote][i]Zaˆadowany sterownik. NDIS.sys Załadowany sterownik. viaagp1.sys Załadowany sterownik. snapman.sys Załadowany sterownik. Mup.sys Sterownik nie został załadowany. Jednoprocesorowy komputer PC z interfejsem ACPI Sterownik nie został załadowany. Kodery-dekodery audio Sterownik nie został załadowany. Starsze sterowniki audio[/i][/quote] Czyli do momentu załadowania sterownika procesora jest ok Linux-y chodza beproblemowo, a winszit ma problem. Może ktoś ma jakiś pomysł rozwiązanie ? Jak oszukać win xp ? Wywalić trwale ten sterownik jednoprocesorowy, aby winda uruchomiła się z uniwersalnym czy wieloprocesorowym.
cep
Dodano
15.02.2009 20:27:28
cep
Dodano:
14.02.2009 14:16:20
Komentarzy:
20
Strona 1 / 2