Nagrywarka NEC DVD nie nagrywa płyt DVD a CD tak

Witam... Mam Win XP SP3 i nagrywarkę DVD NEC'a Optiarc DVD AD-7071A Od pewnego czasu nie chce ona nagrywać DVD, wszystko normalnie odczytuje, CD tez nagrywa, ale płyt DVD nie nagrywa. Próbowałem rożnych programów i płyt, był tez format w międzyczasie, ale to nic nie pomogło, nikt tez nic w kompie nie grzebał, sprzęt ten sam. Wogule trudno określić co się stało i kiedy, bo przez jakiś czas jej po prostu nie używałem. Gwarancja się skończyła a ja nie wiem czy to wina sprzętu, jakiegoś konfliktu czy czego? Co ciekawe, gdy włączam wypalanie zaczyna się kręcić i przestaje. programy się zacinają, a DVD jakby zamarł, płyty wysuwać nie chce, trzeba wysunac ręcznie, ale dopiero ponowne uruchomienie kompa sprawia że nagrywarka działa ( w sensie odtwarzania CD, DVD, nagrywania CD, wsuwania i wysuwania), bez restartu nawet sie samo chować i wysuwać nie chce nie mówiąc o czytaniu czy nagrywaniu płyt...? Był już podobny temat na tym forum w 2006 ale praktycznie bez odpowiedzi http://forum.centrumxp.pl/default.aspx?g=posts&t=40671

Odpowiedzi: 5

Tak wiec popiera , moze na poczatek wywalic wszystkie sterowniki, przeinstalowac wszystko. Instalacja/upgrade biosu to raczej ostatecznosc.
Ukey
Dodano
03.02.2009 18:36:23
A jeszcze lepiej zrobić to na mokro z płynem dołączonym do takie płytki czyszczącej. Pobawiłbym się jeszcze podmianką BIOS-u nagrywarki na nowszy. Na stronie www.cdrinfo.pl znajdziesz wszystko na tematy z napędami związane.
Ucho
Dodano
02.02.2009 01:19:53
  • Ukey 02.02.2009 01:50:38

    [quote=Ucho]A jeszcze lepiej zrobić to na mokro z płynem dołączonym do takie płytki czyszczącej. Pobawiłbym się jeszcze podmianką BIOS-u nagrywarki na nowszy. Na stronie www.cdrinfo.pl znajdziesz wszystko na tematy z napędami związane.[/quote] Tak tylko teraz pytanie czy problem pojawil sie po inastalacji SP3 czy tez nie . Bo jesli po to znaczy ze mozna zrobic upa biosu.. Jednak jesli problem wystepowal wczesniej juz przed instalacja SP3 i pojawil sie "z d..pupy" to znaczy ze jest jakis problem albo po stronie windy/softu lub hardu. Wymiana biosu to jednak dosc ryzykowana sprawa. Obecnie w mobo mozna wymieniac smialo.. plyty glowne obecnie maja po 2-3 biosy zapasowe wiec ryzyko prawie 0, jednak napedy cd takiego czegos nie maja..

  • Ucho 02.02.2009 14:16:19

    [quote=Ukey]plyty glowne obecnie maja po 2-3 biosy zapasowe wiec ryzyko prawie 0, jednak napedy cd takiego czegos nie maja..[/quote] Prawda szczera. Podmianki BIOS-ów zawsze na własne ryzyko coby potem nie było, że: Ucho, popsułeś mi kompa. A na serio, to podmieniałem BIOS-y w napędach wieeele razy i, odpukać, zawsze było OK (w LG, bo innych nie lubię :lol: ). Ale zawsze może być ten pierwszy raz... Najprościej jest podłączyć napęd do kompa kumpla i sprawa sprzętowa się wyjaśni. Wtedy będzie wiadomo co dalej. Wywalenie sterów napędu w Menadżerze urządzeń i jednocześnie przeinstalowanie progsa nagrywającego też nie zaszkodzi. W zasadzie ja bym od tego zaczął. PS. przy okazji zobacz w Podglądzie zdarzeń czy jest jakaś awaria na tą okoliczność

Racja, [b]Ukey[/b], zapomniałem o tym rozwiązaniu :D
XanTyp
Dodano
29.01.2009 12:00:20
Mozesz tez zalatwic sobie specjalna plyte, ktora ma przyklejony taki pasek czyszczacy ;]
Ukey
Dodano
29.01.2009 09:27:34
Sprzęt do wymiany. Miałem to samo już z kilkoma nagrywarkami różnych marek. Po (średnio) roku - sprzęty przestawały spełniać swoje zadania. I zaczynało się zwykle tak samo :| Jeśli lubisz poeksperymentować, możesz spróbować rozebrać napęd i przetrzeć soczewkę lasera. Być może osiadł na niej kurz i to może powodować problem. Raczej mało prawdopodobne, ale możliwe (sprawdzone w praktyce - sporadycznie pomagało na jakiś czas). To jest rozwiązanie na sytuację, kiedy już nie zależy Ci na urządzeniu ;) Wtedy łapiesz pałeczkę (higieniczną), nasączasz ją lekko w spirytusie i przemywasz szkiełko. Należy tylko uważać na zawieszenie soczewki. Wypchnięcie jej z zawieszenia może skończyć się dla niej fatalnie :P
XanTyp
Dodano
29.01.2009 02:11:17
michalg84
Dodano:
29.12.2008 16:51:47
Komentarzy:
5
Strona 1 / 1