Pierwsze wrażenia - sprzęt i aplikacje

Hej Mały tu ruch na razie, widać system nie stał się jeszcze zbyt popularny. No to ja może coś napiszę :) Od paru dni używam Windows 8 Developer Preview. Instalacja na maszynie z procesorem i3 540 na płycie Gigabyte H55-UDH3, 12 GB RAM, grafika ATI Radeon 5570 (1 GB), dysków parę, ale ten główny to 500 GB SATA Samsung jakiś. Instalowałem na Windows 7 64-bitowy. Nowy system w sposób standardowy dla Windowsów przerzucił starego wraz z programami do katalogu windows.old. Niemniej nie "zgubił" wszystkiego. Konto użytkownika pozostało, jak również część skrótów pulpitu. Po reinstalacji MS Outlook 2010 sam wykrył starego użytkownika i jego plik .pst i ustawił całą pocztę i wszystko tak jak było, nie przepadły również żadne wiadomości (oczywiście przed całą zabawą zrobiłem kopię pliku .pst ale okazało się to niepotrzebne). Instalacja przebiegła poza tym bezproblemowo, chociaż nie trwała tak krótko, jak niektórzy piszą na forach, nie kilka i nie kilkanaście ale jakieś 30-40 minut czyli tyle co przy poprzednim Windowsie. Większość urządzeń została wykryta prawidłowo, o tym bardziej szczegółowo poniżej. Może w punktach, żeby było bardziej przejrzyście: - grafika (Radeon 5570) działa prawidłowo na sterowniku wbudowanym. Nie próbowałem jeszcze grać w jakieś zaawansowane gry, przy pracy w systemie ten co jest działa OK. - dźwięk (wbudowany kodek Realtek ALC889) - jak wyżej, na sterowniku wbudowanym w system działa OK. Na razie nie zamierzam nic zmieniać - drukarka (sieciowa HP C6280 "kombajn") - z tym było trochę zachodu. Firmowe oprogramowanie HP od Win 7 x64 nie dało się zainstalować, stwierdzając że nie jest pod ten system. Drukarka sieciowa nie została też wykryta automatycznie, musiałem ustawić ręcznie port, adres itp. Nie było też do niej sterownika systemowego, zacząłem rozglądać się za kompatybilnym, ale w międzyczasie Win 8 pobrał jakieś aktualizacje i wśród nich były też sterowniki do drukarek w tym też sterownik do rodziny HP C6200. Po zainstalowaniu drukarka działa poprawnie. Brak aplikacji obsługowej HP jest jednak pewną uciążliwością. Bez niej bowiem nie można skanować z poziomu programu graficznego (w ogóle skanowanie jako takie jest możliwe za pomocą wbudowanej w drukarkę aplikacji Webscan). Inna rzecz że i wcześniej pod Win 7 owo Centrum Obsługi HP działało w sposób kapryśny i zawodny i bardzo często i tak posługiwałem się Webscanem. - tuner TV (a w zasadzie tunery, bo ja bardzo lubię takie zabawki :) i mam w tej chwili aż dwa: analogowy/DVB-T Compro T500F oraz DVB-C KNC One TV-Station). Tutaj daje się we znaki brak Media Center :( należę do tych kilku % użytkowników którzy tego używali, najwygodniej mi się w tym oglądało TV, słuchało radia i płyt i w ogóle. Pozostaje mieć nadzieję, że zgodnie z obietnicami Microsoftu w kolejnych wersjach Win 8 aplikacja Media Center powróci. W każdym razie: Compro działa poprawnie na swojej comprowej aplikacji, aczkolwiek czułość wykrywania kanałów wydaje mi się mniejsza niż w starym Win 7 Media Center: tam udało mi się znaleźć przynajmniej 1 kanał DVB-T z powietrza (Polsat), w aplikacji Compro DTV nic. Kanały analogowe się znalazły wszystkie (z kabla) i odbierane są OK. To samo dotyczy radia FM, funkcjonuje prawidłowo. Działa też pilot. Tuner DVB-C KNC One - gorzej, ale on i pod Win 7 sprawiał problemy. Tu w każdym razie jego aplikacja Globo TV w ogóle nie wyrabia, znajduje kanały lecz nie wyświetla dla nich obrazu ani dźwięku. Zainstalowana jednak aplikacja NPVR (coś w rodzaju Media Center) dała sobie radę o tyle, że karta znalazła w kablu kilka kanałów cyfrowych; niestety tak się złożyło że same płatne, których nie mam wykupionych :( niemniej wyświetla stosowny komunikat, nazwę kanału, informację o tym co teraz leci, np. streszczenie serialu itp. Można więc przyjąć że działa. - front panel (czytnik kart) Revoltec Procyon 2 - Nie działa i nie jest wykrywany. Ale i pod Win 7 były z nim problemy, działał bardzo kapryśnie, raz te karty widział a raz nie, może to on się po prostu psuje. Albo brak 64-bitowego sterownika daje mu się we znaki. Staroć to jest niestety i obawiam się, że już sterownik nie powstanie bo się producentowi nie będzie chciało go pisać. Z takich