Prawdopodobny problem z płytą GigaByte GA-8SQ800

Witam Od jakiegoś czasu mój pecet włączał się dopiero po kilkukrotnym wciśnięciu Powera lub po wyłączani i włączaniu zasilacza. Ostatnio padł całkowicie i nie włącza się. Podłączyłem inny zasilacz aby wykluczyć awarię i niestety to samo. Również wymieniłem kość pamięci na chwilę. Czy jeszcze coś może być przyczyną niewłączania czy to raczej wina płyty. I teraz pytanka: - czy w ogóle ktoś naprawia płyty i czy jest sens takie coś robić? - czy jeśli kupię inną płytę i podmienię to czy komp ruszy bez ponownej instalacji Windowsa XP?

Odpowiedzi: 6

Colin23 - obawiam się że ze względu na mój stosunek do wyrobów sygnowanych SiS - moja opinia będzie mocno nieobiektywna. W moim odczuciu jeśli chodzi o chipsety dla CPU Intela mój ranking wygląda tak: - Intel - Intel - Intel - VIA - nForce - SiS Ja rozumiem że chcesz uniknąć reinstalacji systemu - ale ja bym na twoim miejscu z góry założył że i tak trzeba będzie przeinstalować system. No i wybrałbym płytę na chipsecie Intela - choć przy tak wiekowym sprzęcie takie wybieranie jest jak rosyjska ruletka...
Veers
Dodano
03.05.2010 11:46:30
Veers , znalazłem bardzo podobną płytę. Możesz pomóc czy warto się w to pchać czy mimo wszystko próbować kupić coś na Intelu ? Ta którą miałem była na chipsecie SiS655 HMAC Host & Memory & AGP Controller i SiS963 MuTIOL® Media I/O, natomiast ta którą moge kupić to SiS655FX HMAC Host & Memory & AGP Controller i SiS964 MuTIOL® Media I/O (GA-8S655FX).
colin23
Dodano
03.05.2010 00:11:02
dziś sprawdziłem i na pewno mam uwalony zasilacz i płytę. Teraz pytanie czy to raczej zasilacz zdupił płytę czy odwrotnie. A może karta graficzna ATI spaliła te dwa podzespoły? Jak sprawdzić czy karta nie spali czegoś w kompie?
colin23
Dodano
28.04.2010 02:22:29
  • Veers 28.04.2010 10:36:05

    [quote=colin23]...Teraz pytanie czy to raczej zasilacz zdupił płytę czy odwrotnie.[/quote] Co za różnica ? [quote=colin23] A może karta graficzna ATI spaliła te dwa podzespoły?[/quote] I sama przetrwała ? To by było dość niezwykłe uszkodzenie .... [quote=colin23]Jak sprawdzić czy karta nie spali czegoś w kompie?[/quote] Obawiam się że na to nie ma recepty innej, niż ta która jest podawana w dokumentacji płyty głównej / karty graficznej (zalecana moc zasilacza, sposób podłączenia dodatkowego zasilania, ograniczenie portu grafiki na płycie głównej itp.)

Colin23 - przesiadając się z SiS na Intela (przykładowo) - doświadczenie mi podpowiada że system ruszy. Przesiadając się z SiS na chipset nForce bywa już rożnie. Tak czy inaczej - nawet jeśli system ruszy, rozpozna nowe urządzenia i nie po zainstalowaniu sterowników nie spotka cie jakiś konflikt sprzętowy - to i tak Windows będzie działał z niepotrzebnym balastem. Jeśli system nie ruszy (bo np. nie spodoba mu się kontroler), przy pomocy opcji instalacji "w miejscu" masz szansę że system wystartuje - jednak problemy które możesz napotkać na dalszym etapie nie dają gwarancji że wszystkie programy będą działać (za przykład podam tu programy wymagające aktywacji). Takie rozwiązanie czasem się sprawdza - ale generalnie - im większe zmiany sprzętowe - tym większa konieczność zainstalowania systemu od nowa.
Veers
Dodano
22.04.2010 10:00:51
hmm z tym chipsetem będzie ciężko bo mam na oku płytę Asusa a tam chipset inny. A jeśli system nie ruszy to wystarczy nałożyć windowsa czy czeka mnie formatowanie dysku i instalka wszystkich programów na nowo?
colin23
Dodano
22.04.2010 01:47:05
[quote=colin23] - czy w ogóle ktoś naprawia płyty i czy jest sens takie coś robić? [/quote] Owszem - płyty da się naprawić, ale wszystko zależy od tego co jest uszkodzone. (np. jeśli to kondensatory lub inne typowe elementy toru zasilania - to naprawa jest stosunkowo tania). [quote=colin23]- czy jeśli kupię inną płytę i podmienię to czy komp ruszy bez ponownej instalacji Windowsa XP?[/quote] Tak / nie / być może. Jeśli kupisz płytę opartą na tym samym chipsecie (a nawet taki sam model jak twój) - szanse rosną.
Veers
Dodano
22.04.2010 01:33:34
colin23
Dodano:
22.04.2010 01:09:49
Komentarzy:
6
Strona 1 / 1