Poprawa wydajności chłodzenia kompa

Witam serdecznie wszystkich forumowiczów !!


Tak Was wszystkich lubię, źe podzielę się z Wami sposobikiem pozwalającym zwiększyć przepływ powietrza przez wnętrze komputera, a tym samym obniźyć jego temperaturę. Nie spotkałem się jeszcze nigdzie w źadnych gazetach ani "forumach" z opisem tego sposobu.

Otóź naleźy w obudowie zasilacza powiększyć znacznie otwory, przez które powietrze wpływa do niego i następnie po schłodzeniu elementów przetwornicy impulsowej jest wyrzucane na zewnątrz przez wentylator. Naleźy pamiętać przy tym, źe blaszana obudowa zasilacza pełni takźe rolę ekranującą zakłócenia, a więc największe otwory trzeba zrobić u góry, ale nie przesadzić, elementy w przetwornicy teź muszą być omywane powietrzem.
Wydajność wentylatora zasilacza znacznie wtedy wzrasta. Jest to spowodowane charakterystykami pracy wentylatora osiowego. Mówiąc prościej, jeźeli przydławi się przepływ powietrza na wejściu wentylatora, to jego wydajność badzo znacznie spada, natomiast dławienie przepływu na wyjściu wentylatora nie wpływa tak mocno na jego wydajność.
Dlatego wszystkie coolery na procesorach pracują jako nadmuchowe, radiator jest za wentylatorem, a nie przed.
Aby wentylator w zasilaczu kompa miał duźą wydajność, powierzchnia otworów w blachach obudowy musi być większa niź na jego wylocie.


U mnie po zastosowaniu tego "sposobiku" temperatura w kompie ( P III 1GHz ) nigdy nie przekroczyła 40 st C. Dodatkowo jeszcze na wylocie z wentylatora wyciąłem blaszki osłonowe dławiące wypływ, a na dole w przedniej części całej "budy" kompa teź powiększyłem otwory.

Wiem źe miejsce tego postu jest na tweak.pl ale tak Was lubię, źe wolałem tu.
Wszyscy macie coś z sióstr miłosierdzia – pomagacie innym. To chwalebne.

Odpowiedzi: 6

dodam jeszcze ze chlodzenie wodne bylo orginalnym ( nie samoróba) POLSKIM produktem tzw kit z ang a po polsku chyba niemusze tlumaczyc hahaha ponoc robi sie poularne na swiecie bo to nietylko polacy produkuja ale ja bym wzyciu swojego kompa tym niechlodzil haah najwieksza zaleta to cisza na procku niewiem jak zasilacz ale napewnoi i on jest podobnie chlodzony czyli kompa wogole nieslychac :)niestety jest to dosc ryzykowne ja pisalem wczesniej szegolnie made in poland hahaha
Rysiek80
Dodano
01.09.2003 02:28:17
Rysiek80:

p.s a moze by do zamrazalki wstawic bude temperatura nieprzekroczy –10 stopni hahaha :) (oile wogole bedzie dzialac) :) :) :)



aj Rysiek, Rysiek chyba nie za bardzo sie zastanowiles nad tym co mowisz, he he :D

wlozenie kompa do lodowki spowodowalo by to ze w krotkim czasie z powodu duzych roznic temperaur osdzilaby sie para wodna (na pewno wokol procesora i innych zrodel ciepla typu chipset, gpu, czy chociazby hdd). A co by bylo potem to chyba kazdy wie :)
The_judge
Dodano
31.08.2003 13:32:43
Rysiek80:
a moze by tak wodne hah znajomy zrobil wodne az mu sie komp wykąpal hahah badziew sie rozczelnil i wylalo na plyte glowna hah i po kompie haha
p.s a moze by do zamrazalki wstawic bude temperatura nieprzekroczy –10 stopni hahaha :) (oile wogole bedzie dzialac) :) :) :)


Ha,ha,ha.Dawno tak dobrze nie ubawiłem się :lol: :lol: :lol: :lol:
tire
Dodano
31.08.2003 13:05:38
Przemysław:
Witam serdecznie wszystkich forumowiczów !!


Wszyscy macie coś z sióstr miłosierdzia – pomagacie innym. To chwalebne.


I to mi podoba się bardzo :D :D :D
tire
Dodano
31.08.2003 13:03:08
a moze by tak wodne hah znajomy zrobil wodne az mu sie komp wykąpal hahah badziew sie rozczelnil i wylalo na plyte glowna hah i po kompie haha
p.s a moze by do zamrazalki wstawic bude temperatura nieprzekroczy –10 stopni hahaha :) (oile wogole bedzie dzialac) :) :) :)
Rysiek80
Dodano
31.08.2003 03:19:13
Jeśli chodzi o chłodzenie polecam zajrzeć teź tutaj – http://www.benchmark.pl/artykuly/felietony/cisza/strona–2.html
kirdian
Dodano
29.08.2003 23:43:37
Przemysław
Dodano:
29.08.2003 21:54:03
Komentarzy:
6
Strona 1 / 1