Po wymianie procesora XP niechce sie uruchomić.

Witam Spalił mi się procesor w starym PC był to Duron 750MHz,oraz wiatraczek na radiatorze. Kupiłem nowy procesor Duron 1300MHz i wiatraczek na allegro. Po zainstalowaniu nowych podzespołów w komputerze system niechcial sie uruchomic Komputer odpala sie normalnie lecz system nie moze sie zaladowac wyswietla sie czarny obraz z migajacym kursorem (myślnikiem) w lewym górnym rogu ekranu. Nowy procesor jest wykrywany przez BIOSa i wyglada jakby wszystko było ok. Miałem nadzieje ze to tylko system windows XP zwariowal wiec probowalem uruchomic komputer z płyty (Live CD XP) jednak system tez niechce sie wczytac wywala niebieski ekran na którym miedzy innymi jest napisana techniczna informacja Pierwsza próba uruchomienia komputera z płyty STOP: 0x0000006B (0x80000016,0x00000003,0x00000000) Druga próba uruchomienia komputera z płyty STOP: 0x00000050 (0xFA9DEC72,0x00000000,0XFA9DEC72, 0x00000000) Trzecia próba uruchomienia komputera z płyty STOP: 0x00000050 (0x808952D6,0xFA1957C,0xFA193278) komputer : Płyta gł: AK32V2.1 Procesor Duron 1300MHz Grafika ATI Radeon AR2L-B3 Pamieć : 2x 128MB 133MHz PC133 SDRAM Jeśli ktoś ma pojęcie co może być tego przyczyną proszę o pomoc.

Odpowiedzi: 4

dobra napisze niech stracę płatna iformacja : często jest tak że płyty główne obsługują procesory na ten sam socet od np 750 mhz do np 1200 mhz a ktos zapłada nietypowy procesor zgodny z socetem jaka kolej jest pierwsz to że bios widzi procesor to tylko informacja że wykrywa urządzenie fizyczne jedyna rada toconajniej z aktualizowac bios ale nie polecam tego robić należy się najpierw upewnić jakie procesory obsługuje ta płyta gł. to podstawowa wiedza zanim sie cokolwiek zrobiczy kupi musi być kompatybilnośc sprzętowa czasami procesor pasuje ale nie da się go uzytkować bo jest niezgodny sprzętowo czy programowo "specyfikacja"
tonyo28
Dodano
15.05.2012 14:02:19
Wydaje mi sie ze powodem tej calej awari jest płyta główna, ale w warunkach domowych raczej nie jestem w stanie tego stwierdzic
rydell
Dodano
01.02.2012 17:14:47
Tak nowy procesor był sprawny i zamontowany poprawnie, co do tego czy procesor jest kompatybilny z plyta głowna to nie sprawdzilem ale procesor pasowal pod socket plyty głównej i z zewnatrz wygladal dokladnie tak jak stary procesor. Wczoraj chcialem odpalic kompa z plyty Live CD XP poczatkowo sztuka ta nie udala sie, ale przyczyna bylo zamało lub stara pamiec sdram wymienilem ja na jedna kosc DDR 128MB i system sie wczytał co oznaczalo by ze konfiguracja sprzetowa i caly sprzet jest ok. Gdy chcialem zainstalowac nowy system na dysk juz z wymieniona pamiecią nie udalo się (komputer sie zawieszal- czarne tło i myślnik w lewym gornym rogu). Komputer jest wiekowy ale musi zadziałać :)
rydell
Dodano
30.01.2012 14:01:20
  • Veers 31.01.2012 01:08:47

    [quote=rydell]... Komputer jest wiekowy ale musi zadziałać :)[/quote] Wcale nie musi. Jak już zaznaczył BlaSOFT - CPU nie spala się ot-tak sobie. IMHO - płyta tak jak jej amerykańscy imiennicy (Columbia, Challanger) odeszła na zasłużoną emeryturę.

Zakładam, że "nowy" procesor był sprawny, zamontowałeś go poprawnie a przede wszytkim upewniłeś się, że płyta główna powinna być z nim kompatybilna. W takim wypadku przyczyną może być niesprawność płyty głównej lub pamięci RAM - Twój komputer jest już dosyć wiekowy i awarii należało się spodziewać w każdej chwili. Spalenie procesora to poważna sprawa. Takie rzeczy nie dzieją się bez powodu i wątpię, żeby wymiana procesora miała sprawić, że komputer posłuży jeszcze parę lat. Na Twoim miejscu pogodziłbym się z tym, że komputer umarł śmiercią naturalną i będzie trzeba pomyśleć o nowym :neutral:
BlaSOFT
Dodano
29.01.2012 23:17:24
rydell
Dodano:
29.01.2012 20:37:18
Komentarzy:
4
Strona 1 / 1