Plyta XP nie bootuje

Witam, Mam problem, z ktorym nie moge sobie poradzic. Posiadam laptopa sony vaio z zainstalowanym systemem vista. Chce przejsc do XP, ale plyta nie chce sie bootowac. Na innych komputerach plyta xp dziala bez problemu, niestety na tym nie. Jesli chodzi o plyte visty, ta dziala i bootuje. Czytalem o jakichs zabezpieczeniach visty i nie potrafie sobie z tym poradzic. Ponoc jednym ze sposobow jest wymontowanie dysku i sformatowanie go na innym komputerze. Ale jesli chodzi o tego laptopa, to zeby do dysku sie dobrac, trzeba praktycznie wszystko rozkrecac. Moze ktos zna jakis sposob, zeby plyta xp ruszyla i zebym mogl zainstalowac Windows XP. Z gory dzieki za pomoc w tej sprawie. Pozdrawiam.

Odpowiedzi: 9

Sprawdź procedurę odzyskiwania systemu związaną z użyciem F8 podczas startu systemu - tyle że z płytą Win XP zamiast płyty odzyskiwania systemu. Problemem też (jak to zwykle bywa gdy się instaluje stary system na nowym sprzęcie) mogą być sterowniki. Poza już "standardową" zmianą trybu pracy kontrolera z AHCI na IDE Compatybile - można jeszcze usunąć WSZYSTKIE partycje z dysku (ponieważ XP nie radzi sobie z partycjami GPT) - i więcej niewiele można jednak doradzić. Zresztą - po krótkiej acz intensywnej analizie - śmiem stwierdzić, że stwierdzenie "skoro kupilem laptopa, to chyba moge miec taki system jaki zechce?" niestety nie jest prawdziwe, o czym należało przeczytać PRZED zakupem laptopa - ot choćby sprawdzając czy dany model posiada sterowniki dla systemu który chce się na nim zainstalować. Reasumując: nawet jeśli zainstalujesz XP - to będzie tylko niewielkie zwycięstwo w wielkiej wojnie która cię czeka....
Veers
Dodano
12.08.2010 04:55:37
  • ziomrt 15.08.2010 17:14:52

    Rozwiazalem problem :) Potrzebna byla plyta XP ale na DVD, a nie na CD ! Nie wiem czemu tak, ale po zgraniu plyty na dvd, system ruszyl. Pozniej mialem schody ze sterownikami SATA, ale znalazlem paczke i udalo mi sie zainstalowac XP. Kolejnym problemem byly sterowniki, zajelo mi to kilka dni, odwiedzilem fora francuskie, czeskie i wreszcie udalo sie u kolegow z Rosji, chociaz jesli chodzi o sterowniki grafiki, byla to chyba najtrudniejsza rzecz do zrobienia, ale UDALO sie :) Jesli ktos bylby zainteresowany sterownikami do tego modelu, chetnie pomoge:) Najwazniejsza sprawa to sie nie poddawac i walczyc do konca. [quote=Veers]nawet jeśli zainstalujesz XP - to będzie tylko niewielkie zwycięstwo w wielkiej wojnie która cię czeka....[/quote] Fajnie sie czuje ze swiadomoscia, ze wygralem wielka wojne :) Pozdrawiam wszystkich, ktorzy udzelili mi rad i dziekuje za fachowa pomoc.

Bywały niegdyś sytuacje, że mój napęd nie chciał czytać płyty, która była czytana na innych napędach u znajomych. A może wykonaj kopię instalki XP i z niej odpal?
XanTyp
Dodano
12.08.2010 02:38:36
No, tak włóż płytę, sformatuj... ale płytę od Visty raczej, a nie od XP. Dopiero po formacie - włóż XP. Ale to tylko moje domysły, bo po drodze pewnie jeszcze bym zrobił porządek z mbr pod kontrolą XP. Poczekaj jednak na odpowiedź [b]Veersa[/b].
XanTyp
Dodano
11.08.2010 23:35:50
  • ziomrt 11.08.2010 23:43:36

