Powiększenie uszkodzonej partycji

Mam dysk podzielony na trzy partycje (właściwie to są chyba dyski logiczne), które to wyglądają na uszkodzone. Wszystkie programy powiększające i łączące partycje odmawiają działania ze względu na błędy. Wszystko byłoby w miarę gdyby nie okazało się, że zapchała się partycja systemowa. Od razu pojawiły się problemy z pamięcią, z wydajnością kompa itp. W związku z powyższym mam pytanie jak i jakim oprogramowaniem naprawić ten problem. Chciałbym zlikwidować wszystkie partycje przez najprostsze polecenie format c: , jednakże nie chcę tracić danych i chcę zapisać obraz istniejącego systemu na dodatkowym dysku USB. Tylko jak potem to przywrócić?, czy nie będzie problemu? czy ktoś może polecić program który wykona taką czynność - czyli wgranie obrazu na partycję o innej pojemności. Czy Ghost da radę? Może jakiś inny program. Czy znajdzie się coś co będzie umiało uruchomić dysk USB bez wgranego windowsa? A może coś takiego potrafi jakiś program pod Linuxem + uruchomienie Live CD np.Fedora. Aż boję się ruszać cokolwiek, bo nie chcę tracić całego systemu.

Odpowiedzi: 3

Jeśli chcesz zachować dane - to musisz zrobić ich kopię. Błędu nie usuniesz żadnymi magicznymi sztuczkami, ponieważ już masz spaprane partycje, i jedyna szansa na "naprawę" - to usunięcie partycji i ich ponowne założenie. Ale to już wiesz. Nie będę wnikał w sens zakładania trzech partycji podstawowych, ale jeśli już chcesz użyć programów do klonowania - to musisz pamiętać o tym, że programy typu ghost nie działają na zasadzie kopiowanie danych, lecz kopiowania struktury dysku. Jeśli więc zamierzasz dokonać migracji danych - sugerowałbym użyć O&O albo Acronisa. Z tym, że te programy - nawet uruchomione we własnym środowisku roboczym, też będą sprawdzały czy dysk nie zawiera błędów.
Veers
Dodano
26.06.2010 00:33:41
[quote=verwolff]A może coś takiego potrafi jakiś program pod Linuxem + uruchomienie Live CD np.Fedora. Aż boję się ruszać cokolwiek, bo nie chcę tracić całego systemu.[/quote]A może zamiast gdybać, wsadź tę LiveCD do napędu i uruchom Linuksa?
XanTyp
Dodano
25.06.2010 12:06:23
[quote=verwolff]Mam dysk podzielony na trzy partycje (właściwie to są chyba dyski logiczne),[/quote] Zdecyduj się, bo "chyba" w świetle tego co dalej piszesz jest na wagę utraty danych. [quote=verwolff] które to wyglądają na uszkodzone.[/quote] To znaczy: jak wyglądają ? Albo są uszkodzone, albo nie są. [quote=verwolff] Wszystkie programy powiększające i łączące partycje odmawiają działania ze względu na błędy.[/quote] Słusznie. [quote=verwolff]W związku z powyższym mam pytanie jak i jakim oprogramowaniem naprawić ten problem.[/quote] Jak - zależy od rodzaju błędów i struktury logicznej podziału dysku. To rzutuje również na to jakiego oprogramowania należy użyć. [quote=verwolff] Chciałbym zlikwidować wszystkie partycje przez najprostsze polecenie format c: [/quote] Polecenie jest może i proste - ale na pewno nie likwiduje ŻADNYCH partycji, a ze względu na użyty parametr C: jego działanie i tak ograniczy się do dysku C. [quote=verwolff], jednakże nie chcę tracić danych i chcę zapisać obraz istniejącego systemu na dodatkowym dysku USB. [/quote] Dobrze że nie chcesz tracić danych, ale klonowanie uszkodzonych partycji / dysków logicznych, nie wydaje mi się najlepszym pomysłem. Tak więc wracamy do pytania: na czym polega "wygląda to na uszkodzenie"?
Veers
Dodano
25.06.2010 08:27:40
  • verwolff 25.06.2010 20:51:17

    Dzięki za dość szczegółową i dosłowną analizę mojego pytania. Postaram się poniżej odpowiedzieć na wszelkie wątpliwości. [quote=Veers][quote=verwolff]Mam dysk podzielony na trzy partycje (właściwie to są chyba dyski logiczne),[/quote] Zdecyduj się, bo "chyba" w świetle tego co dalej piszesz jest na wagę utraty danych.[/quote] Mogłem sprawdzić, zamiast pisać "chyba" - a więc są to partycje podstawowe. Partition Magic podaje taki oto komunikat: Disk Geometry error(s) were detected on this drive. Error #105: Partition didn't begin on head boundary. ucBeginHead expected to be 0 or 1, not 81. [quote=Veers][quote=verwolff] które to wyglądają na uszkodzone.[/quote] To znaczy: jak wyglądają ? Albo są uszkodzone, albo nie są. [/quote] Jak powyżej [quote=Veers][quote=verwolff] Chciałbym zlikwidować wszystkie partycje przez najprostsze polecenie format c: [/quote] Polecenie jest może i proste - ale na pewno nie likwiduje ŻADNYCH partycji, a ze względu na użyty parametr C: jego działanie i tak ograniczy się do dysku C.[/quote] Oczywiście masz rację - po prostu skrót myślowy. Bez polecenia fdisk nie obędzie się przy partycjonowaniu. [quote=Veers][quote=verwolff], jednakże nie chcę tracić danych i chcę zapisać obraz istniejącego systemu na dodatkowym dysku USB. [/quote] Dobrze że nie chcesz tracić danych, ale klonowanie uszkodzonych partycji / dysków logicznych, nie wydaje mi się najlepszym pomysłem. Tak więc wracamy do pytania: na czym polega "wygląda to na uszkodzenie"?[/quote] Jak wyżej. Reasumując - czy istnieje możliwość naprawy wyżej wymienionego błędu bez klonowania?

  • XanTyp 26.06.2010 00:09:17

    [quote=verwolff]Bez polecenia fdisk nie obędzie się przy partycjonowaniu.[/quote]Fdisk? :wtf: Od kiedy to stosujesz to narzędzie przy ustawianiu partycji pod XP? Czasy DOS już raczej minęły. A może to kolejny skrót myślowy? :-k [quote=verwolff]Jak wyżej. Reasumując - czy istnieje możliwość naprawy wyżej wymienionego błędu bez klonowania?[/quote]A co z Linuksem? Pewnie nawet nie spróbowałeś, skoro nadal pytasz o inne drogi.

verwolff
Dodano:
24.06.2010 20:57:46
Komentarzy:
3
Strona 1 / 1