rzeczy oczywistych, które działają OK dodam jeszcze Monitor Philips 190CW, został on wykryty przez system, dociągnięty sterownik i zainstalowany pod swoją własną nazwą a nie jako Generic PnP monitor jak to zwykle bywa. Jeśli chodzi o sam system to: - Interfejs Metro bardzo mi się podoba, mimo że nie mam dotykowego ekranu. Jego obsługa myszą nie sprawia trudności a nawet wydaje mi się wygodniejsza niż klasycznego pulpitu. W dużych barwnych kafelkach łatwo się zorientować, może to dlatego że jestem krótkowzroczny i dlatego odpowiadają mi one bardziej od małych ikon pulpitu. - IE10 bardzo ładny i szybki, pasek narzędzi na dole wydaje się bardzo wygodnym pomysłem. Odejście od obsługi wtyczek spowodowało jednak pewne problemy z wyświetlaniem np. filmów na youtube (komunikat o braku Adobe flash). W razie takich problemów należy przejść z Metro do starego pulpitu (ale to się robi jednym przyciskiem, Desktop) i z tego poziomu uruchomić 32-bitowego IE10, z interfejsem jak w IE9 i obsługującego wtyczki spokojnie. Javę też trzeba instalować zarówno 64- jak i 32-bitową (ona zresztą sama zgłasza stosowny komunikat, że w systemie są zarówno przeglądarki 64- jak i 32-bitowe i trzeba doinstalować odpowiednią wersję). - kontrowersyjny jest mechanizm zamykania, a raczej niezamykania okien aplikacji interfejsu Metro (np. IE). Nieużywane okna są tylko chowane, ale cały czas tam gdzieś siedzą w tle. Po pewnym czasie gdy system wykrywa, że okno jest nieużywane, zawiesza je a po dalszym nieużywaniu - samoczynnie zamyka. I znowuż: dla mnie to okazało się wygodne, jestem roztargnionym bałaganiarzem i nierzadko z rozpędu zamykam okno, które jest mi nadal potrzebne i muszę je ponownie otwierać; a tutaj trwa to ułamek sekundy bo okno cały czas było otwarte tylko znikło. Zdaję sobie jednak sprawę, że w przypadku maszyny mającej mniej RAM-u i dużej liczby takich otwartych zawieszonych okien mogłoby to spowodować jakieś spowolnienie systemu. Okna można oczywiście zamknąć awaryjnie za pomocą systemowego menadżera programów. Ale myślę że to większości użytkowników nie wystarczy i w późniejszych wersjach Metro powróci stary znajomy "x" w rogu okna. - zadowalająco działa wbudowany antywirus (Windows Defender 2) i firewall. Przynajmniej na razie nie było problemów (ale ja i tak rzadko mam problemy z wirusami, jeśli już to takie "na odwrót", że jakaś aplikacja wykrywana jest jako wirus i niepotrzebnie blokowana) - nie mogę postawić serwera ftp na windowsowym IIS, a robiłem to z upodobaniem na wszystkich "windach" poczynając od XP-ka. Tutaj coś mi nie działa, włączyłem IIS 8, założyło mi jak zawsze folder inetpub, w nim wwwroot i ftproot, otworzyłem odpowiednie porty na firewallu, na liveboxie są przekierowane "od zawsze" no i coś jest nie halo. Www działa, można z zewnątrz wejść i zobaczyć zgłaszające się okno startowe IIS 8, a połączenie ftp jest odrzucane. Ale może coś jeszcze źle robię, czego ten windows nie wybacza :) a starsze pozwalały... - system nie do końca pamięta moje ustawienia, po restarcie zwykle powraca z ustawionym domyślnym językiem i klawiaturą ang. zamiast pol. Ale powiedzmy że to mało istotne, to się dwoma klikami zmienia. Aplikacji jeszcze za wielu nie przetestowałem, o niektórych napisałem już powyżej, mogę jedynie w skrócie napisać o tych kilku: - MS Office 2010: Outlook i Word działają bezproblemowo, innych nie sprawdzałem - Micrografix Picture Publisher 10: działa prawidłowo - komunikator WTW2: działa prawidłowo (używam go zamiast GG, który już pod Win 7 x64 sprawiał problemy) - Media Portal (oprogramowanie typu Media Center): starszy 1.1.3 działa w ograniczonym stopniu, wykrywa analogowe kanały TV lecz nie pozwala na edycje i modyfikacje nazwy, wykrywa cyfrowe lecz nie potrafi ich wyświetlać. Nowszy 1.2 odmawia współpracy od razu przy instalacji, informując o niewłaściwym systemie operacyjnym. - Rapishare Manager RSM2 (menadżer pobierania z Rapidshare); działa prawidłowo - WinRar 4.coś tam - działa prawidłowo, zintegrował się z menu pod klawiszem myszy jak trzeba - Windows Mobile Device Center 6.1 (do wymiany danych z te. Moto Q9): działa prawidłowo. Tyle na razie moich przemyśleń i wrażeń, w miarę jak będę testował inne rzeczy to napiszę coś jeszcze.