    [quote=XanTyp]No, tak włóż płytę, sformatuj... ale płytę od Visty raczej, a nie od XP. Dopiero po formacie - włóż XP.[/quote] Robilem tak jak napisales, o czym pisalem wczesniej : [quote=ziomrt]...Dysk formatowalem zaraz na poczatku instalacji visty...[/quote]

Skoro ktoś mnie wywołuje do tablicy, to ja od razu z grubej rury: Sony Vaio - ALE KTÓRY dokładnie ... ?
Veers
Dodano
11.08.2010 01:56:03
  • ziomrt 11.08.2010 18:36:07

    [quote=XanTyp][quote=ziomrt]tylko jak to zrobic[/quote]Bez przesady. Minęło juz kilka lat, odkąd Vista zawitała do domów. Linków w stylu "How to deinstall Vista" i podobnych znajdziesz bez liku. Przyjrzyj kilka, wybierz najtrafniejszy i po robocie.[/quote]Przegladalem i jest to banalnie proste - wloz oryginalna plyte xp, zabootuj, sformatuj, instaluj. Tylko, ze ja zacinam sie juz na samym poczatku, bo zadnej plyty zbootowac nie idzie i nie wiem co dalej robic ? :)[quote=Veers]Skoro ktoś mnie wywołuje do tablicy, to ja od razu z grubej rury: Sony Vaio - ALE KTÓRY dokładnie ... ?[/quote]Model - VGN NR31Z

Vista najwyrazniej blokuje rozruch, tak jak napisales. Probowalem uzyc gparted, ale tez nie chce bootowac, a na innym sprzecie oczywiscie dziala :neutral: Pozostaje odinstalowanie visty, tylko jak to zrobic, skoro nie mozna uzyc zadnej bootowalnej plyty?
ziomrt
Dodano
10.08.2010 23:57:30
  • XanTyp 11.08.2010 01:35:06

    [quote=ziomrt]tylko jak to zrobic[/quote]Bez przesady. Minęło juz kilka lat, odkąd Vista zawitała do domów. Linków w stylu "How to deinstall Vista" i podobnych znajdziesz bez liku. Przyjrzyj kilka, wybierz najtrafniejszy i po robocie.

Vista może blokować rozruch. Podejrzewam, że najpierw będziesz musiał ją usunąć, aby potem dopiero ruszyć z XP.
XanTyp
Dodano
10.08.2010 23:18:42
może XanTyp lub Veers, będą wiedzieli jak Ci pomóc, ja Ci mogę jeszcze polecić program [url=http://gparted.sourceforge.net/]gparted[/url] wypalasz na płycie i powinna zastartować po włączeniu komputera, dobry program do partycji.
dl.wi
Dodano
10.08.2010 23:00:41
Naped jest ustawiony jako pierwszy, tak jak napisalem wczesniej - plyta visty tez jest bootowalna i rusza. Xp jest oryginalny i na innych komputerach dziala. Duzo czytalem na forach, zanim zdecydowalem sie napisac, bo nigdzie nie znalazlem podpowiedzi co z tym zrobic. Dodam, ze po wlaczeniu laptopa przy wcisnietym klawiszu 'F10' uruchamia sie 'system rescue'. Dysk formatowalem zaraz na poczatku instalacji visty. Wniosek jest taki, ze jest jakas ukryta partycja i 'chyba' vista blokuje rozruch plyty XP. Nie wiem tylko dlaczego, bo skoro kupilem laptopa, to chyba moge miec taki system jaki zechce? Moze jest jakis program, ktory tez bootuje i pozwoli calkowicie sformatowac dysk? Nie radze sobie z tym i sam sie dziwie, bo przeciez bootowanie ustawione jest z plyty, czyli dysk i jego zawartosc nie powinny miec znaczenia? A jednak cos jest nie tak ](*,)
ziomrt
Dodano
10.08.2010 22:32:04
trochę dziwna sytuacja, sprawdź dla pewności w biosie czy napęd cd jest ustawiony jako pierwszy jeśli chodzi o bootowanie, no i najważniejsze pytanie czy płyta xp jest oryginalna?
dl.wi
Dodano
10.08.2010 22:21:54
ziomrt
Dodano:
10.08.2010 21:59:16
Komentarzy:
9
Strona 1 / 1