Odpowiedzi: 7

Mam Galaxy Tab 2 10.1, a jako telefonu używam Galaxy Note. I nie oszukujmy się - Android bije na głowę Wondows 8 na urządzeniach dotykowych, a to głównie z powodu dostępności mnóstwa aplikacji zoptymalizowanych na dotyk. Pod Windowsem jest z tym dramat - parę prymitywnych apek wbudowanych w system, zawartość Sklepu można policzyć na palcach rąk. Po prostu nie ma nic. Na zdrowy rozum - przechodzić na tablecie a Androida na Windows 8 to żywa głupota. Problem tylko w tym, że poza typową konsumpcją treści, Androidem w życiu nie zastąpisz Windowsa w poważnych zastosowaniach. Dlatego właśnie eksperymentuję z tabletem za 7K PLN i przymierzam się do zmiany telefonu na Samsunga Ativ S. Kombinuję tak: fajnie byłoby mieć cały bajzel w jednym ekosystemie, a nie połowę w Redmont, a połowę w Mounain View (niektórzy kaskaderzy mają jeszcze trochę w Cupertino). A skoro nie sposób uwolnić się od Windowsa, to siłą rzeczy wybór pada na M$. Mam tylko nadzieję, że z WP8 nie będzie dramatycznie gorzej, niż z Androidem. Czas pokaże...
Mickey66
Dodano
11.09.2012 23:56:58
Mam Galaxy Tab 10 i może by to ruszyło, ale póki co podoba mi się android. Czekam teraz na uaktualnienie do lodowego ciastka dla mojego modelu.
XanTyp
Dodano
11.09.2012 22:15:47
No to sprawa jest już całkowicie zagmatwana. Z jednej strony słychać, że Microsoft chce blokować nawet niezależne programy przywracające lub emulujące Menu Start, a teraz, że sami chcą Menu Start włączyć... Mam wrażenie, że sami się pogubili lekko i stosują rozpoznanie walką: wypuszczają różne wersje i plotki i nastawiają ucha, co userzy powiedzą. A odnośnie celowości migracji z Windows 7 do 8, to dla klasycznych urządzeń ja celowości nie widzę. Może dla IE10 lub dostępu do Microsoft Store? Zależy co jeszcze dołożą do ekosystemu w taki sposób, że będzie niedostępne dla wcześniejszych wersji Windowsa. Natomiast na tablecie z dotykowym ekranem ósemka jest rewelacyjna. Tylko ile takich tabletów jest w użyciu?
Mickey66
Dodano
11.09.2012 17:03:02
Na tablecie z dotykowym ekranem kafle są jak najbardziej ok, ale przecież system ma być dedykowany także do tradycyjnych maszyn (klawiatura + myszka). Jest ktoś w tanie wytłumaczyć, jak chłopcy z MS uzasadniają odebranie Menu Start dla takich maszyn? Przecież używanie Metro za pomocą myszki to kiepski żart, a używanie klasycznego pulpitu, bez menu start to kolejny żart. Jeśli jest tu jakiś sens, to mi najwyraźniej umyka...
Mickey66
Dodano
11.09.2012 00:16:16
  • XanTyp 11.09.2012 00:56:01

    [quote=Mickey66]jak chłopcy z MS uzasadniają odebranie Menu Start [/quote]Z tego, co czytałem w sieci, jest już jakaś nakładka/poprawka od MS, która sprawia, że klasyczne menu start wraca do istnienia. Win8 póki co, nie jest dla mnie ani wart większej uwagi, ani jako cel następnego zakupu więc ograniczam się tylko do tego, co wyczytałem w sieci. Przetestowałem go ciutkę na wirtualnej partycji i raczej szybko na niego nie przejdę... Może z racji tych kafelkowych rozwiązań, ale... jednak nie. A przynajmniej nie prędko.

Idą w tym kierunku że i Pulpit będzie OUT. Zostaną Kafle http://infotix.pl
pabloz1974
Dodano
31.07.2012 13:38:12
Interfejs beznadziejny . Kafle i kafle a żeby dostać się do normalnego pulpitu trzeba się napracować (wersja Relase Previev ) a w wersji Consumer Previev masz od tego kafelek i jest ok .
winpytajnik678
Dodano
04.06.2012 18:00:06
Witam Właśnie zaczynam przygodę z Windows 8 Developer Preview. Instalacja na maszynie Athlon 64 2800+ (real 1800 MHz @ overcloked 200 MHz), płyta główna ASrock K8 Upgrade NF3 754, grafika ATI Radeon 9250 (128MB), dysk 500 GB podzielony na part w tym part z Win8 DP 100 GB. Cała instalacja trwała u mnie niespełna 20 min. - grafika działa oki na ster systemowych; - dźwięk - jak wyżej (kodek Realtek); - reszta bez zarzutu. Co do samego syst to wypowiem się później. :d/
zachs
Dodano
06.10.2011 21:18:49
Speedy13
Dodano:
21.09.2011 15:16:05
Komentarzy:
7
Strona 1 / 1